• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Programowanie PIC

OP
OP
ciekma

ciekma

Znany użytkownik
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
7 1 0
#21
Sklepy są, ale takich rzeczy jak SN754410, L6203 itp to nie znalazłem ani u Bazarnika ani w Monsterze, a skoro już płacę za przesyłkę, to wziąłem też inne rzeczy.

Programator zrobiłem właśnie JDM, z dodatkowym jumperem aby dało się 16F628 programować, zreszta te loconetowe ustrojstwa mają nawet gniazdka do In Circuit Serial Programming właśnie dla JDM.

Mam tylko takie pytanko - jak skompilować asm na hex?
MPASM który znalazłem jest tylko na starsze typy PICów.

EDIT: chyba znalazłem - GPASM


Co do mojego zdziwienia że takie małe i tanie to się kiedyś zatrzymałem w epoce 8051 i właśnie próbuję ruszyć z oporami dalej :)
 

cyruss

Znany użytkownik
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
317 1 0
#22
Cyganisz waść...
L6203 jest w monsterze tyle że w zaporowej cenie, około 40 zł/szt. :devil:
Ja kupowałem w http://www.lewandowscy.pl za około 14 zł/szt.
Przeciętna cena u innych sprzedawców to 20-25 zł/szt.

Co do SN... to jak kiedyś napisał martinezo "na bipolarach to można jajka gotować, tylko MOSFET-y do DCC" (no może nie dosłownie, cytuję z pamięci). :twisted:
 
OP
OP
ciekma

ciekma

Znany użytkownik
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
7 1 0
#26
Rubikus napisał(a):
Ja mam JDM-a i do 16F628 (A) żadnych nóg nie przepinam
Zrobiłem sobie taki programatorek JDM, ale w wielu miejscach czytałem że
do 16F628 potrzeba nogę 10 (RB4) do Vcc zamiast do Vdd i tak zrobiłem odpowiednią zworką.
Możliwe że źle zrobiłem, bo ciągle mam Verify Error at 0000.
Przywlokłem starego peceta z Win98, ale to samo.

Sam programator chyba OK, bo kość 12C508 została zaprogramowana prawidłowo,
odczytałem też bez problemu przed i po.
Gdy odczytywałem 16F628A to były same 3FFF aż do samego końca (dziewiczy 12C508 miał na końcu liczbę kontrolną).
Może kość padnięta?
Jak jutro kupię inną to zobaczę.
 

Załączniki

cyruss

Znany użytkownik
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
317 1 0
#27
No to słówko o wersjach JDM-a i PIC16F628.
Najpierw zmajstrowałem JDM ver 3 z jakiejś polskiej strony, (może i terramail cośtam...). Jak na pierwszej fotce. PIC-e 16F84, 16C84 programował od razu, 16F628 za Chiny nie chciał. Pooglądałem schematy innych programatorów, odciąłem 10 pin PIC-a od +5V, podłączyłem do masy i działa. Przeróbkę widać na drugiej fotce.
Z czasem przyszła potrzeba na ICSP. Jeszcze w sklepie AVT w Krakowie kupiłem płytkę do AVT1354. Poskładałem - jak na trzeciej fotce. No i historia z 628 się powtórzyła. Zrobiłem to samo co w poprzednim - z obu stron 10 pina odskrobałem ścieżkę, pin połączyłem do masy biegnącej tuż obok, odcięty od plusa fragment ścieżki połączyłem kynarem do tegoż plusa (fotka czwarta) i działa. Powycinałem obudowę wtyku DB25, wkleiłem wewnątrz podpórkę pod płytkę i mam maluśki przenośny programator. Fotki piąta i szósta.
Co do strony softowej to używam ICprog-a na kompie PII-400MHz + win98SE. W ustawieniach wybieram typ = JDM programmer, ports = używany COM, I/O delay = 4, interface = direct I/O, communication = nie zaznaczam nic.
Podobno przy szybszych kompach są problemy, ale wystarczy puścić oprócz ICprog-a także defragmentację dysku.
Podobno przy win2K, winXP trzeba zainstalować jakiś wirtualny port, windows API, i wybrać to w ustawieniach softu.
Mnie te problemy ominęły - dlatego piszę "podobno".
Ponieważ układ jest zasilany z linii COM-a - nie będzie działał jeśli COM nie ma pełnych napięć +-12V a np +-5V jak w wielu laptopach.
 

Załączniki

OP
OP
ciekma

ciekma

Znany użytkownik
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
7 1 0
#28
Tak w temacie elektroniki - mam płytke drukowaną w formacie pdf (warstwy) oraz eps,
da się toteż do Corela importować wektorowo.
Niestety w firmie robiacej płytki chca w formacie Gerbera/Excellona,
czy są jakieś konwertery eps do takich plików lub chociażby do plików brd Eagle;a?
 

TKK

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#29
ciekma napisał(a):
Tak w temacie elektroniki - mam płytke drukowaną w formacie pdf (warstwy) oraz eps,
da się toteż do Corela importować wektorowo.
Niestety w firmie robiacej płytki chca w formacie Gerbera/Excellona,
czy są jakieś konwertery eps do takich plików lub chociażby do plików brd Eagle;a?
w dobrej firmie sami Ci to przerobia za "niewielka" oplata...
 
OP
OP
ciekma

ciekma

Znany użytkownik
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
7 1 0
#30
No właśnie ta opłata jest równoważnikiem kosztu zrobienia płytki...
Co do postaci edytowalnej to nie ma problemu, już sobie pod Corelem przerobiłem,
tylko nie mam źródeł w formacie CADa płytkowego w którym to było robione.
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Elektryka 2
Elektryka 6

Podobne wątki