• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Makieta modułowa wg norm Projekt 368

OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.192 39 0
Zabrałem się za prace elektryczne, które czekały od długiego czasu na module "Nojewo 1" co spowodowało też uzupełnienie różnych drobiazgów na części widocznej:

Na skraju lasu pojawiło się małe stadko:

IMG_6735.JPG


Przed tarczą ostrzegawczą pojawił się wskaźnik W1:

IMG_6729.JPG


Dodałem słupki hektometrowe:

IMG_6733.JPG


Z pracy w polu wraca sobie ciągnik:

IMG_6734.JPG
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.192 39 0
Na module Nojewo 1 skończyłem elektrykę - niby nic wielkiego - prosty tor, semafor i tarcza ostrzegawcza a kabli wyszło sporo. Trochę się tego zrobiło, bo sterowanie semaforem i tarczą (sprzężone) jest przygotowane w ten sposób, że można przełączyć pomiędzy sterowaniem z boku modułu - przełącznik hebelkowy w ściance modułu, wraz z sygnalizacją zielone/czerwone diodami - co pozwala na autonomiczne użycie modułu z czynnym sterowaniem zanim powstanie reszta stacji Nojewo lub docelowo poprzez "magistralę elektryczną" sterowanie realizować z pulpitu dla całej stacji. Ponadto podanie na semaforze sygnału "stój" powoduje odłączenie zasilania na izolowanym odcinku toru przed semaforem wjazdowym. Ruch w przeciwną stronę możliwy jest przy każdym położeniu semafora.

Dodane zostało także tło zamakietowe, które od dawna już czekało na zakończeni prac na module. Ze względu na mały błąd - zbyt duże drzewa rosnące na tym tle na środku ale trochę "na horyzoncie" doszła też dodatkowa - zlewająca się z nimi kępa drzew na samym module. Ze względu na późne zakończenie prac fotki przy niezbyt dobrym świetle - myślę, że lepsze się jeszcze pojawią z taborem na torach.

Widok ogólny:
IMG_6821.JPG


Trochę szczegółów:

IMG_6822.JPG


IMG_6824.JPG


IMG_6823.JPG


IMG_6826.JPG


IMG_6830.JPG


IMG_6833.JPG
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.192 39 0
Na prawie skończonym module w kształcie U (poprzednia strona) umieszczony jest wiatrak. Moduł ten ma znaczenie techniczne ale został zrobiony z pełnym krajobrazem jedynie inspirowanym okolicą. Wiatrak inspirowany był do dzisiaj stojącym niedaleko Sierakowa wiatrakiem (obecnie agroturystyka) - umiejscowionym jakieś 3 km od toru - niestety pozbawionym już skrzydeł:

IMG_1636.JPG


IMG_1638.JPG


Dzięki profilowi FB "Ostroróg na kartach historii" dowiedziałem się, że przed II wojną znacznie bliżej linii 368 stał wiatrak nad jeziorem Mormin - uwieczniony na kilku zdjęciach. Wiatrak ten, bedący własnością Władysława Mikołajewskiego, od toru dzieliło zaledwie 850 metrów.

mirmin2.jpg


mormin.jpg


mormin 1.jpg


Z wpisów wynika, że były też w okolicy inne wiatraki - w Bininie, Wielonku i samym Ostrorogu. Na mapie z 1940 roku udało mi się odnaleźć miejsce posadowienia wiatraków w Morminie (1) i Ostrorogu (2). Ten drugi od toru dzieliło zaledwie 150 m ... Dla takiej zabawy i takich "odkryć" kocham to hobby...

Wiatraki ostrorog.png
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.192 39 0
Użyłeś serwa liniowe do semafora i tarczy?
Semafor ma serwo liniowe a tarcza oryginalny napęd Viessmanna - jak na razie ten napęd działa a ponadto wykorzystuję oryginalną funkcje tarczy do sterowania zasilaniem odcinka toru przed semaforem - przy znakach STÓJ ten odcinek nie jest zasilany w kierunku jazdy oznaczonym semaforem.
 

Marqus

Moderator Poznańskiego Klubu Modelarzy Kolejowych
PKMK
Reakcje
434 8 0
Miałeś jakiś problem z przeniesieniem napędu z orczyka do cięgna semafora?
Czy możesz pokazać jak to rozwiązałeś?
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.192 39 0
Wróciłem z ostatnim drobiazgiem na moduł Kłosowice - brakowało tam słupków hektometrowych.

44.1 - stoi przy wiacie - widok w kierunku Międzychodu:

IMG_5693.JPG


I na module:

IMG_6922.JPG


Widok w kierunku Sierakowa

IMG_5696.JPG


I na module:

IMG_6924.JPG


44.0 - za przejazdem - w kierunku Sierakowa:

IMG_5683.JPG


I na module:

IMG_6923.JPG
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.192 39 0
Męczyła mnie jeszcze jedna rzecz z modułem z wiatrakiem. Wykopy na linii 368 sa mocno pozarastane krzakami - początkowo myślałem, że to wynik nieużytkowania linii aż nie trafiłem na taką fotkę zamieszczoną na profilu FB Stacji Nojewo:

FB_IMG_1505849243580.jpg


Początkowo zarosła jedna strona wykopu:

IMG_6941.JPG


IMG_6942.JPG


Potem jednak stwierdziłem za namową kolegi @pado że obie strony powinny być zarośnięte i będą stanowić niezły plener do zdjęć taboru:

IMG_6944.JPG


IMG_6945.JPG


IMG_6946.JPG