• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Makieta modułowa wg norm Projekt 368

OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.192 39 0
#62
Mnie osobiście wydaje się, że na takim przejeździe na skrzyżowaniu polnej dróżki z lokalną linią kolejową, takich płyt zwykle nie stosowano. Nie wiem (a nie chce mi się przeglądać całego wątku) w jakim okresie jest umieszczona ta makieta, ale mnie bardziej pasowałaby dylina.
Moduł nawiązuje do stanu obecnego, choć ma jedno nieprawdziwe założenie - nadal będą mogły tam jeździć pociągi. To miejsce wygląda jak na poniższej fotce - mimo tego, że droga jest gruntowa to płyty są betonowe. Nie wiem od jak dawna tam leżą ale prawdopodobna wydaje mi się hipoteza że od czasu przeprowadzenia na linii remontu czyli od roku 1977-78 - wg Wikipedii, która powołuje się na ciekawy tekst o historii tej linii. Polecam lekturę początku i opis metody prowadzenia tego remontu (1 strona):

http://miedzychod.naszemiasto.pl/ar...-byla-w-rozkwicie,1022105,artgal,t,id,tm.html

IMG_5681.JPG

[DOUBLEPOST=1479162311][/DOUBLEPOST]
Te płyty na przejeździe to zły pomysł...
To są płyty drogowe, nie przejazdowe.
OK. teraz rozumiem intencję. Da się jeszcze popracować nad tematem i poprawić wygląd - szczególnie, że płyty będą trochę zapiaszczone.
[DOUBLEPOST=1479162408][/DOUBLEPOST]
Płyty przejazdowe wyglądają zupełnie inaczej, na swoim module zastosowałeś płyty drogowe. Modelowe płyty przejazdowe wyglądają tak: https://www.swiatmodeli.eu/pl/p/Przejazd-kolejowy-z-plyt-betonowych-CBP/1927 myślę że spokojnie dasz radę zrobić takie sam lub zamówić u Kotebiego w odpowiedniej wielkości.
Da się zrobić coś samemu jak sądzę...;)
 
Z

Zv

Gość
#63
Jak widać na zdjęciu które pokazałeś są to płyty betonowe owszem ale przejazdowe - wzmocnione na rancie metalowym kątownikiem.
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.192 39 0
#64
Jak widać na zdjęciu które pokazałeś są to płyty betonowe owszem ale przejazdowe - wzmocnione na rancie metalowym kątownikiem.
Wszystko rozumiem. Kątownika raczej nie dam rady zrobić bo w mojej skali to pewnie będzie 0,3-0,4 mm szerokości od góry płyty. Choć może pokuszę się o to by zaznaczyć go jakąś kreseczka naniesioną cienkopisem ???
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.192 39 0
#65
Po sugestiach kolegów @hugwa, @Zvolack i @Andrzej Harassek starałem się trochę poprawić temat właściwych płyt na przejęździe - choć same płyty nie były demolowane a zastosowałem technikę maskowania. "Wymieniona" została środkowa płyta poprzez położenie na starej płycie nowej. Oczywiście jeszcze zabawa z wycieniowaniem kolorów będzie ale do czegoś to zaczyna zmierzać mam nadzieję. Przypominam, że rozstaw torów to nie 16,5 mm tylko 6,5 mm.

IMG_0367.JPG

IMG_0368.JPG
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.291 459 29
#66
Fajne, ale zasypywanie piaskiem nie zmienia sytuacji, a daje wrażenie bałaganu i złego utrzymania przejazdu. Ja bym jednak na takiej gruntowej drodze zrobił przejazd z desek (nie wchodzę tu w szczegóły, czy płyty betonowe są właściwego typu). Ale jeszcze jedna rzecz zwróciła moją uwagę: ostra granica kolorów na podkładach. Wygląda to tak, jakby ktoś oskrobał połowę każdego podkładu z rdzawego pyłu. Poza tym to rdzawe zabrudzenie jest moim zdaniem trochę za jasne i za bardzo wpadające w czerwień.
 
