• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Programowanie dekodera PICO - bo już ..... mnie trafia !

simonto

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#1
Witam,

Koledzy mam BR218 i do nie dołączyłem dekoder PIKO. Jaki ? Nie do końca wiem. Lokomotywa jeździ ale oświetlenie działa tylko po jedne stronie - po prawej a po lewej nie działa (żarówka sprawna). Większym problemem jest to, że lokolotywa ma bardzo dużą bezwładność (zatrzymuje się dopiero po czasie). Poza tym coś jest nie tak - bo czasem wystartuje ale jakiś czas nie reaguje na pokrętło prędkości - lub w jedną stronę jeździ wolno, w druga tylko szybko. Lok jest ok (z dekoderem LENZa jest ok). Proszę o pomoc w zaprogramowaniu go - lok ma jechać szybko, szybko się rozpędzać, pewnie i od razu hamować oraz zmieniać oświetlenie kierunkowo.
Pliz hełp mi.

Pozdrawiam
Simonto
 

CoCu

Znany użytkownik
Reakcje
1.851 115 22
#2
A tak na początek to próbowałeś go zresetować?

Swoją drogą, może jest walnięty, skoro ten sam model na innym dekoderze działa dobrze. Chyba że ten został jakoś dziwnie przeprogramowany.
 

LUKASZdiy

Aktywny użytkownik
Reakcje
4 0 0
#5
CoCu, no zrestewac dekoder piko jak? jaka wartośc jakiego CV probowalem chyba wszystkiem możliwosci

Dekodery Piko do dramat sam mam jeden i mam podbne zjawiska czasmi niezapali swiateł lokomotywy, czasami gubi cala bezwladność jazdy, czasami wiesza sie i loka trzba zdjac z torów
Zacznij od resetu tylko jak to zrobic?
 

Blue

Użytkownik
Reakcje
30 1 0
#7
Akurat to, że lokomotywa ma dużą bezwładność, jest raczej zaletą niż wadą dekodera, więc nie przesadzajmy z narzekaniem. Oczywiście wszystko powinno się dać przeprogramować.
 

martinezo

Znany użytkownik
Reakcje
3 0 0
#8
Ale ;) jeżeli układ napędowy loka ma bardzo dużą bezwładność to dekoder jej nie "wyhamuje".
To zależy co Kolega miał na myśli pisząc o "bezwładności".
CV3 i CV4 czy mechanikę.
Mam V200 ROCO z wielgachnym silnikiem o średnicy prawie równej szerokości lokomotywy z potężnym kołem, pięknie jeździ ;) CV4 można dać na "zero" a i tak doskonale wie jak się hamuje w realu (no prawie ;) ).
 
OP
OP
S

simonto

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#11
Nie no, ta BR218 z innym dekoderem ma bezwładność równą zero (staje jak wryta). Mialem na myśli CV3 i 4.Dekoder nazywa się 56122 Multiprotokolldecoder Hobby. Resetuje się go wysyłając na CV59 wartość 1. Niby wszytsko ma - ale k...pa. Switała nie działają prawidłowo (choć z innym dekoderem jest OK), I faktycznie czasem lok zawiesza się niereagując na sterowanie - KISZKA.
Czy ktoś ma pomysł na ten knąbrny dekoder ?

Simonto
 

janiszt

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#14
Witam

Ja na temat, czy ktoś mógłby udostępnić jakąś dokumentację do tego dekodera PIKO 56122

Za pomoc będę wdzięczny

Pozdrawiam
 

janiszt

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#15
I jeszcze w temacie, proszę jeśli można o wyjaśnienie tego mojego problemu.

Kupiłem sobie BR 101 i ...

zamontowałem dekoder właśnie piko 56122 i też zaczyna szarpać, czasem oświetlenie miga jak by szyny były brudne - a nie są.

Myślałem, że może coś jest nie tak, ale po 2 godzinach zmieniłem w kolejce na dekoder z inne półki ESU 52611 i co ? no śmiga po prostu tak jak powinna, czyli nie szarpie, świeci OK.

W czym może być problem ? CV2 do CV5 zmieniałem, kombinowałem, ale lipa. ESU o niebo lepsze, a cena taka sama (mniej więcej)

Może jakiś komentarz do tego spostrzeżenia. Może nie powinienem się brać za dekodery PIKO, czy może inaczej się je konfiguruje ?

Pozdrawiam
Tomek
 

CoCu

Znany użytkownik
Reakcje
1.851 115 22
#18
Szkoda tylko, że dekodery Piko, które chyba z założenia mają być skierowane do mniej wymagających użytkowników (czyli zapewne i mniej się na tym znających), oraz za mniejsze pieniądze, sprawiają tyle problemów w użytkowaniu. Taki produkt powinien mieć mniejsze możliwości programowania, ale za to być tak skonstruowany, by w każdym modelu śmigał bezproblemowo, właśnie po to, by nikt nie musiał kombinować jakie prarametry i jak przeprogramować, by było lepiej.
Ale widać niski koszt w tym wypadku pociągnął za sobą ogólnie niską jakość.
 

CoCu

Znany użytkownik
Reakcje
1.851 115 22
#20
No to na cholerę Piko tłucze te dekodery, skoro niczym chyba pozytywnym się nie wyróżniają na tle konkurencji, a tylko same problemy z nimi?
Tak sobie myślę, że robią je tylko dlatego, aby mieć co ładować we własne modele, by nie kupować dekoderów od innych, lub nie zostawiać pustych gniazd. I tylko taki powód widzę.
Jednak jak już coś robią, to mogliby się trochę postarać, skoro jak widać nawet i w naszym kraju, osoby interesujące się DCC potrafią wyczytać w internecie mądrości i po różnych jeszcze przeróbkach stworzyć naprawdę świetne dekodery (wiadomo do kogo piję).
 

Podobne wątki