• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Makieta modułowa wg norm Projekt 368

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.192 39 0
#1
Po fazie planowania, o której więcej można poczytać TUTAJ powoli rusza Projekt 368 czyli moduły z wybranymi fragmentami linii Szamotuły - Międzychód w skali 1:220. Rozplanowana jest dość szczegółowo stacja Nojewo z przyległymi ciekawymi miejscami - głównie wiaduktami i mostem. Jednak jako pierwsza wprawka modułowa pójdzie przystanek osobowy Kłosowice, który zmieści się na jednej skrzynce. Na razie skrzynka ta oczekuje jeszcze na profile czołowe, które idą od Kotebiego:

IMG_0011.JPG


IMG_0013.JPG

W ramach różnych wprawek i przygotowań zastanawiałem się czy jest możliwe by spróbować zrobić słupki pędniowe 1:220. Wykorzystanie drucika i gotowych profili - najmniejszych jakie udało mi się dotychczas pozyskać dało taki efekt:

IMG_0002.JPG


IMG_0003.JPG

Mimo, że moim zdaniem wygląda to nieźle to jednak w praktyce jest dość mocno przeskalowane. Idealnie w skali te słupki pasowałyby do TT... No ale może uda się gdzieś jeszcze bardziej filigranowy profil pozyskać ... zobaczymy.
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.192 39 0
#3
blaszka aluminiowa z świeczek do podgrzewaczy jest dobrym materiałem na te detale
Na wiele elementów pewnie tak ale raczej nie na słupki pędniowe 1:220. Raczej jej nie powyginam w ceowniki, które w przekroju powinny mieć ok. 0,5 mm zamiast tego 1mm, który mi się udało wyciągnąć z gotowego profilu.
 

garou

Ostrzeżony
Reakcje
4.111 416 99
#4
Zobacz załącznik 420160
Mimo, że moim zdaniem wygląda to nieźle to jednak w praktyce jest dość mocno przeskalowane. Idealnie w skali te słupki pasowałyby do TT... No ale może uda się gdzieś jeszcze bardziej filigranowy profil pozyskać ... zobaczymy.
Też o tym pomyślałem, że jest przeskalowany jak pokazałeś zdjęcie w sąsiedztwie jednogroszówki :) Generalnie zrobienie takiej drobnicy w skali Z jak słupki pędniowe to już robota dla zegarmistrza. Dyskusyjna jest natomiast sprawa postrzegania na makiecie słupka pędniowego wykonanego dokładnie w skali Z przez oglądającego. W tej skali generalnie postrzeganie szczegółów jest już bardzo utrudnione gołym okiem.
Nawet gdyby wykonać jakimś cudem w modelu w skali 1:220 kształt jaki charakteryzuje słupek pędniowy (mam na myśli ten daszek z ceownika) i postawić to obok czegoś co ma naśladować model słupka (ale wykonanego np. z czarnego kawałka grubszego drucika na cieńszym druciku imitującym nóżke słupka), to raczej nikt lub mało kto zwróci uwagę, że one się czyms różnią (czarne kropki w trawie obok torów :D ).
Raczej jej nie powyginam w ceowniki, które w przekroju powinny mieć ok. 0,5 mm
No raczej nie, a nawet jeśli , to szkoda zachodu :)
Mimo wszystko kibicuję. Bardzo ciekawy temat bo skala malutka i mało popularna w PL.
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.192 39 0
#5
Też o tym pomyślałem, że jest przeskalowany jak pokazałeś zdjęcie w sąsiedztwie jednogroszówki :) Generalnie zrobienie takiej drobnicy w skali Z jak słupki pędniowe to już robota dla zegarmistrza. Dyskusyjna jest natomiast sprawa postrzegania na makiecie słupka pędniowego wykonanego dokładnie w skali Z przez oglądającego. W tej skali generalnie postrzeganie szczegółów jest już bardzo utrudnione gołym okiem.
Nawet gdyby wykonać jakimś cudem w modelu w skali 1:220 kształt jaki charakteryzuje słupek pędniowy (mam na myśli ten daszek z ceownika) i postawić to obok czegoś co ma naśladować model słupka (ale wykonanego np. z czarnego kawałka grubszego drucika na cieńszym druciku imitującym nóżke słupka), to raczej nikt lub mało kto zwróci uwagę, że one się czyms różnią (czarne kropki w trawie obok torów :D ).
Wymiana myśli i komentarzy jednak jest ... kształcąca. Twoja uwaga o tym co i jak postrzegamy w tej skali natchnęła mnie i chyba mam pomysł jak zrobić słupek dla Zetki, żeby był bliski oddania skali w sposób właściwy. Postaram się dzisiaj powalczyć i wrzucić fotkę.
A z postrzeganiem jest ewidentnie tak, że w 1:220 znacznie więcej widać na zdjęciach niż gołym okiem.
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.192 39 0
#6
Powstał pierwszy - malutki obiekcik na moduł ze stacją Nojewo czyli waga wagonowa z blachy falistej. W Nojewie niestety ten obiekt już nie istnieje choć można zobaczyć jego pozostałości:

