• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Makieta modułowa wg norm Projekt 368

Qucyk1977

Nowy użytkownik
Reakcje
6 0 0
Moim zdaniem wersja ze skosami wygląda hmm... płynniej? (czytaj: lepiej będzie harmonizować z sąsiednimi modułami o standardowej wysokości), tyle że ja bym te skosy i tak od spodu zaślepił, żeby z ukosa nie było widać "bebechów" pod spodem modułu. No i pozostaje rozwiązanie mocowania nóg, które u ciebie są mocowane w pewnej odległości od czoła modułu.

Trzymam kciuki i kibicuje.
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.194 39 0
No to się powoli zaczęło robić przęsło ceglane:


IMG_2579.JPG


Wydaje mi się, że zdjęcie poniżej lepiej oddaje percepcję "gołym okiem". Wysokość maksymalna przęsła to ok. 8 cm.

IMG_2577.JPG


Będzie z nim jeszcze zabawa - cegiełki w innych barwach na razie są po jednej stronie więc trzeba drugą dorobić, patyna też do dalszej jeszcze pracy.
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.194 39 0
Powrót do tematu wiaduktu typowego dla dróg polnych na linii 368. Dla przypomnienia sam korpus to wydruk 3D. Teraz jestem w trakcie dodawania balustrady. Nie udało sie doprowadzić do tego, że ktoś wytrawi mi te barierki i ... z pomocą przyszła firma Archistories - producent modeli kartonowych który wypuścił rożne balustrady i płoty z kartonu w 1:220. Balustrada została zaimpregnowana klejem CA a następnie pomalowana farbą w sprayu Tamiya (czarna a potem lekko brązowa). Moim zdaniem balustrada z kartonu prezentuje się bardzo przyzwoicie.

IMG_2854.JPG
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.194 39 0
Szacun za zajebisty kawał roboty(y)
Ja ze swoim projektem leżę i kwiczę w porównaniu do Ciebie...:cry:

Pozdrawiam z MMz:)
No ja przez wakacje też niewiele podziałałem. Są tez inne hobby i zainteresowania - szczególnie wodne a to oznacza brak czasu ... Ale też i czasem motywacji niestety. Z modułem utknąłem jak się okazało, że zamontowany semafor nie działa mimo że przed montażem było OK. Już wiem że oryginalny napęd będzie zastąpiony serwem. Kolega @Marqus poradzil mi serwo liniowe. Mam kupione ale ponieważ elektronika i kabelki nie są moja miłością to nie mogę się zabrać by to poskładać razem i sprawić by działało. Do tego dojdzie jeszcze "przyjemność" zniszczenia gotowego fragmentu czyli wyrywania semafora i dylemat czy może od razu też nie zmienić na serwo napędu do tarczy ostrzegawczej. A drzewa na las który ma być na tym module już czekają by je posadzić (to akurat bardzo lubię).
No ale udało się wczoraj skończyć ten wiadukt dodaniem barierki także po drugiej stronie. Jeszcze na koniec będzie do zrobienia lepsza nawierzchnia ale to raczej przy montażu - tak by zgrać z drogą.
 

Marqus

Moderator Poznańskiego Klubu Modelarzy Kolejowych
PKMK
Reakcje
436 8 0
Do tego dojdzie jeszcze "przyjemność" zniszczenia gotowego fragmentu czyli wyrywania semafora i dylemat czy może od razu też nie zmienić na serwo napędu do tarczy ostrzegawczej.
Może uda Ci się wymontować napęd bez wyciągania semafora.
Na obudowie napędu są zatrzaski. Może dasz radę je wcisnąć i zdjąć obudowę. Tylko najpierw trzeba odblokować cięgno na dole napędu.
Jednak przy zamontowanym semaforze na makiecie, może być to dość karkołomne. ;)
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.194 39 0
Może uda Ci się wymontować napęd bez wyciągania semafora.
Na obudowie napędu są zatrzaski. Może dasz radę je wcisnąć i zdjąć obudowę. Tylko najpierw trzeba odblokować cięgno na dole napędu.
Jednak przy zamontowanym semaforze na makiecie, może być to dość karkołomne. ;)
Ta obudowa na ostatnim centymetrze przechodzi przez płytę modułu i chyba nawet tam są górne zatrzaski tak więc bez demontażu się tego nie zrobi...
 