Reakcje
1 0 0
#67
To "oskrobanie" wygląda tak, jakby tam była taśma maskująca przylepiona do malowania szyn :eek:, trzeba poprawić (y)
I jeszcze jedna uwaga. Góra szyn wygląda jakby pilnikiem była szlifowana ??? Takie rysy jakieś dziwne, czy wina zdjęcia ?
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.192 39 0
#68
Fajne, ale zasypywanie piaskiem nie zmienia sytuacji, a daje wrażenie bałaganu i złego utrzymania przejazdu. Ja bym jednak na takiej gruntowej drodze zrobił przejazd z desek (nie wchodzę tu w szczegóły, czy płyty betonowe są właściwego typu). Ale jeszcze jedna rzecz zwróciła moją uwagę: ostra granica kolorów na podkładach. Wygląda to tak, jakby ktoś oskrobał połowę każdego podkładu z rdzawego pyłu. Poza tym to rdzawe zabrudzenie jest moim zdaniem trochę za jasne i za bardzo wpadające w czerwień.
No ten przejazd nie jest utrzymany - choć może był lepiej utrzymany jak na linii był ruch. Tutaj - już tak pozostanie. Mam nadzieję, że jeszcze jakieś inne gruntówki będą - więc i z opcją "drewno" powalczę - tym bardziej, że jest i nawet mam bardzo fajne deski na taki przejazd wycinane i grawerowane laserowo firmy MBZ.
Dzięki za zwrócenie uwagi na pomalowany podkład - jak pisze kolega @Andrzej Witowski to wina złego maskowania. Do poprawki !
[DOUBLEPOST=1479339144][/DOUBLEPOST]
I jeszcze jedna uwaga. Góra szyn wygląda jakby pilnikiem była szlifowana ??? Takie rysy jakieś dziwne, czy wina zdjęcia ?
Nie była niczym szlifowana - na pewno nie celowo. Nie wykluczam, że lekko zarysowałem narzędziem, przy pomocy którego nakładałem pył piaskowy :mad:
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.192 39 0
#71
A ten szuter to z rzeki wyłowili ? Troszkę te kamyki za okrągłe jak dla mnie :niepewny:
Nie mogę się nie zgodzić. Szczególnie na makrofotografii ;) (a w tej skali to każda prawie fotka za taką robi) to widać. Taki mam - kupiony lata temu, nawet nie wiem jaki producent. Przy jakimś kolejnym wyjeździe albo targach będę szukał lepszego ale to chyba trzeba organoleptycznie sprawdzić. W Polsce to szczerze mówiąc jest tak sobie z możliwością znalezienia i "pomacania" szuterku dla Zetki. Dzięki za "rewolucyjną czujność".
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.192 39 0
#73
Nie chciałem być uszczypliwy, po prostu rzuca się w oczy ;)
Sensowne i w normalnej formie uwagi: pożądane... zawsze można się czegoś nauczyć, poprawić ...
[DOUBLEPOST=1479509659,1479508026][/DOUBLEPOST]Pierwsze zabawy z elektrosadzarką - moduł się trochę zazielenił - na razie to tylko zieleń niska, będzie jeszcze czas na krzaki i drzewa.

IMG_0379.JPG


IMG_0381.JPG
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.192 39 0
#74
Mam dwa pytania.

1. Tam gdzie ma się pojawić zabudowa - najpierw sadzicie trawę i na niej osadzacie budynki, czy raczej na odwrót - najpierw budynki a potem dookoła trawa i na koniec odkurzenie wszystkiego z tej trawy co ew. się nie przyklei albo spadnie na budynki ? Pierwsze jakby logiczne a drugie może praktyczniejsze jak chce się użyć sadzarki ...

