• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Procedura celna przy zakupie wagonów za wschodnią granicą.

EC45

Znany użytkownik
Reakcje
67 2 10
#1
Koledzy, zakupiłem zestaw wagonów LS Models w rosyjskim sklepie (de facto niemieckim) Rocoland.ru. Nie był to pierwszy zakup w tym sklepie, ale tym razem dziwnie to wyglądało. Przede wszystkim paczka szła do mnie 2,5 tygodnia, a wcześniej było to nie dłużej niż 7 dni. Jednak to co najbardziej mnie zastanowiło to to, że wagony były bardzo "wypalcowane" i zabrudzone. Poza tym w jednym wagonie urwany był jeden zbiornik na fekalia. Praktycznie wszystkie te "wady" udało mi się usunąć, ale zastanawia mnie ich skala. Czy możliwe jest, że gdzieś po drodze (w sumie po drodze paczka przechodzi przez dwa dzikie kraje) jest ona otwierana i kontrolowana w ramach kontroli celnej lub jakiejś innej ?
 

przemek tabisz

Znany użytkownik
Reakcje
871 60 10
#2
Cło, agencje celne. Na paczce powinieneś mieć taśmy "celne" danego kraju. W Polsce jest to Poczta Polska + naklejka o tym, że towar dopuszczony bez cła ( chyba zielona). Tak od siebie dodam, że poczta polska ma "cło" tylko w wa-wie.
 
OP
OP
EC45

EC45

Znany użytkownik
Reakcje
67 2 10
#4
Paczka mogła przechodzić również kontrolę bezpieczeństwa i wtedy cała zawartość jest dokładnie sprawdzana.
Mogło tak być, bo jak pisałem wyżej paczka szła aż 2,5 tygodnia a wcześniej kilka razy też tam zamawiałem i trwało to najwyżej 7 dni. Celnicy pewnie nie umyli rąk przed wzięciem ich do łap. No tak uwalonych od paluchów wagonów jeszcze nie widziałem. No bo nie wierze, że np. sklep mi opylił jakieś używki. Sprawdzę jeszcze dokładnie paczkę w której przyszła. No właśnie, wcześniej były paczki (tekturowe pudła), a tym razem pudełko było owinięte w folię bąbelkową i wsadzone jedynie do zwykłej foliowej koperty.
 

Qmaty

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
5.827 235 3
#5
Celnicy "niechcący" niszczą opakowania, na kontroli bezpieczeństwa potrafią rozwalić wszystko. Niestety procedura nie podlega reklamacji (bo to przecież dla naszego dobra :)
 
OP
OP
EC45

EC45

Znany użytkownik
Reakcje
67 2 10
#6
Widocznie trafił się celnik który nie jest fanem kolejek ;)
A zatem uznaję, że sklep mi sprzedał fabrycznie nowe wagony ale trafił mi się celnik brudas. Myślę, że to Ukraińcy, bo kontrolę celną u sowietów dość szybko paczka przeszła (nie wiem jak dalej bo potem ślad się urwał bo nie wiem jaki dalej paczka miała numer aby ją śledzić).
 

Qmaty

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
5.827 235 3
#7
Ostatnio na Modlinie trafiłem modelarza i nie kazał mi wyjmować nawet modeli, a 10szt. flexów przeszło bez problemu :)
 
OP
OP
EC45

EC45

Znany użytkownik
Reakcje
67 2 10
#8
Dzięki, bo już się zaczynałem wkurzać, że faktycznie mi jakieś odrzuty ze sklepu sprzedali. (y)