• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Makieta modułowa wg norm Projekt 368

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.332 463 29
Oznakowanie - mam nadzieję, że zgodnie z zasadami właściwie osadzone
W zasadzie dobrze, ale 1) W 9 wydają się nieco za duże i 2) zarówno W 9, jak i krzyże św. Andrzeja są za blisko toru. Należy pamiętać, że krzyże wyznaczają miejsce, w którym należy się zatrzymać przed wjazdem na przejazd i samochód stojący przed krzyżem znalazłby się za blisko przejeżdżającego pociągu. W 9 powinien stać w takiej odległości od toru, jak W 8 widoczny na pierwszym zdjęciu.
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.194 39 0
W zasadzie dobrze, ale 1) W 9 wydają się nieco za duże i 2) zarówno W 9, jak i krzyże św. Andrzeja są za blisko toru. Należy pamiętać, że krzyże wyznaczają miejsce, w którym należy się zatrzymać przed wjazdem na przejazd i samochód stojący przed krzyżem znalazłby się za blisko przejeżdżającego pociągu. W 9 powinien stać w takiej odległości od toru, jak W 8 widoczny na pierwszym zdjęciu.
Zgodnie z sugestiami krzyże św. Andrzeja odsunięte od toru, podobnie jak W9 które też trochę zmniejszyłem. Po przejrzeniu zdjęć z linii 368 krzyże św. Andrzeja zostały osadzone na słupkach pomalowanych na kolor biały - bo tak występują w terenie.

IMG_2881.JPG


IMG_2882.JPG


Ja bym jeszcze rozważył pomalowanie granitowych klocków na biały kolor. Teraz wyglądają trochę jak niemalowany beton.
Słupki dostały trochę czarnego washa i wyglądają bardziej granitowo i dodatkowo dookoła pojawiła się zielenina i chyba to lepiej wygląda. Wymarzona okolica dla ZIŁa od Ciebie.

IMG_2879.JPG
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.194 39 0
Zgodnie z sugestią większości kolegów z Internetu pod lasem będzie transformator wieżowy a to oznacza konieczność doprowadzenia linii średniego napięcia - na module będą dwa słupy (a w zasadzie ich zestawy):

IMG_2899.JPG


IMG_2901.JPG
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.194 39 0
No to czas na dalsze prace elektryfikacyjne. Drewniane słupy z lampami znalazły miejsce przy budynkach obsługi żwirowni. Dodatkowo przy wyjeździe pojawiły się pryzmy wykopanych kamieni - często są w takich miejscach.

IMG_2915.JPG


IMG_2916.JPG
 

Adam66

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
6.416 110 1
Paweł, te głazy narzutowe chyba trochę za duże. Nawet jeśli byłyby głazy tej wielkości w jednej żwirowni, to raczej kilka a nie kilkanaście. Poza tym ich ciężar spowodowałby większe zagłebienie w grunt.
Słupy dodały klimatu, zwłaszcza te z lampami.
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.194 39 0
Super, ale znowu wychodzi problem takiej skali. Te "kamienie" mają na oko ok. 1,5-2 m średnicy, a takie głazy raczej rzadko układa się w pryzmy, bo wymagałoby to użycia dźwigu.
Jeszcze sprawdzę wielkość np. z kawałkiem toru ale ... to ie problem skali a nieuważnego modelarza - najwyżej się zerwie i powkleja mniejsze kamyczki.

Paweł, te głazy narzutowe chyba trochę za duże. Nawet jeśli byłyby głazy tej wielkości w jednej żwirowni, to raczej kilka a nie kilkanaście. Poza tym ich ciężar spowodowałby większe zagłebienie w grunt.
Słupy dodały klimatu, zwłaszcza te z lampami.
Jak wyżej a co do słupów - no cóż reakcja łańcuchowa od Twojego pomysłu z drogą. No i muszę powiedzieć, że nie jest to jeszcze moje ostatnie słowo.
 

Jan Bednarczyk

Znany użytkownik
Reakcje
1.469 12 6
Troszkę za duże te głazy, w tej ilości na tych pryzmach, chociaż takie też się zdarzają, do ich transportu nie potrzeba żurawia, widziałem takie transportowane ładowarką po zakończeniu pracy w żwirowni lub kopali piasku, były umiejscowione przy drodze Warszawa - Białystok przez Legionowo, okres mojego podróżowania tą trasą to lata 2007- 2010.
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.194 39 0
Ciąg dalszy praca elektryfikacyjnych - postawione trafo i dochodząca linia średniego napięcia - nawet udało się ją zrobić "pod drutem"

IMG_2917.JPG


Strefa przejazdu kolejowego - od trafo idzie linia do tego krzywego (już wyprostowany) słupa z lampą jako napowietrzna - może jeszcze powalczę z drutami. Tam schodzi w ziemię i jest przeprowadzona pod torami - by wyjść na drugą stronę - w kierunku żwirowni:

IMG_2921.JPG


I jeszcze raz Pan Zenek idący do pracy w promieniach porannego słońca. Nad drogą linia odchodząca do wsi, do której prowadzi też droga - w trakcie wieszania drutów - jeszcze nie wszystkie są na miejscu.

IMG_2920.JPG
 

Adam66

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
6.416 110 1
Czasem się waham gdy piszę uwagi dotyczące cudzych prac. Część kolegów sugestie czy pomysły traktuje jako krytykę i odpowiada atakiem, albo się dąsa.
Gdy patrzę na stan obecny tego modułu, cieszę się że się odezwałem, bo Twoja realizacja wyszła naprawdę bardzo fajnie. Zwłaszcza podoba mi się druga fotka. Te lekko pochylone słupy wyglądają fantastycznie. Jeszcze jak się pojawi tabor i jakieś ciężarówki... Będzie pięknie.
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.194 39 0
Czasem się waham gdy piszę uwagi dotyczące cudzych prac. Część kolegów sugestie czy pomysły traktuje jako krytykę i odpowiada atakiem, albo się dąsa.
Adamie,
Krytykę przyjmuję z pokorą, dobre sugestie mnie cieszą a krytykanctwo jeśli się zdarzy staram się ignorować. A dobra sugestia z Twojej strony jako osoby rozumiejącej i znającej praktycznie problem małych skal - bezcenna.

Jeszcze jak się pojawi tabor i jakieś ciężarówki... Będzie pięknie.
No też czekam na ostateczny koniec pracy aby zrobić jakąś fajną sesję foto z taborem kołowym i kolejowym. Pewnie w interesie tych zdjęć spróbuję zagonić do pracy córkę - bo ona robi znacznie lepsze zdjęcia.
 

Harry Potter

Znany użytkownik
Reakcje
2.419 72 3
Te lekko pochylone słupy wyglądają fantastycznie. Jeszcze jak się pojawi tabor i jakieś ciężarówki... Będzie pięknie.
Po prostu:love::love::love:

Pewnie w interesie tych zdjęć spróbuję zagonić do pracy córkę - bo ona robi znacznie lepsze zdjęcia.
Smarkfon??:niepewny::niepewny::niepewny: znam ból, bo sam tak jadę...

Zdrada, zajefajny klimat zrobiłeś...oby tak dalej(y)(y)(y)

Pozdrawiam,...

ps.
rozumiejącej i znającej praktycznie problem małych skal
Nka się tu łapie???