2. Co sądzicie o takim zagospodarowaniu - teren firmy na skraju modułu - odwzorowany tylko kawałek, bo reszta "nie mieści się na module". Sam wjazd na ten teren firmy domyślnie znajduje się poza terenem "od dołu" - zresztą tak jest w rzeczywistości. Sama firma nie jest odwzorowana z realu - założenie jest takie by po prostu zrobić ją fajnie i sensownie.

firma2.jpg


firma.jpg


Na terenie firmy:
Obrys kartki - płot betonowy
Zużyta koparka w roku ogrodzenia
Czerwony kontur - droga i plac z płyt betonowych ew. jombów lub trylinki z zakładu @hugwa
W drugim rogu na skraju placu "magazynek" ze starego pudła wagonu
+ dodatkowo trochę jakiegoś złomu przy płocie lub podobne dodatki.

Wymiary terenu - praktycznie odpowiadają tym w rzeczywistości. Cały teren - czyli plot jest tylko trochę bliżej przysunięty do toru - tak by można jeszcze coś na tym terenie umiejscowić.

Proszę o opinie i ew. sugestie.
 

piterson

Znany użytkownik
BGM
Reakcje
61 0 0
#75
Ja ustawiam budynek - obrysowuje jego zarys, ściągam budynek i sadzę trawę wzdłuż obrysu. Robiąc inaczej - czyli sadząc wkoło budynku elekrosadzarką - mnóstwo "źdzbeł" przykleja się elektrostatycznie do budynku - i o ile budynek to prosta bryła - niema większych problemów z czyszczeniem, ale jeżeli już masz kominy,latarnie, i jeszcze jakieś elementy wystające - czyszczenie tego jest upierdliwe i możesz uszkodzić sobie elementy budynku
 

hugwa

Moderator
Zespół forum
Reakcje
371 26 4
#76
Myślę że sensowniej byłoby odwzorować dojazd.
Patrząc na to nikt nie będzie sobie tłumaczył "och, głupio to wygląda ale to na pewno jest kopia prawdziwego układu i wjazd jest gdzie indziej", tylko skończy tę myśl przed 'ale'...
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.192 39 0
#77
Myślę że sensowniej byłoby odwzorować dojazd.
Patrząc na to nikt nie będzie sobie tłumaczył "och, głupio to wygląda ale to na pewno jest kopia prawdziwego układu i wjazd jest gdzie indziej", tylko skończy tę myśl przed 'ale'...
Rozumiem wątpliwość. Twoja sugestia zmierzałaby do takiego układu - z tą białą drogą dodaną od boku z prawej.
Oryginalnie planowałem, tak jak w rzeczywistości, że tam gdzie są zielone kółeczka będą drzewa - myślę, że to jakby co zapobiegałoby tej wątpliwości o której piszesz ... ?

firma3.jpg


Po przemyśleniu chcę jeszcze trochę przesunąć koparkę i w rogu dostawić transformator wieżowy - w miejscu niebieskiego kwadratu.

IMG_2670.JPG
 

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
4.474 33 0
#78
Słuchaj Hugwy. Zrób drogè dojazdową. Dopełni krajobrazu.

Stacja trafo fajna ale nie wiem czy ma sens w narożniku zakładu tuż przy torach. Prędzej bym ją widział na końcu przy odejściu drogi dojazdowej do zakładu.
 

hugwa

Moderator
Zespół forum
Reakcje
371 26 4
#79
Poprowadź ją jak uważasz, i tak będzie lepiej niż bez. Tylko chyba powinna być utwardzona jakoś, nie tylko wjazd ale i ta droga z której ten wjazd będzie. Przynajmniej na tym odcinku do wjazdu.
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.192 39 0
#80
Dotarł budyneczek, który ma domknąć gospodarstwo rolne - szopa na pojazdy i maszyny:

IMG_0392.JPG


IMG_0393.JPG


Plan gospodarstwa rysuje mi się następujący (niestety w jednym miejscu trochę się rozpędziłem z trawą - będzie jeszcze "oranie działki".
Widzicie jakieś głupoty w takim ustawieniu lub lepsza alternatywę ?

IMG_0394.JPG


IMG_0395.JPG

IMG_0396.JPG