• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Makieta modułowa wg norm Projekt 368

OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.194 39 0
No to po długim okresie różnych prób pozyskania mam wreszcie głównego bohatera - budynek stacji w Nojewie. W oparciu o pozyskaną dokumentację, zaprojektowany został i wypalony w firmie SMWarehause

Punkt startu do dalszej pracy wygląda tak:

IMG_4123.JPG


Aż trudno się powstrzymać by nie zacząć działać..

IMG_4099.JPG
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.194 39 0
Pawle wygląda super. Czym tynkowałeś ściany? I jaki dach będzie nad żółtym budynkiem.
Ściany nie są tynkowane a jedynie pomalowany aerografem jest karton z którego są wycięte i to on dał taką fakturę. Kolor dobrany do starej fotki "eksperymentalnie" i jest to mieszanka 3 kolorów z palety Hataka (zestaw do lokomotyw i zestaw do weatheringu murów). Nad całością budynku będzie - jak w oryginale - dachówka.

Warto też zobaczyć Nojewo w realu...
Na początku wieku - jeszcze przed pierwszą wojną św: https://www.bazakolejowa.pl/foto/1024/14…dc117-70183.jpg
Z czasów czynnego ruch - pod ten kolor starałem się podpasować: https://www.bazakolejowa.pl/foto/1016/14476000841da56e41d0c34e37b97981e53dc9e00f-62323.jpg
Ruina sprzed kilku lat: https://pl.wikipedia.org/wiki/Nojewo_(pr…wa_Nojewo_1.jpg
Stan obecny - remont prowadzi S. Fedorowicz który nabył stacje od PKP: https://www.bazakolejowa.pl/foto/1024/14…cbd60-27459.jpg
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.194 39 0
Prace nad budynkiem stacji dalej trwają. Dla lepszego odwzorowania i "smaczków" dodaję do bazowego modelu pewne elementy:

Z plastikowego profilu 1mm x 1mm docinane są wystające końcówki belek konstrukcyjnych:

IMG_4107.JPG


Z barwionego forniru wycinane są deski przyklejane na krawędzie dachowe:

IMG_4108.JPG
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.194 39 0
Na ścianie z cegły w narożnikach brak faktury cegieł.Spróbuj wykonać jakąś imitację bo psuje to fajny efekt całego budynku.Pozdrawiam
To niestety jest efekt technologii cięcia laserem i grubości kartonu - wiem, że tak wygląda jak piszesz - oczywiście jak zwykle w tej skali na fotce widać więcej niż patrząc gołym okiem. Mam jeden pomysł na to by być może to jeszcze "zamaskować" ale jest też ryzyko, że to może zamiast polepszyć pogorszyć wygląd - zobaczę jak wychodzi.
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.194 39 0
Teraz trochę za późno, ale zastanawiam się czy sfazowanie kartonu było by tu:
-możliwe.
-zasadne w tej skali.

Pozdrawiam z MMz:)
No nie wiem czy dałoby się to wyciąć a ręcznie słabo widzę (musiałby też być zmieniony projekt). najgorsze jednak to, że przy rogach te grawerowane cegły porozlatywałyby się częściowo jeszcze przed jakąś sensowną impregnacją.
 

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
4.495 33 0
Pawle oklej to delikatnym krzakiem/bluszczem (siateczka i mikro gąbka) i lity karton zniknie. Uważam że jak na tą skale to model jest rewelacyjny. Mam tylko jedną uwagę na przyszłość. Zanim zaczniesz malować to sklej bryłę w całość. Zaimpregnuj narożniki modelu i je zeszlifuj, aby zgubić grubość kartonu i wygładzić powierzchnię. Jednak biorąc pod uwagę skalę i wielkość budynku to wciąż uważam że jest rewelacyjnie zrobiony. Czekam na całość.
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.194 39 0
Pawle oklej to delikatnym krzakiem/bluszczem (siateczka i mikro gąbka) i lity karton zniknie. Uważam że jak na tą skale to model jest rewelacyjny. Mam tylko jedną uwagę na przyszłość. Zanim zaczniesz malować to sklej bryłę w całość. Zaimpregnuj narożniki modelu i je zeszlifuj, aby zgubić grubość kartonu i wygładzić powierzchnię. Jednak biorąc pod uwagę skalę i wielkość budynku to wciąż uważam że jest rewelacyjnie zrobiony. Czekam na całość.
No z taką kolejnością to mam inny problem - malowanie robi się po sklejeniu i przygotowaniu narożników - i to jest OK ale wklejanie okien powinno być po malowaniu. Pytanie czy będzie możliwe i jedynie niewygodne ? Zastanowię się. Oczywiście technika maskowania krzaczkami jest mi znana - i na poziomie cegieł na dole pewnie wchodzi w rachubę.
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.194 39 0
Całość budynku stacji już pod dachem

IMG_4109.JPG


Uzupełnione zakończenia belek konstrukcyjnych na całym budynku, krawędzie dachów, kominy oraz wykonane różnice w kolorze części dachówek

IMG_4126.JPG


IMG_4127.JPG
 

Maslo

Znany użytkownik
FREMO Polska
H0e
PKMK
Producent
Reakcje
406 1 0
Lepiej chyba byłoby gdybyś wpuścił bardzo rozwodnioną ciemną farbę i po chwili wytarł z powierzchni dachówki resztę. Tak aby między dachówkami pozostały "fugi".
DSC03260.JPG


Budynek dworca w Kębłowie - niemal identyczny - Foto moje