• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Makieta modułowa wg norm Projekt 368

OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.192 39 0
Posiana trawka na jednej stronie modułu. Pojawiły się też jej kępki oraz miejsca z mchem na terenie, na którym wyrośnie las. Myślę, że widać trochę efekty techniki sadzenia trawy: generalnie mieszanie kolorów w warstwie pierwszej (tu idzie głownie trawa 1mm i trochę 2 mm) i potem miejscowe dosiewanie trawy w różnych kolorach (ale najczęściej też zmieszanych - tutaj głównie 2 mm. Realnie uwzględniając skalę dawałoby to trawę ok 40-45 cm ale myślę, że może być i staram się spojrzeć zawsze na efekt całościowy wizualny. Jeszcze krzaczki, potem drzewa (ponoć paczka w drodze) - no i druga strona toru - za tą wezmę się jak ogarnę temat tła - które będzie mogło być montowane - a nieduże doświadczenie mówi mi że lepiej jest mieć to tło na początek i trochę dostosować scenerię, niż nadmiernie szukać lub kombinować z tłem które musi się dostosować do makiety...

IMG_1479.JPG

IMG_1480.JPG

IMG_1481.JPG
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.192 39 0
Przy ostatnich zakupach kartonowych modeli MBZ dostałem w gratisie - zieleninkę. Zamierzam w lesie, który ma być na tym module posadzić trochę ... paproci. Pierwsze już powstały.

IMG_1527.JPG


Oczywiście "nóżki" będą skrócone przy sadzeniu. Dla złapania skali - jeszcze fotka z wykałaczką:

IMG_1529.JPG
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.192 39 0
Dzisiaj piękna pogoda więc wycieczka w teren w tym pojeżdżenie na rowerze. Byłe m.in. w Kłosowicach - ten moduł trochę wcześniej tu jest opisany i pokazany. Nie myślałem, że zatrzymuję w miniaturze coś czego dzisiaj już nie ma. Budka dla podróżnych oczekujących na pociąg już nie istnieje :(

IMG_1659.JPG
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.192 39 0
Skrzynka Nojewo3 dostanie wagę wozową. Część "ziemna" - dzięki koledze @pado a góra to stara blaszka Hugwa&Wyign. Cały czas nie wiem czy taki typ budynku jest właściwy dla tego co tam w rzeczywistości było ??? Może ktoś pomoże ? Ja mam tylko stary plan stacji na którym ta waga jest naniesiona ale dzisiaj już nic tam nie ma...

IMG_1897.JPG
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.192 39 0
Trochę prac "technicznych" wykonałem jeszcze przy module Kłosowice. Stoi teraz stabilnie na nogach:

IMG_1940.JPG


Aby zmniejszyć kołysanie się modułu u dołu nogo połączone są zdejmowalnymi szynami:
IMG_1941.JPG

Nogi mocowane są w gniazdach i zabezpieczane "zawleczką" która je stabilizuje i zapobiega wysunięciu się nogi w momencie podniesienia modułu. Ponieważ moduł można też położyć na stole w kilku miejscach są zamontowane filcowe podkładki ochronne (strzałka).

IMG_1942.JPG
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.192 39 0
No to ciąg dalszy robót stolarskich - nogi dostał też moduł Nojewo 1 który czeka sobie na ... projekt tła zamakietowego aby mądrze zrobić mu zieleninkę po jednej stronie:

IMG_2045.JPG


Popracowałem też nad końcówkami torowiska na obu modułach - tak by można tam dobrze wpinać tory teleskopowe jako łączące moduły:

IMG_2047.JPG


Po raz pierwszy moduły zostały połączone ze sobą, choć sam tor teleskopowy nie był jeszcze wpięty:

IMG_2049.JPG

IMG_2050.JPG


Normalnie te moduły nie będą łączone obok siebie ale ... przygotowane są tak (drogi gruntowe) że ma to ręce i nogi. Tak oglądając moduł Kłosowice (ten dolny) zacząłem się zastanawiać czy nie dodać trochę życia na nim - chodzą mi trzy pomysły - samotny pasażer na peronie, wyjeżdżający z lasu samochód leśników marki Łada Niva i rowerzysta na drodze brukowanej ...
 

