• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Projekt 368

OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Oj, konieczne jest jakieś umocnienie tej skarpy tuż przy torze. Ale najlepiej byłoby po prostu odsunąć to wszystko od toru. Takie bajorko byłoby w rzeczywistości zasypane, a jeżeli z jakiegokolwiek powodu byłoby konieczne zachowanie takiego zbiornika wodnego tuż przy torze, to niezbędne byłoby umocnienie skarpy murem oporowym lub w inny sposób. Inaczej groziłoby to podmyciem i obsunięciem toru.
Trochę się nad tym zastanawiałem choć ostatecznie zdecydowałem się zrobić tam to "mokre" miejsce wzorując się na tym, że podobne miejsce występuje na linii, którą staram się odtworzyć - tyle, że nasym jest znacznie wyższy - środkiem płynie rzeczka i jest most ale po bokach jest takie właśnie bagienko praktycznie zaczynające się u nasady tegoż nasypu. Przemyślę i może jeszcze zdecyduję się na murek oporowy.

OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Zespół forum
Ciekawy wariant z tymi kłodami... Zakładam, że dojdzie jakaś woda w tym bagnie oraz roślinność na brzegu.
Sęk w tym, że osiągniesz efekt permanentnego uniwersalizmu - ni to UE ni to USA i bagna Florydy ( tu nie zapomnij o Aligatorach;))
Co do wzmocnienia brzegu - Andrzej ma rację... W praktyce by to tak wyszło.
Powodzenia i pozdrawiam,...
Dlaczego uniwersalizm - u nas takie miejsca występują ...

OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Zespół forum
Ciekaw byłbym zobaczyć zdjęcia tego miejsca. Jeżeli jest tam normalny nasyp, to powinien mieć skos 1:1,5, a jeżeli skarpa nasypu jest bardziej stroma, to konieczne jest jej umocnienie.
Przeglądałem zdjęcia jakie posiadam ale miejsce jest słabo dostępne. Mam jedynie zdjęcia z mostu ale tam nie do końca widać gdzie dochodzi bagno przy podstawie nasypu.

IMG_1756.JPG

IMG_1782.JPG

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
No fakt, że z tych zdjęć niewiele wynika. Ale nieskromnie powiem, że chyba warto zrobić tak, jak pisałem: albo odsunąć nieco brzeg jeziorka tak, żeby zachować wymagany skos nasypu, albo wykonać jakieś umocnienie (moim zdaniem gorsze rozwiązanie, bo trochę "na siłę" - nie bardzo widzę uzasadnienie istnienia tego bajorka tuż przy torze). Ale miejsce samo w sobie urokliwe, takie trochę tajemnicze...

OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Zespół forum
No fakt, że z tych zdjęć niewiele wynika. Ale nieskromnie powiem, że chyba warto zrobić tak, jak pisałem: albo odsunąć nieco brzeg jeziorka tak, żeby zachować wymagany skos nasypu, albo wykonać jakieś umocnienie (moim zdaniem gorsze rozwiązanie, bo trochę "na siłę" - nie bardzo widzę uzasadnienie istnienia tego bajorka tuż przy torze). Ale miejsce samo w sobie urokliwe, takie trochę tajemnicze...
Myślę, że załatwię to odsunięciem krawędzi od toru - będzie tajemniczo bo wykorzystam roślinność - nie będzie trzeba nic przerabiać w samej podstawie -krzaki zamaskują. Dziękuję za sugestie poprawy tego skosu.

OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Zespół forum
Bez konieczności przebudowy tego co już wykonane zastosowałem po uwagach kolegów @Andrzej Harassek i @Harry Potter technikę maskowania roślinnością i wyszło to jak na poniższych fotkach. Oczywiście na ten moment roślinność krzewiasto-krzaczasta tylko przy tym skosie i torze - reszta tajemniczego zakątka jeszcze będzie się tworzyć.

IMG_8298.JPG

Zdjęcie praktycznie z poziomu krawędzi modułu... myślę że jest dobrze i naturalnie w odbiorze.

IMG_8299.JPG