• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Programowanie prędkości maksymalnej

Zwrotniczy_1960

Aktywny użytkownik
Reakcje
137 0 0
#1
Witam Kolegów.
Mam pytanie dotyczące lokomotyw Fleischmann N nr kat. 715 294 (52) i 714 472 (044) z dźwiękiem.
Loki są nowiutkie, dopiero wyjęte z pudełek i chciałbym podnieść prędkość do zgodnej z pierwowzorami czyli do ok. 80 km/h.
Po próbach, sądząc po odgłosach mam wrażenie że jadą trochę za wolno czyli ok. 60 km/h maksymalnie.
Wiem jak się programuje, ale jaką wartość liczbową przyjąć z poziomu LokMaus2, tak żeby niczego nie zepsuć.
Kiedyś programowałem Vectrona i wpisywałem 200 i było ok, czy jak tu wpiszę 80 będzie dobrze?
Proszę o podpowiedź, co robić?

Pozdrawiam Zwrotniczy
 

Misiek

Znany użytkownik
NAMR
Reakcje
5.068 140 0
#2
Ja sobie zrobiłem kółko testowe z torów Roco R3, dodałem kalkulator w Excelu i stoper w telefonie. Puszczałem lokomotywę i z kilku kursów wokół wyciągałem średnią.
Z grubsza, kółko takie przeliczone na odcinek torów ma długość 1,64m,
Jeśli masz taki kawałek prostej to model z 80kmh powinien pokonać ten odcinek w czasie. ok. 12sekund
Oczywiście do tego dochodzi ustawianie CV5 w modelu, wiec musisz trochę poeksperymentować.
Np. jeśli CV5=255 jest szinkansnem to zmień na 120 i eksperymentuj dalej.

Albo takie coś. http://www.norma.fremo.pl/viewtopic.php?t=2868 :D
 
OP
OP
Zwrotniczy_1960

Zwrotniczy_1960

Aktywny użytkownik
Reakcje
137 0 0
#3
Słuszna racja:) prosta 1,64 m a nawet i 3,28 się znajdzie, pomiary wykonam.
Bardziej się martwiłem tym czy wklepywanie w CV5 jakichś eksperymentalnych wartości
nie wpłynie mi źle na dekoder (żeby nie "zgłupiał"). W końcu te loki trochę kosztowały...:eek:
Dzięki za porady:cool:Pzdr
 

Podobne wątki