• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Makieta modułowa wg norm Projekt 368

OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.194 39 0
Zerknąłem teraz na wartości granulacji podsypki kolejowej, na pierwszej stronie która się odtworzyła podane jest że powinna się, mieścić w granicach 20-63 mm, oczywiście to teoria bo widziałem odrobinę większe, ale przyjmujemy górną wartość co w Z-tce daje 0,28 mm, mam sito w pracy o wymiarze 0,3 mm, zrobię jutro próbę, pod warunkiem że w klubie znajdę jakieś łamane kruszywo, zobaczymy jak to będzie wyglądać.

http://kolej.eu07.pl/tory/drogi/podsypka.shtml
No wziąłem co mam "podsypkopodobnego" ze starych czasów - niestety wtedy zupełnie nie myślałem o tym by zapisać co to za produkty = wiele lat przeleżały w pojemniczkach. I tak:

Materiał 1:
IMG_6082.JPG


Materiał 2 - bardzo podobny do 1 - lekka różnica w odcieniu

IMG_6085.JPG


Materiał 3 - tu ewidentnie otoczaki wychodzą - nie nadaje się. No ale wpadłem na pomysł eksperymentu z drogą polną z kamieni - oczywiście trzeba znaleźć inne odcienie

IMG_6087.JPG


Materiał 4:

IMG_6090.JPG


Materiał 5 - "kaszka manna". Niestety moje sitka modelarskie nie mają opisu wielkości więc tak "na oko" przy linijce wychodzi, że najczęściej ziarenka mają rozmiar +/- 1mm x 0,5 mm

IMG_6093.JPG
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.194 39 0
No i próba wykorzystania jednego z materiałów do próby zrobienia drogi polnej - oczywiście konieczne byłoby posiadanie innych odcieni tego materiału. To taka próba na szybko - na kawałku drewna wikol posypany kamyczkami - nadmiar od razu odpadł grawitacyjnie poprzez ułożenie "do góry nogami" następnie od razu zasypane bardzo drobnym pyłem piaskowym Polaka - dociśnięte by chwycił klej a nadmiar zdmuchnięty.

IMG_6096.JPG


IMG_6097.JPG


IMG_6100.JPG
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.194 39 0
Moduł U-kształtny dostał nogi. Ustawione są nietypowo - bo jak widać ma na ścianie czołowej dwa profile do podłączenia prostych modułów i nie za bardzo jest jak je sensownie zamontować bliżej rogów modułu ponieważ potrzebne jest miejsce na śruby łączące itp.

IMG_5913.JPG
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.194 39 0
Kolejny eksperyment drogowy - poszukiwanie właściwego koloru. Tym razem użyty przesiany piasek z piaskownicy z którego została wybrana w miarę odpowiednia frakcja. Dla różnorodności odcieni kamieni dodałem trochę tych ciemnych jakie miałem jako jakaś podsypka. Szpary zasypane pyłem Polaka. Całość klejona wikolem. Co sądzicie ?

IMG_6136.JPG
 

Harry Potter

Znany użytkownik
Reakcje
2.415 71 3
W tej skali wygląda to jak droga z kamienia nie ciosanego...mocno grubego ( brak znajomości właściwej terminologii).

Pozdrawiam,
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.194 39 0
W tej skali wygląda to jak droga z kamienia nie ciosanego...mocno grubego ( brak znajomości właściwej terminologii).

Pozdrawiam,
No frakcja jest zbyt duża - muszę spróbować z sitkiem o mniejszych oczkach jeszcze. Droga ma być jak najbardziej z kamieni polnych nieciosanych - coś takiego:

IMG_5804.JPG
 

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.842 386 20
Kolejny eksperyment drogowy - poszukiwanie właściwego koloru.
Napiszę tak jak w dziale samochodowym, bo może ktoś z kolejowych modelarzy skorzysta. Piasek z nadbałtyckich plaż ma dużo mniejszą grubość ziaren i trzebaby spróbować takiego piasku. Można jeszcze spróbować pył z ziemniaków. Ten też ma bardzo drobne ziarno. No i kolor, trzeba usunąć te mleczno-białe kamyczki i wtedy będzie OK. No chyba że popróbować barwienia...
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.194 39 0
Ale skarpy tych wykopów są za strome. Przypominam: skos 1:1,5. Przy bardziej stromych konieczne jest umocnienie skarpy ew. mur oporowy.
Niby robiłem sobie przymiar z tą proporcją ale może coś trochę skopałem... dzięki za uwagę. Mur oporowy nie za bardzo pasuje do mojego miejsca i klimatu :(.
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.194 39 0
Eksperymentów z brukowaną drogą ciąg dalszy. Użyłem sitka z mniejszymi oczkami i zastosowałem dwie trochę różne techniki. W jednej pył Polaka jest mocno dociśnięty do świeżo położonej drogi a w drugiej tylko lekkie posypanie, minimalne dociśnięcie i zdmuchnięcie. Pozostaje oczywiście problem "białych kamieni" o którym pisał @Mafo .

IMG_6140.JPG


IMG_6142.JPG
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.194 39 0
Nie możesz trochę podciąć skarpy na górze i wizualnie się "wyrówna".
Mówisz - masz ... Podziałałem trochę na tych skarpach ... na razie prace w toku. Trochę szkoda już zrobionego ale chyba warto tym bardziej, że skarpy są ze styroduru lub czegoś podobnego i podcięcie jest stosunkowo proste. Trochę gorzej ze szlifowaniem - szczególnie blisko poziomu torów. Po zazielenieniu to się jednak chyba dość dobrze pochowa.
Myślę, że nawet jeśli nie idealnie to będzie dużo lepiej. @Andrzej Harassek - dzięki za zwrócenie uwagi, @Paweł R - dzięki za sugestię.

IMG_6147.JPG


IMG_6148.JPG
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.194 39 0
Wreszcie udało się znaleźć kolejna chwilę spokoju i chęci do pracy. Ponieważ dążę do stosunkowo szybkiej możliwości przejechania po modułach pracę skierowałem w pierwszej kolejności by ostatni z czterech pierwszych modułów dostał nogi (to moduł U kształtny na którym ma być żwirownia:

IMG_6174.JPG


Skończyło się też generalnie formowanie terenu na drugim module U-kształtnym - zbocza wykopów zostały poprawione i wzdłuż torów wyrósł pierwszy pasek trawy:

IMG_6176.JPG


IMG_6178.JPG