• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Pytanie? Problemy z myszą WlanMaus 10813

Zwrotniczy_1960

Aktywny użytkownik
Reakcje
137 0 0
#1
Koledzy pomóżcie, mam problemy z myszą WlanMaus 10813 Roco. Zakupiłem z21 start oraz router 10814 Roco, skonfigurowałem,
odblokowałem, urządzenia się "widzą", działają, tak samo komputer "widzi" routera. Niestety mysz nie widzi routera, symbol antenki na wyświetlaczu miga cały czas,
próbowałem wszystkiego, mysz nie reaguje na nic. W menu wifi myszy jest prawidłowy adres IP (taki jak ma router), a w opcji
menu sitting pod SSID wyszukuje prawidłowy symbol routera. I dalej antenka miga, mysz bezużyteczna póki co.
Instrukcja oczywiście nie po polsku (bo i po co, co tam jakaś Polska). Czy to uszkodzenie fabryczne myszy i trzeba wymienić, czy ja coś źle robię.
Aha jeszcze ikonki na routerze: na zielono: symbol gniazda i wifi, a środkowa (jakieś kółeczko, nie wiem co to oznacza) miga na pomarańczowo cały czas mimo resetowania.
Zachciało mi się nowoczesności, szlag...
Może trzeba ją jakoś zainicjować, jeśli ktoś wie proszę o porady.
Serdeczności Zwrotniczy
 

PP1970

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
2.864 86 0
#4
Poprawiłem link - przepraszam za wcześniejszy błąd.

Hasło do WiFi powinno być napisane z tyłu na routerze.
 
OP
OP
Zwrotniczy_1960

Zwrotniczy_1960

Aktywny użytkownik
Reakcje
137 0 0
#5
Instrukcja swoje, a realia czyli mysz swoje. Robię wszystko wg zapisów i nic to nie daje. Antenka miga cały czas.
Na marginesie nie da się wpisać np małych liter do hasła. Prawdopodobnie będę zwracał towar lub reklamował go.
 

PP1970

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
2.864 86 0
#6
Można podłączyć komputer do routera, zalogować się przez przeglądarkę i zmienić hasło na prostsze.

Ale pomysł ze zwrotem jest dobry - ta mysz nic nie daje w stosunku do smartfona albo tableta. Jest taka sama, jak stara czerwona mysz, tylko bez kabla. Dla mnie to śmieć rynkowy.
 

sirmiecho

Nowy użytkownik
Reakcje
20 0 0
#7
Instrukcja swoje, a realia czyli mysz swoje. Robię wszystko wg zapisów i nic to nie daje. Antenka miga cały czas.
Na marginesie nie da się wpisać np małych liter do hasła. Prawdopodobnie będę zwracał towar lub reklamował go.
Migająca antenka to problem z połączeniem pomiędzy myszką i ruterem (strona 8 instrukcji). Do poprawnego połączenia w tej najprostszej konfiguracji sprzętowej, czyli centralka z21 i dedykowany ruter potrzebne są tylko dwie składowe, które trzeba ustawić w myszce: SSID sieci bezprzewodowej rutera - czyli nazwa sieci oraz hasło do tej sieci. Zarówno w nazwie jak i w haśle małe/duże litery mają znaczenie.
Małe litery do hasła wpisuje się "normalnie". Duże poprzedza aktywacją SHIFT. Opisane to jest w wyżej wymienionej instrukcji na stronie 7 - punkt 1.2. Oczywiście wyświetlacz myszki zawsze pokazuje tylko "duże" znaki... taki jego urok.
Trochę cierpliwości i na pewno się uda. Ja osobiście lubię pokręcić zamiast "smyrać" po ekranie tableta...
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
Zwrotniczy_1960

Zwrotniczy_1960

Aktywny użytkownik
Reakcje
137 0 0
#8
SSID się ładnie ustawia, mysz "widzi" też inne sieci w pobliżu mojego domu, wybieram tę z nazwą routera i jest ok.
Jeśli chodzi o hasło to chyba nie jest to pod spodem routera, bo tam same cyfry i ono nie "wchodzi".
Pytanie jakie to ma być hasło? Wymyślone moje własne, czy nr 6-cyfrowy urządzenia wygenerowany przez z21maintenance.exe.
A może unlock code ten do odblokowania od Roco 10-cyfrowy.
Coś mi się wydaje że problem jest w tym haśle.
Już w zasadzie się poddałem i chciałem robić zwrot przesyłki teraz, ale poczekam na info od Ciebie.:p
 

PP1970

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
2.864 86 0
#9
Każde urządzenie (klient) mające podłączyć się do WiFi musi użyć takiego hasła, jakie dla klientów jest skonfigurowane w routerze. Dlatego proponowałem, żeby Kolega podłączył do routera jakiś komputer (przez kabel, bez potrzey użycia WiFi, którego hasła nie znamy), zalogował się do routera (http://192.168.0.1), podał użytkownika "admin" i hasło admina (powinno też być z tyłu na routerze). Następnie można sobie ustawić hasło dla klientów WiFi takie, jakie będzie łatwe do wpiszania na myszy.

