• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Problemy z jazdą lokomotyw

SM42

Użytkownik
Reakcje
0 0 1
#1
Witam, od jakiegoś czasu buduję makietę modułową w skali tt. Zasilanie cyfrowe, skusiło mnie wieloma możliwościami, w tym wolną jazdą.

I tu się pojawia problem. W momencie kiedy lokomotywy jadą wolno, na przykład jazda w bok, bądź zjazd na tor zajęty (wg Ir1), lokomotywa zatrzymuje się. Jeszcze, żeby to było na rozjazdach, ale dzieje się to również na prostych odcinkach. Makieta jest świeżo zrobiona, tory zeszlifowane, lokomotywy też. Ok1 od Roco, Taurus 1116 Piko i przerabiana BR 130. Brakuje mi już pomysłów jak rozwiązać problem.

Doginałem odbieraki, lutowałem wszystko sam od nowa, czyściłem, oliwiłem, tory to samo. Spotkał się ktoś z czymś takim?
 
Reakcje
8 0 0
#2
Może gdzieś jest spadek napięcia, jeżeli są to miejsca stałe w , których lokomotywy się zatrzymują proponuję doprowadzić do takiego miejsca źródło zasilania i obserwować.
 

Dominik

Znany użytkownik
FREMO Polska
NAMR
Reakcje
316 13 0
#3
Jak rozumiem lokomotywa zatrzymuje się i światła w niej gasną, czyli następuje przerwa w zasilaniu.
Cudów nie ma, a jak są to nie na zawołanie. Jeżeli wszystkie lokomotywy zatrzymują Ci się w tym samym miejscu, to problem jest z miejscem a nie z lokomotywami. A już na pewno winne nie jest DCC. Ja bym szukał w torach. Zaryzykuję stwierdzenie, że albo masz je mimo wszystko brudne, albo nie łączy Ci gdzieś na wsuwkach.
 

Przemekk

Aktywny użytkownik
MSMK
Reakcje
423 0 0
#5
Ja bym dorzucił od siebie temat gumek przyczepnościowych. To nie jest pierwsza rzecz, którą należy sprawdzić, ale parę osób na forum skarżyło się, że potrafią one błyskawicznie zabrudzić tory i wymienili koła na pełne jeśli tylko pozwalał na to producent. Może to jest jakiś pomysł.

Druga kwestia to czyszczenie torów. Ja czyściłem alkoholem, ale podobno to nie jest idealny środek, bo zostawia delikatny osad.
 

Bolesław 102

Bolesław Wielki Znawca Wszystkiego
Reakcje
361 98 10
#6
Dobrym i tanim środkiem do czyszczenia torowiska jest biały denaturat.Używam go od kilku lat z pełnym powodzeniem.Oraz stosowanie gumek silikonowych.:)
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
S

SM42

Użytkownik
Reakcje
0 0 1
#7
Jak rozumiem lokomotywa zatrzymuje się i światła w niej gasną, czyli następuje przerwa w zasilaniu.
Cudów nie ma, a jak są to nie na zawołanie. Jeżeli wszystkie lokomotywy zatrzymują Ci się w tym samym miejscu, to problem jest z miejscem a nie z lokomotywami. A już na pewno winne nie jest DCC. Ja bym szukał w torach. Zaryzykuję stwierdzenie, że albo masz je mimo wszystko brudne, albo nie łączy Ci gdzieś na wsuwkach.
Niestety nie dzieje się to tylko w określonych miejscach, lecz na zupełnie losowych, w których według miernika i diody jest zasilanie
 

Bolesław 102

Bolesław Wielki Znawca Wszystkiego
Reakcje
361 98 10
#10
Sprawdź to na oddzielnym torze testowym (tor powinien być w całości).
Jeżeli pojedzie płynnie to winne są połączenia toru lub jego czystość.
Jeżeli dalej będzie się zatrzymywać tzn.winna lokomotywa lub problem z dekoderem.:niepewny:
Na początek coś trzeba wyeliminować.
 
Reakcje
8 0 0
#12
Może warto ułożyć po za makietą kawałek toru , a najlepiej kółko wprawić w ruch lokomotywy. Jeżeli problem pojawi się z torowiskiem na makiecie masz wyeliminowany. Jeżeli usterka nie wystąpi proponowałbym posprawdzać zwrotnice któraś iglica może nie dociskać.
Jeżeli usterka wystąpi na kole poszukałbym przyczyny w którymś dekoderze lub w zasilaniu . Gdzieś coś może się przegrzewać przy większym obciążeniu.
 
OP
OP
S

SM42

Użytkownik
Reakcje
0 0 1
#14
Sprawdź to na oddzielnym torze testowym (tor powinien być w całości).
Jeżeli pojedzie płynnie to winne są połączenia toru lub jego czystość.
Jeżeli dalej będzie się zatrzymywać tzn.winna lokomotywa lub problem z dekoderem.:niepewny:
Na początek coś trzeba wyeliminować.
Tor testowy dawno mam zaliczony. Taurus i 130 bez problemu, tylko Ok1 pokazywała humorki i potrafi stanąć na środku toru, bez przyczyny. Raz wystarczy uderzyć w stół, raz sama pojedzie, ewentualnie po wycofaniu i ponownej próbie przejedzie odcinek
 

Bolesław 102

Bolesław Wielki Znawca Wszystkiego
Reakcje
361 98 10
#18
Jutro spróbuję wyczyścić zestawy kołowe, wyczyszczę jeszcze raz szyny i zdejmę wszelkie gumki.
Zdjęcie z kół gumek przyczepnościowych nic nie pomoże,wręcz pogorszy warunki trakcyjne.Pamietaj że koła na których są osadzone gumki posiadają frez (rowek),po ich zdjęciu model pojedzie niestabilnie (będzie "kuśtykał").Ja jeszcze raz sprawdził bym czystość i doleganie blaszek zbierających z kół prądu oraz przeczyściłbym wewnętrzne powierzchnie kół z których te właśnie blaszki zbierają prąd.Sam robię to okresowo w swoich modelach.Gumki jako takie nie maja bezpośredniego wpływu na to czy model prawidłowo zbiera prąd z szyn.Na przyszłość aby uniknąć nadmiernego brudzenia szyn i kół warto zamienić je na gumki silikonowe,nie brudzą i są o wiele trwalsze.:)
 
OP
OP
S

SM42

Użytkownik
Reakcje
0 0 1
#19
Ten problem najprawdopodobniej się rozwiązał, za to na jego miejsce wskoczył kolejny. W Ok1 blokują się wiązary i tendencje nie jest w stanie nawet przepchnąć lokomotywy. Istnieje jakaś konkretna konfiguracja wiązarów, czy muszę je poskładać empiryczne?
 
OP
OP
S

SM42

Użytkownik
Reakcje
0 0 1
#21
Chodzi o tender zapewne. Mam OK1 tilliga, nie wiem jak jest w Roco. Ale w tilligu to są tak drobne elementy że strach ruszać.
W Roco są plastikowe, co dla mnie jest bzdurą, też są małe części, że strach ruszać, właśnie takie poskładałem. Ale sam problem myślę, że tkwi w ułożeniu kół na osiach, bo osie nawet nie drgną, gdy tender je pcha lub ciągnie.