IMG_5584.JPG


IMG_5586.JPG


Podobny obiekt nadal w stanie kompletnym (przynajmniej na zewnątrz bo nie wiem jak to wygląda w środku) nadal można zobaczyć w Chrzypsku Wielkim na tej samej linii:

IMG_4596.JPG


Ja wykorzystałem bardzo starą blaszkę trawioną przez @hugwa . Ma pewnie z 10 lat (blaszka nie Hugwa ;)). Po sklejeniu, malowaniu i brudzeniu wyszła tak:

IMG_0004.JPG


IMG_0006.JPG
 
Reakcje
9 0 0
#8
Cieszę się że nie jestem sam :) Uwielbiam patrzeć na twoje dzieła bo łapię niezłą motywacje do dłubania chociaż u mnie nie posuwa się to zbyt szybko :/ trzymam kciuki za projekt a może kiedyś się połączymy :)
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.192 39 0
#9
Też o tym pomyślałem, że jest przeskalowany jak pokazałeś zdjęcie w sąsiedztwie jednogroszówki :) Generalnie zrobienie takiej drobnicy w skali Z jak słupki pędniowe to już robota dla zegarmistrza. Dyskusyjna jest natomiast sprawa postrzegania na makiecie słupka pędniowego wykonanego dokładnie w skali Z przez oglądającego. W tej skali generalnie postrzeganie szczegółów jest już bardzo utrudnione gołym okiem.
Nawet gdyby wykonać jakimś cudem w modelu w skali 1:220 kształt jaki charakteryzuje słupek pędniowy (mam na myśli ten daszek z ceownika) i postawić to obok czegoś co ma naśladować model słupka (ale wykonanego np. z czarnego kawałka grubszego drucika na cieńszym druciku imitującym nóżke słupka), to raczej nikt lub mało kto zwróci uwagę, że one się czyms różnią (czarne kropki w trawie obok torów :D ).
No to zainspirowany Twoim wpisem pomyślałem tak: skoro nie da się zrobić słupka do prowadzenia dwóch drutów - dwa ceowniki z drucikiem w środku tak by nie wyszło przeskalowane bardzo mocno (de facto x 2) ale chodzi trochę o "złudzenie" i odbiór bez lupy to może warto wszystko uprościć i w pojedynczy ceownik wkleić drucik tak by udawał podwójny. w efekcie ceownik (od góry patrząc) ma 1mm x 2 mm czyli ok. 22 cm x 44 cm. Normalnie pojedynczy ceownik ma wymiar ok 10 cm x 30 cm - dla podwójnego wyjdzie 20 cm x 30 cm więc chyba uznam, że jest OK i warto się pobawić ...
Na fotkach (niestety mistrz fotografii ze mnie żaden) wyszło coś takiego (dla uchwycenia relacji wielkości jest też tor i wagon):

IMG_0016.JPG


IMG_0017.JPG
 

garou

Ostrzeżony
Reakcje
4.111 416 99
#10
Patrząc skalowo na wielkość słupka pędniowego w stosunku do przedstawionej na zdjęciach szerokości toru (Z), to wygląda jak na torze wąskim 750mm :)
Masz dwa wyjścia chcąc mieć słupki pędniowe w skali Z - albo trzymasz się skali Z (słupki będą mikroskopijne bez możliwości patrzenia na szczegóły pędni) - tu sprawa dyskusyjna czy wogle da się uchwycić szczegół pędni wykonanej dokładnie w skali Z przez oko ludzkie - albo zostajesz przy tych przeskalowanych uznając je za kompromis pomiędzy skalą, a postrzeganiem szczegółu słupka pędniowego przez oglądającego makietę (i to bardziej w kierunku postrzegania).
No niestety, ale im skala mniejsza, to szczegół ucieka, nawet jeśli technicznie jesteśmy go w stanie wykonać w tej skali - a wiadomo - oko ludzkie może widzieć tylko do pewnego stopnia - by widzieć i się przy tym nie męczyć (pewnie dlatego z racji popularności H0 uznaję za minimalną skalę, gdzie oko ludzkie jeszcze potrafi się cieszyć szczegółem takim jak np. słupek pędniowy i manualnie go wykonać przez modelarza, choć osobiście uważam, że można by też skłaniać się do takiej tezy i w stosunku do skali TT :) ).
Pozdrawiam i tym bardziej kibicuję. Zawsze podziwiam ludzi budujących w takich skalach jak N czy tym bardziej Z.
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.192 39 0
#14
Super :) ...Tylko wydaje mi się jakby poszycie dachu było do góry nogami :/ przyjrzyj się, wygląda jakby dachówki z łupka zachodziły od góry a nie od dołu. Idą pod włos...
Niestety masz rację - zauważyłem to dopiero na zdjęciu... Tu już nic zrobić się nie da ale jest jeszcze jeden budynek - tam zwrócę uwagę na kierunek gontu.
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.192 39 0
#19
No to jeszcze doszły mniejsze budyneczki do wykorzystania w ramach gospodarstwa "Kłosowice". Oba modele to kartonowa produkcja niemieckiej firmy MBZ. Mnie szczególnie zauroczyły te odsłonięte cegły w miejscu gdzie odpadł tynk.

IMG_0045.JPG


IMG_0046.JPG