Następnie, żeby wykluczyć ew. błąd myszy, proponuję podłączyć komputer do routera przez WiFi, używając na komputrze odpowiedniego SSID i tego właśnie utworzonego w routerze hasła. Jak to się uda, to można powiedzieć, że router jest skonfigurowany i umiemy się do niego podłączyć.


A może unlock code ten do odblokowania od Roco 10-cyfrowy.
Ten kod jest jednorazowy i służy do tego, żeby z21 w ogóle zaczęło współpracować z routerem. Instrukcja, jak z niego skorzystać, jest do niego załączona. Bez tego nie ma mowy o podłączeniu z21 do sieci zarówno WiFi jak i kablowej.

O ile sama mysz WiFi to wg mnie urządzenie niewarte wzmianki (naprawdę najlepiej ją zwrócić), to używanie z21 z tabletem lub smartfonem jest fantastycznym doświadczeniem i w tym celu też trzeba zmusić z21 do pracy z siecią. Prawdopodobnie to najlepszy na rynku zestaw do sterowania kolejką za pomocą aplikacji mobilnej.



Ja osobiście lubię pokręcić zamiast "smyrać" po ekranie tableta...
A owszem, to jest przyjemne :) I do tego mam czerwoną mysz multiMaus na kablu :) Nie wymaga baterii, nie zrywa połączenia, co jest niezmiernie istotne, jak trzeba np. awaryjnie zatrzymać pociąg(i)!
 
Ostatnio edytowane:

sirmiecho

Nowy użytkownik
Reakcje
20 0 0
#10
SSID się ładnie ustawia, mysz "widzi" też inne sieci w pobliżu mojego domu, wybieram tę z nazwą routera i jest ok.
Jeśli chodzi o hasło to chyba nie jest to pod spodem routera, bo tam same cyfry i ono nie "wchodzi".
Pytanie jakie to ma być hasło? Wymyślone moje własne, czy nr 6-cyfrowy urządzenia wygenerowany przez z21maintenance.exe.
A może unlock code ten do odblokowania od Roco 10-cyfrowy.
Coś mi się wydaje że problem jest w tym haśle.
Już w zasadzie się poddałem i chciałem robić zwrot przesyłki teraz, ale poczekam na info od Ciebie.:p
Nazwa sieci jest konstruowana według schematu Z21_XXXX, gdzie XXXX to cztery ostatnie cyfry numeru seryjnego rutera. Hasło do tej sieci jest na naklejce na spodniej części rutera i jest oznaczone jako PIN, i zawiera osiem znaków. I jeśli to jest nowy zestaw to nie ma możliwości, żeby to nie działało.
Można zrobić prostą próbę i podłączyć się do tej sieci laptopem. Wybrać sieć bezprzewodową Z21_XXXX i wpisać te hasło. Ale przecież to kolega musiał juz robić skoro pisał w pierwszym poście, że odblokował centralkę...
 

sirmiecho

Nowy użytkownik
Reakcje
20 0 0
#11
I do tego mam czerwoną mysz multiMaus na kablu :) Nie wymaga baterii, nie zrywa połączenia, co jest niezmiernie istotne, jak trzeba np. awaryjnie zatrzymać pociąg(i)!
Racja, również posiadam dodatkowo myszkę na kablu w razie problemów. Sieciowa faktycznie żre prąd. Karmię ją z akumulatorków i mam zawsze komplet naładowanych w zapasie, ale proces wymiany zawsze minutkę zabiera :)
Co do zrywania połączeń, nie zdarzyło mi się, a infrastruktura sieciowa w moim przypadku jest dosyć skomplikowana.
 
OP
OP
Zwrotniczy_1960

Zwrotniczy_1960

Aktywny użytkownik
Reakcje
137 0 0
#12
Kolega PP1970 mnie przekonał, święte słowa - kupiłem śmieć rynkowy. Po dwóch dniach dłubania mysz zużyła baterie, a piszecie tu o przyszłych problemach typu zrywanie połączenia czy problematyczne awaryjne zatrzymanie. Mam dwie myszy multimaus przewodowe czerwoną i popielatą, pięknie współpracują z z21, też lubię sobie pokręcić "nastawnikiem", odpuszczam te gadżety i zwracam. Jak coś się "pieprzy" już na początku, zawsze będzie potem kuleć. Dzięki za porady, ale ze mnie żaden "informatyk", nie ruszę z tym tematem, musiałbym takowego zawołać i płacić, wolę sobie kupić kolejny wagon PKP...
Pozdrowienia dla wszystkich Zwrotniczy
 
OP
OP
Zwrotniczy_1960

Zwrotniczy_1960

Aktywny użytkownik
Reakcje
137 0 0
#13
Nazwa sieci jest konstruowana według schematu Z21_XXXX, gdzie XXXX to cztery ostatnie cyfry numeru seryjnego rutera. Hasło do tej sieci jest na naklejce na spodniej części rutera i jest oznaczone jako PIN, i zawiera osiem znaków. I jeśli to jest nowy zestaw to nie ma możliwości, żeby to nie działało.
Można zrobić prostą próbę i podłączyć się do tej sieci laptopem. Wybrać sieć bezprzewodową Z21_XXXX i wpisać te hasło. Ale przecież to kolega musiał juz robić skoro pisał w pierwszym poście, że odblokował centralkę...
Tak, odblokowanie poszło gladko, a reszta jak czytacie. Dzięki Kolego za rady:)
 