Adam66

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
6.417 110 1
Paweł,
Nawet Cię nie można na pół roku samego zostawić, bo zaraz musisz modułów naprodukować;)
No powiem Ci, że ambitnie idziesz po bandzie(y) Bardzo wdzięczny temat. Szczerze gratuluję postępów.
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.194 39 0
Raptem jeden gotowy (no czeka jeszcze na jeden mikro dodatek), drugiemu jeszcze trzeba trochę do dokończenia ale są tez niektóre elementy na kolejne - to prawda.
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.194 39 0
Skończyłem prace nad zachodnim przęsłem ceglanym mostu w Chrzypsku Małym: https://www.bazakolejowa.pl/foto/1016/1447600081ec3d032499e9645e1ba4b4d7706af32f-17957.jpg
Model jest wydrukiem 3D zaprojektowanym przez kolegę w 3D i dostępnym na Shapeways - częściowo przerobionym by bardziej pasował do rzeczywistości. Na projekt składa się ponad 35 tysięcy cegieł. Dodane "chodniki" betonowe na skraju oraz barierki - karton z Archistories.
Całkowita wysokość modelu to ok. 8 cm.


Widok strony północnej - tutaj cegły wydrukowały się lepiej - są bardziej plastyczne:

IMG_2978.JPG


Na zdjęciu widać miejsce które zostało wymienione - tam gdzie przyjdzie przęsło stalowe - wstawiona pływka ma inny wzór cegieł. Jasny zaciek istnieje w rzeczywistości.

IMG_2979.JPG


Jeszcze raz strona północna - tym razem bez sztucznej "nogi" która została poza kadrem. Ponadto można zobaczyć w "mniejszym" łuku nie tylko białe zacieki ale także rdzawy - w miejscu wyprowadzenia rurki od drenu.

IMG_2980.JPG


Od czoła - widać dodane chodniki betonowe. Tor będzie po położeniu na tym odcinku zaszutrowany. Choć zastanawiam się cały czas czy nie próbować w przyszłości oddać na modelu specjalnych wzmocnień jakie w pewnym okresie (kiedy ?) były zamontowane. Można je zobaczyć tutaj: https://www.bsk.isdr.pl/galeria/37/09.jpg

IMG_2981.JPG


Strona południowa- widać, że cegły wydrukowały się mniej wyraźnie:

IMG_2985.JPG



Jak szaleć to szaleć - jak w realu pod mostem przechodzić będzie czarny szlak pieszy: https://www.bsk.isdr.pl/galeria/37/08.jpg

IMG_2986.JPG


To oznacza, że mam już dwa z trzech głównych elementów składowych mostu.
 
Ostatnio edytowane:

Qucyk1977

Nowy użytkownik
Reakcje
6 0 0
(y)
Przy twoich pracach, produkty Märklin'a wypadają, delikatnie ujmując, biednie. Chodzi mi w tym wypadku o tory, wysokość szyny i mocowania. Mam nadzieję, że oglądając całość gołym okiem , aż tak bardzo to nie przeszkadza.
Świetna robota.
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.194 39 0
Wreszcie udało się skończyć temat tła zamakietowego do modułu Kłosowice - po zamontowaniu wygląda to ogólnie tak:

IMG_3060.JPG


W szczegółach myślę, że udało się zrobić to całkiem nieźle - niestety oświetlenie przy robieniu zdjęć nie było najlepsze:

IMG_3061.JPG



IMG_3062.JPG



IMG_3063.JPG



IMG_3064.JPG
 

Kempol

Administrator
Zespół forum
Donator forum
BGM
MSMK
Reakcje
18.855 214 0
Bardzo fajnie, na pierwszy rzut oka nie widać gdzie kończy się moduł, a gdzie zaczyna tło.
Super Ci to wyszło.
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.194 39 0
Dzięki za pozytywne komentarze i oceny. Kilka moich uwag do zastosowania ew. przez inne osoby które tło robić sobie będą:

- jeśli moduł/makieta są długie - przydają się zdjęcia - panoramy
- jeśli ich nie masz - przydaje się znajomy grafik znający się na obróbce zdjęć - u mnie to tło jest sklejone chyba z 3 lub 4 fotek (podziękowania dla kolegi @Adam Okuń ). Warto tez przy takiej robocie z tła usunąć pewne elementy jeśli nie pasują (np. słup linii wysokiego napięcia czy wiatrak - elektrownie jeśli mają jeździć parowozy - niekoniecznie muzealne)
- najlepiej mieć tło wybrane i gotowe przed urządzaniem makiety modułu - łatwiej coś trochę przesunąć na podczas urządzania niż czasem dobrać zdjęcie. Chodzi zarówno o rzeczy które na makiecie stoją (drzewa, krzaki, budynki) ale też o dobranie odcienia drogi czy trawki w miejscu łączenia.
- maskowanie: jak coś nie pasuje w 100% - zawsze można schować za krzaczkiem, drzewkiem, budynkiem...
 

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
4.513 33 0
Zdrada69 jest rewelacyjnie :) Tak jak piszą koledzy wyżej... aż trudno określić gdzie moduł , a gdzie wydruk ;) Efekty mnie powaliły ;)