Piotr Kozłowski

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
1.173 11 0
Zobacz załącznik 473223
Tak oglądając moduł Kłosowice (ten dolny) zacząłem się zastanawiać czy nie dodać trochę życia na nim - chodzą mi trzy pomysły - samotny pasażer na peronie, wyjeżdżający z lasu samochód leśników marki Łada Niva i rowerzysta na drodze brukowanej ...[/QUOTE]

Jak najbardziej, małe smaczki dodadzą klimatu ;)
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.192 39 0
Dzięki dużej pomocy kolegi @Adam Okuń który udostępnił swoje fotki oraz pracy znajomego grafika powstały projekty tła zamakietowego dla obu modułów. Ponieważ nie mają być zbyt wysokie a długość to 99 cm i na dodatek w każdym przypadku wychodzi droga w stronę tła, to każde z nich wymagało "posklejania" kilku zdjęć.

Tło dla modułu Kłosowice:

makieta4.jpg


Tło dla modułu Nojewo 1:

makieta_2_02.jpg


Teraz czeka mnie ich wydruk na folii, przyklejenie na odpowiedniej płycie i montaż.
 

Kempol

Administrator
Zespół forum
Donator forum
BGM
MSMK
Reakcje
18.807 214 0
Ładnie wyszło, na pewno na modułach będzie super wyglądać. Ja cały czas się zastanawiam jak zrobić tło do makiety, gdzie zaraz za nią jest skos dachu. Jak wyprofilować zdjęcie i takie tam, aby naturalnie to wyglądało.
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.192 39 0
No to doszło trochę życia na module Kłosowice.

Pani Zosia wraca do domu z zakupów:
IMG_2220.JPG



Pan Józef wybiera się do Międzychodu i czeka na poranny pociąg...

IMG_2223.JPG

IMG_2224.JPG


Gajowy Kruczkowski wraca z objazdu swojego rewiru Niwą którą niedawno dostał ...

IMG_2226.JPG
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.192 39 0
Ruszyły prace na module Nojewo 1. Skończona została zieleń niska - jest dostosowana (mam nadzieję) do tła zamakietowego jakie będzie towarzyszyć temu modułowi:

IMG_2236.JPG


Przygotowany został też pierwszy fragment pod "sadzenie drzew":

IMG_2238.JPG


IMG_2239.JPG
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.192 39 0
Na module Nojewo 1 będą znajdowały się: tracza ostrzegawcza oraz semafor dwuramienny - wjazdowy na stację. W skali 1:220 praktycznie dostępne są w tym zakresie uzupełniające się wyroby Viessmanna oraz Marklina. Ponieważ produkty te przygotowane są na rynek niemiecki postanowiłem trochę je poprawić i przybliżyć do polskich. Na pierwszy ogień idzie semafor. Podstawowym mankamentem jest kolor konstrukcji - jakaś dziwna odmiana zielonego. Konstrukcja zostaje przemalowana na szaro - z szczególna uwagą, by farba nie pokleiła ruchomych części - w szczególności mechanizmów świateł. Dodatkowo na czarno pomalowałem lampy (niesamowicie przeskalowane ale tego nie przeskoczę).

Mam też pytania:
1. Tak dla potwierdzenia - obwódka ramienia semafora która "od przodu" jest czerwona "od tyłu" powinna być czarna ? Tak jest w tym semaforze i kilka zdjęć naszych semaforów w sieci zdaje się na to wskazywać ale chciałbym mieć pewność.
2. Jeśli na schemacie stacji jest oznakowanie semafora A1/2 to na tabliczce na samym semaforze powinna być tylko literka A czy też pełne oznakowanie A1/2 ? Czy ktoś wie jaka czcionka jest najlepsza do tego oznakowania ?



W kolejnej odsłonie będzie tarcza ostrzegawcza ale z nią jest więcej roboty.

Dla porównania - semafor oryginalny oraz lekko "spolszczony". Ten semafor to wyrób Marklina, który jest jedynym dostawcą wersji dwuramiennej.

IMG_2257.JPG

IMG_2259.JPG
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.292 459 29
1. Tak dla potwierdzenia - obwódka ramienia semafora która "od przodu" jest czerwona "od tyłu" powinna być czarna ? Tak jest w tym semaforze i kilka zdjęć naszych semaforów w sieci zdaje się na to wskazywać ale chciałbym mieć pewność.
Tak, czarna obwódka, reszta biała, jak w tych modelach.
2. Jeśli na schemacie stacji jest oznakowanie semafora A1/2 to na tabliczce na samym semaforze powinna być tylko literka A czy też pełne oznakowanie A1/2 ? Czy ktoś wie jaka czcionka jest najlepsza do tego oznakowania ?
Pełne oznakowanie: A1/2 (na semaforach świetlnych także małe "m", jeżeli jest tam podawany sygnał manewrowy). Nie wiem, jaki jest wzór formalny czcionki, ale w tej skali chyba nie ma co się zbytnio tym przejmować? Ale litery są raczej wąskie, ja bym chyba użył czcionki "arial wąski" (arial narrow).