PP1970

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
2.864 86 0
#14
Dzięki za porady, ale ze mnie żaden "informatyk", nie ruszę z tym tematem, musiałbym takowego zawołać i płacić
Ja jestem :) Mogę udzielić porad telefonicznie, jeżeli Kolega jest zainteresowany. Podałem nr na PW. Tak będzie szybciej, niż wypisywać. Nie pobiorę opłaty :D

Chociaż Kolega @sirmiecho dość dokładnie to opisał i nic ponadto nie wymyślę - co najwyżej pomogę zrozumieć i zastosować :)

Swoją drogą, ja sobie podłączyłem z21 kablem do sieci domowej, dzięki temu korzystam ze sterowania przez aplikację mobilną. Ten router od Roco i wlanMouse nie są do tego potrzebne - ale samo z21 to bardzo dobra centralka.

wlanMouse też można podłączyć do sieci domowej, nie używając specjalnego routera. Przeważnie nie doradzam ludziom tego w większych posesjach, gdzie do domowego routera jest daleko. No i tak jak Roco pisze w instrukcji - kombinowanie z konfiguracją sieci jest na własną odpowiedzialność, co nie znaczy, że można coś popsuć. Po prostu wsparcie telefoniczne producenta i sprzedawcy umywa ręce od takich porad, bo ugrzęźliby w tym :)
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
Zwrotniczy_1960

Zwrotniczy_1960

Aktywny użytkownik
Reakcje
137 0 0
#15
Witam Kolegów. Mam pytanie dotyczące tym razem myszy MultiMaus Roco, przewodowej (mam takie dwie w tym jedna nówka). Chodzi mi o to czy z poziomu tej myszy i z21 da się obsłużyć funkcje dźwiękowe powyżej F20 (czyli np F21 do F29). Mam kilka loków z rozbudowanymi funkcjami powyżej F20 i nie mogę albo nie umiem ich włączyć. Patrząc na instrukcje myszy stoi tam że shift działa z funkcjami F10 do F20, a wyżej? Podejrzewam że na tym sprzęcie nie da się tego zrobić. Pomóżcie, poradźcie, ale systemu sterowania nie zmienię za dużo już zainwestowałem.
Serdeczności
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.332 463 29
#16
Trzeba uaktualnić oprogramowanie myszy. Wtedy jest dostępne 28 funkcji + F0 (światła). Robią to niektórzy koledzy z forum.
 

PP1970

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
2.864 86 0
#17
Wciskasz shift dwukrotnie i potem klawisz z cyfrą od 1 do 8.

Jeżeli mysz tego nie ma, podeślij ją do uaktualnienia komuś, kto posiada z21.

Mogę Ci uaktualnić za darmo.
 
OP
OP
Zwrotniczy_1960

Zwrotniczy_1960

Aktywny użytkownik
Reakcje
137 0 0
#18
Mam z21 odblokowaną i laptopa do podłączenia kabla wlan i kabel. Mogę tym coś zadziałać?
Nie próbowałem dwukrotnego wciskania shifta, jutro spróbuję.
 

PP1970

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
2.864 86 0
#19
Podłącz komputer do tej samej sieci, w której jest Z21. Uruchom program Z21 maintenance ze strony Roco. Podłącz mysz do gniazda z tyłu centralki.

Skoro masz Z21, to sterowanie wszystkimi funkcjami najlepiej działa na tablecie albo smartfonie :D
 
OP
OP
Zwrotniczy_1960

Zwrotniczy_1960

Aktywny użytkownik
Reakcje
137 0 0
#20
Operacja zakończona sukcesem, choć z przygodami. Musiałem wykorzystać laptop z windws10, router domowy UPC,
moją centralkę z21start (jak to dobrze że ją wtedy odblokowałem) kabel LAN i myszy.
Z21 podłączyłem kablem do routera domowego i przez program Z21 maintenance sparowałem z laptopem, połączyłem przez wifi laptopa z routerem
i poszło. Od razu zrobiłem aktualizację z21 (v15) i po kolei dwie myszy. Ze starszą (szarą) były problemy bo wychodziły
błędy parę razy w trakcie upgrade, ale w końcu zaktualizowała się. Teraz mam dwie myszy z językiem polskim i funkcjami
dodatkowo F21-28. Koledzy - TO DZIAŁA!!!. :cool:Na koniec jeszcze ustawianie języka:p, oczywiście po włączeniu menu
było po węgiersku:eek:... ale po numerach funkcji jakoś doszedłem do PL.
Dzięki serdeczne za porady, na Was zawsze można liczyć.
Pozdrawiam serdecznie Zwrotniczy
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
DCC 3
DCC 9
DCC 99

Podobne wątki