• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Makieta modułowa wg norm Projekt 368

OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.192 39 0
Fajnie Ci to wychodzi. Nie tam żebym się czepiał, ale w życiu nie widziałem kwadratowego drzewa ( złamane na płocie} .
Jak widać nie każdy materiał naturalny - bo to jakaś oryginalna łodyga - jest wystarczająco dobry. pewnie nie jest kwadratowe idealnie ale faktycznie trochę kanciaste... Już nie zmienię tego.
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.192 39 0
Pawle posmaruj delikatnie pirń klejem i posyp drobną gąbką - coś w ramach glonów na pniu.
Jakich glonów - to mech jest - w stosunku do trawy to będzie przeskalowane ... najwyżej miejscami zielonym pudrem można przejechać .... No i muszę sprawdzić gdzie północ jest jakby co, bo mech od północy rośnie :D:D:D
Żartowałem - oczywiście wiem że na module strona z gospodarstwem i firma jest północna.
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.192 39 0
Zagospodarowanie terenu firmowego dobiegło końca - widok ogólny:
IMG_0539.JPG

Tak dla przypomnienia skali:

IMG_0546.JPG

Rupieciarnia: beczki elementy plastikowe z zestawów KIBRI, opony wydruk 3D, płyty betonowe - wyroby @hugwa - odlewy gipsowe, słup elektryczny - karton wycinany - stary model Hugwa&Wyign + dodane izolatory (niemiecki zestaw dodatków - laserowo cięty karton), wagon - magazyn: patyna na wagonie Marklina. Wagon za grosze kupiony - częściowo uszkodzony (wyłamane małe fragmenty w jednym rogu - zamaskowane krzakami).

IMG_0540.JPG


Wieża transformatorowa - samodzielnie budowany model także z płyt by @hugwa
Izolatory (te brązowe - karbowane) - wydruk 3D ze Shapeways.
Płot - karton laserowo cięty - @kotebi
Pordzewiałe konstrukcje stalowe - wydruk 3D - resztki od innego modelu, który był adoptowany do innych celów a przezorność kazała by ich nie wyrzucać

IMG_0541.JPG

No i trylinka wraz z krawężnikami także z Hubetu - w całej okazałości:

IMG_0542.JPG
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.192 39 0
Ostatnie szlify scenerii na module...
Droga za przejazdem dostała drzewa także po drugiej stronie - powstało wrażenie wjazdy do lasu:

IMG_0557.JPG


Przed płotem firmy pojawiła się pryzma ziemi - to nie mój wymysł a kolejne przeglądanie dokumentacji fotograficznej - ona istnieje w rzeczywistości a wcześniej o niej zapomniałem - myślę, że dodaje smaku temu miejscu:

IMG_0559.JPG


No i na zakręcie przy firmie też trochę drzew wyrosło - tak jak jest w rzeczywistości:

IMG_0561.JPG


Z rzeczy które chciałem zrobić czekam jeszcze praktycznie tylko na kalkomanie na hektometry aby ustawić słupki i koniec pracy z modułem.
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.192 39 0
Pod moduł techniczny o którym więcej TUTAJ odgrzebałem stary i czekający na swój czas model żywiczny Artitect'a - magazyn. Na przewidziany w modelu dach położona została nowa "papa" z papieru ściernego gradacji 400 a sam dach został wydłużony tak by osłaniał także rampy które zamierzam docelowo dobudować, zresztą trzeba było położyć dwie warstwy bo za pierwszym razem ... zapomniałem że rampy są po obu stronach budynku.

IMG_0567.JPG

IMG_0569.JPG

IMG_0654.JPG
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.192 39 0
Tylko ten dach wygląda jakby spadek miał do środka, a nie na zewnątrz budynku. Może to złudzenie. Ale na tej przybudówce jest tak samo. Jest w środku wklęsła.
Z dobudówka to racja - oryginalny dach miał mikro obwódkę na krawędzi więc jak złapał klej na środku do "papy" do wyszło małe wklęśnięcie. Ale zaakceptuję to - przy tej skali widać na fotkach - w rzeczywistości w niewielkim stopniu.
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.192 39 0
Skrzynka Nojewo 1 przygotowana. Ta będzie bardzo prosta - prosty tor - trochę lasu i pola, tarcza ostrzegawcza i semafor wjazdowy.

IMG_0678.JPG


IMG_0679.JPG
 

Kpt. Nemo

Łowca cech
Donator forum
Ekspert
Reakcje
20.032 494 29
Ten wiadukt, to rozumiem że murowane przyczółki a w środku jakaś konstrukcja z blach.
Jeśli tak to nie ma szczelin dylatacyjnych, latem się rozszerzy i rozepchnie brzegi przyczółków, oczywiście w realu, bo w modelu wygląda jakby to coś było zamurowane w przyczółkach.
No chyba że to przęsło jest betonowe (znaczy ma udawać) to się odczepiam.
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.192 39 0
Ten wiadukt, to rozumiem że murowane przyczółki a w środku jakaś konstrukcja z blach.
Jeśli tak to nie ma szczelin dylatacyjnych, latem się rozszerzy i rozepchnie brzegi przyczółków, oczywiście w realu, bo w modelu wygląda jakby to coś było zamurowane w przyczółkach.
No chyba że to przęsło jest betonowe (znaczy ma udawać) to się odczepiam.
W realu konstrukcja wygląda tak - oczywiście nie mam fotki zrobionej idealnie z poziomu tego przęsła a od dołu - spod wiaduktu. Wiadukt oparty jest jak najbardziej na belkach stalowych, które z kolei oparte są o bloki z kamienia. Możliwe, że pomiędzy tym blokiem kamiennym a samą belką jest jakaś szczelina i belka się na czymś opiera - ale nie potrafię tego stwierdzić. Przy skali 1:220 przyjmuję, że chyba ten element jest pomijalny ...

IMG_0115.JPG


Dla ciekawych pokazuję też dobrze anatomię konstrukcji i jej stan techniczny "od spodu". Belek stalowych jest więcej - wszystkie oparte o bloki kamienne. Na tych zdjęciach trudno wypatrzyć aby belka była oparta o ten blok poprzez jakiś element albo by były tam jakieś szczeliny.

IMG_0114.JPG


Zasadnicza część konstrukcji przęsła jest z betonu zbrojonego patrząc na te wszystkie zdjęcia.
 

Kpt. Nemo

Łowca cech
Donator forum
Ekspert
Reakcje
20.032 494 29
Te dwa teowniki to chyba pełnią rolę podtrzymującą płytę (może też szalunek) żelbetową, to wszystko jasne.
Wszystko jasne, dzięki.
 

Jan Bednarczyk

Znany użytkownik
Reakcje
1.469 12 6
Ale jeżeli ja dobrze widzę to tam na wiadukcie od spodu są nie teowniki a dwuteowniki i jest ich 5 szt. I raczej nie jest to płyta z betonu zbrojonego, zdjęcie nr 2, po odpadnięciu części betonu dobrze jest widoczna konstrukcja z gotowych płyt oparta na tych dwuteownikach. Ale na ten temat niech się wypowiedzą budowlańcy.
 

hugwa

Moderator
Zespół forum
Reakcje
371 26 4
Po mojemu to jednak dylatacji ani ślizgów tam nie ma, bo musiałyby być też w płycie żelbetowej powyżej.
Stalowe profile to tak jak napisał @Paweł R szalunek tracony, widać łby ściągów.
Kamienne bloki w murze przyczółka są raczej tylko wzmocnieniem pod belkami. W każdym razie tak ja to widzę.