Dla porządku powiem, że z tym semaforem jest jednak drobny problem. Ma on ramiona sprzężone i oprócz sygnału "Stój" zawsze pokazuje tylko sygnał "Wolna droga ze zmniejszoną prędkością", a więc powinien być oznaczony A2. Tymczasem na semaforze wjazdowym jest zwykle pokazywany zarówno taki sygnał, jak i sygnał "Wolna droga", a więc jedno ramię w górze. Nie wiem, czy są na rynku semafory w skali Z z dwoma ramionami rozprzężonymi (z niezależnymi dwoma napędami), ale taki nadawałby się na semafor wjazdowy. Te ze zdjęć są dobre na wyjazdy z torów dodatkowych. Poza tym te semafory są bardzo niskie, a przynajmniej takie maja proporcje ramion do wysokości masztu. Jako semafory wjazdowe stosuje się zwykle semafory wysokie, 10- a nawet 12-metrowe. Ale zdaję sobie sprawę z tego, że zwłaszcza w tej skali trzeba się godzić na kompromisy, czasami dość daleko idące.
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.192 39 0
Tak, czarna obwódka, reszta biała, jak w tych modelach.

Pełne oznakowanie: A1/2 (na semaforach świetlnych także małe "m", jeżeli jest tam podawany sygnał manewrowy). Nie wiem, jaki jest wzór formalny czcionki, ale w tej skali chyba nie ma co się zbytnio tym przejmować? Ale litery są raczej wąskie, ja bym chyba użył czcionki "arial wąski" (arial narrow).

Dla porządku powiem, że z tym semaforem jest jednak drobny problem. Ma on ramiona sprzężone i oprócz sygnału "Stój" zawsze pokazuje tylko sygnał "Wolna droga ze zmniejszoną prędkością", a więc powinien być oznaczony A2. Tymczasem na semaforze wjazdowym jest zwykle pokazywany zarówno taki sygnał, jak i sygnał "Wolna droga", a więc jedno ramię w górze. Nie wiem, czy są na rynku semafory w skali Z z dwoma ramionami rozprzężonymi (z niezależnymi dwoma napędami), ale taki nadawałby się na semafor wjazdowy. Te ze zdjęć są dobre na wyjazdy z torów dodatkowych. Poza tym te semafory są bardzo niskie, a przynajmniej takie maja proporcje ramion do wysokości masztu. Jako semafory wjazdowe stosuje się zwykle semafory wysokie, 10- a nawet 12-metrowe. Ale zdaję sobie sprawę z tego, że zwłaszcza w tej skali trzeba się godzić na kompromisy, czasami dość daleko idące.
Dzięki za informacje. Semafory seryjne z rozprzężonymi ramionami w Zetce nie są dostępne więc siłą rzeczy muszę zastosować te Markliny.
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.192 39 0
Tarcza ostrzegawcza wymaga jeszcze więcej pracy i trochę bardziej "chirurgicznej" gdyż ma dwie latarnie:

IMG_2240.JPG


a ja potrzebuję tylko jedną... Zdjęta zostaje osłona z szybką do światła (A) a lampa (B) musi zostać usunięta.

IMG_2242.JPG


Wykorzystuje do tego czeską żyletkę modelarską:

IMG_2244.JPG


I mamy zestaw gotowy do malarskiego retuszu

IMG_2246.JPG


Niemiecki zielony staje się polskim szarym a lampa jest pomalowana na czarno i mamy trochę lepszą tarczę:

IMG_2260.JPG

IMG_2261.JPG
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.192 39 0
Są semafory i tarcze to warto pomyśleć o ich napędzaniu. Powstały więc słupki pędniowe i same pędnie. Co o nich sądzicie ? Są trochę przeskalowane ale myślę, że dodają też smaku i realizmu na module ...

IMG_2278.JPG

IMG_2279.JPG
 

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
4.474 33 0
Zdecydowanie dodają realizmu... tylko nie wiem czy nie za daleko od torów są położone ;) Męczyłem się ze swoimi w skali 1:87. W skali 1:220 bym nie zrobił.... choć nigdy nie mów nigdy :D
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.292 459 29
Fakt, że nieco za duże, ale w tej skali można to wybaczyć. Normalnie na prostym odcinku trasa pędniowa jest w tej samej odległości od toru, co semafor czy tarcza, do której dochodzi, tak, żeby wchodziła prosto do napędu.