• Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Problem ze sterowaniem dekoderów DCC

Reakcje
3 0 0
#1
Witam Kolegów,
zauważyłem problem ze sterowaniem. Lokomotywa sterowana centralką Lenz LZV 100 z manipulatorem |LH 100 czasami (1 raz na 3 próby) reaguje z opóźnieniem na przesyłane komendy. Np nie załącza lub wyłącza świateł oraz potrafi po zjechaniu z 28 stopnia do 0 zatrzymać się po 20 sek lub nawet później. Czasami mimo, że manipulator wskazuje już prędkość 0 jedzie dalej i zatrzymuje sie dopiero po ponownym naciśnięciu przycisku zwalniania.
Podobne zjawisko wystepuje przy sterowaniu Gbbkolejka. Zjazd suwakiem prędkości w dół nie powoduje zmniejszenia predkości lecz lok jedzie dalej i dopiero po pewnym czasie zwalnia.
Ponieważ zjawisko powtarza się na różnych lokomotywach podejrzewam centralkę.
Czy ktoś z Kolegów spotkał sie z takim problemem i czy mozna temu jakoś zaradzić.
Centralka była dwa lata temu uaktualniana z wersji 3.0 do 3.6 ale zjawisko to zauważyłem dopiero w tym tygodniu próbując uruchomić przejazdy w Gbbkolejka.
Pozdrawiam
 
OP
OP
J
Reakcje
3 0 0
#4
Sprawdziłem drivery i port USB- wszystko jest wg mnie ok.
Niestety lokomotywa dalej chwilami nie reaguje na komendy wysyłane przez program. Wjazd do bloku i w ustawionym miejscu suwak sterowania zmniejsza prędkość.
Lokomotywa czasem reaguje i zatrzymuje się w oczekiwanym miejscu, a czasami mimo zwolnienia jedzie z niezmienioną prędkością i zatrzymuje się 2 m dalej.
Jazda trwa nieraz mimo podawania przez program poziomu prędkości "0".
Sytuacja powtarza się co trzeci, czwarty przejazd.
 

wmac27

Użytkownik
Reakcje
2 0 0
#5
Ja też skusiłem się na upgrade do wersji 3.6 i jestem niezadowolony. Centralka dziwnie się zachowuje Są problemy z lokomotywami, z informacją zwrotną, dziwnie zachowuje się w kooperacji z manipulatorami LH100, LH01, Compact i GbbKolejka. Kiedyś tego nie było.
 

wmac27

Użytkownik
Reakcje
2 0 0
#7
Pisałem o tym na forum GbbKolejki:
"Mam ustanowionych 6 bloków informacji zwrotnej z urządzeniami LENZa: LR101, LB101, LB050.
Adres domyślny LR-a to 65 i tak jest. Do LR-a można podłączyć 4 LB101 każdy dla 2 odcinków informacji zwrotnej.
LR101 ma 8 wejść (ponumerowanych od 1 do 8) i tak: LB101 nr 1 jest podłączony do wejścia 1,2, LB101 nr 2 do 3,4 a LB101 nr 3 do 5,6.
Jak wspomniałem mam 6 bloków z informacją zwrotną wg klucza: Blok 1 (adres 65 nr 1), blok 2(65-2) i tak dalej. Zapisano ustawienia w GbbKolejce i zrestartowano program. Sprawdzam teraz poprawność ustawień i co znajduję:
Blok nr 1 ma adres 65 nr 5; Blok 2 ma 65-6; Blok 3 bz; Blok 4 i 5 mają 65-5; A blok 6 ma 65-6 czyli bz.
Co jest grane??? Czy to ja robię gdzieś błąd???
Wprawdzie jeszcze nie podłączyłem jeszcze LB050 ale zaraz to zrobię i sprawdzę. Wg opinii niektórych kolegów ten LB050 jest do niczego niepotrzebny. Jednak producent go wymyślił i wyprodukował, więc chyba jest potrzebny."

Właśnie z informacją zwrotną miałem problem. Wróciłem do wersji 3.5 i wszystko ucichło. Kolega podsunął mi pewien pomysł i muszę go sprawdzić. Jak na razie nie bardzo mam czas bo podłączam semafory i wkrótce informację zwrotną S88. Jest co robić.
 

Tobi111

Użytkownik
Donator forum
Reakcje
37 5 0
#8
Witam podepnę się pod stary temat GBB Kolejka mam problem z jedną lokomotywą i tylko z nią inne loki działają Ok
jest to model Roco 73251 Re420 275 SBB DCC z dźwiękiem nie zatrzymuje się w bloku przejeżdża go i staje ok 40--50 cm dalej nie pomaga obrócenie loka , zmiana kierunku w programie GBB Kolejka ani fizyczne odwrócenie lokomotywy .
Lok jest fabrycznie nowy z dekoderem dźwięku nie wiem co to za dekoder chyba ZIMO .
Przeprogramowałem w nim tylko główny adres loka CV 1 z 3 na 4 oraz szybkość startu i zatrzymania CV 2 i 3 na 5 gdzie 0 to natychmiastowe zatrzymanie czy to mogło wpłynąć na tą sytuację ???
Lok reaguje na wszystkie komendy zmiana świateł start z bloku ,start i zatrzymanie ręczne oraz dźwięki poza tym zatrzymywanie w bloku
Ktoś coś na ten temat bo brakło mi pomysłów
Pozdro Tomek
Ps. Sterowanie odbywa się przez Digikeijs 5000 +dekodery DR4018 , DR 4088 LN + GBBKolejka ale tu wydaje się być wszystko OK
 

kareks

Aktywny użytkownik
Donator forum
FREMO Polska
ŁKMK
Reakcje
235 10 2
#9
Może masz nie ustawione hamowanie ABC, w Zimo to CV27 powinno być 0 jak prawa szyna 1 jak lewa podejrzyj CV8 co za producent zimo zwróci 145.
 

SzymonG

Aktywny użytkownik
Reakcje
103 1 0
#11
CV#2 - Napięcie początkowe, Vstart z 3-stopniową krzywą, jeśli CV # 29, bit 4 = 0 zakres: 1 – 255
Krok prędkości wewnętrznej (1… 255) stosowany jako najniższy stopień prędkości zewnętrznej (=stopień 1 prędkości)
(dotyczy trybów 14, 28 lub 128 stopni prędkości) = 1: najniższa możliwa prędkość

Mówiąc prościej i bardziej ogólnikowo, CV#2 określa najniższą wartość napięcia przy którym powinien zacząć działać silnik.

CV#3 - Tempo przyspieszenia - zakres: 0 - 255
Wartość pomnożona przez 0,9 równa się czasowi przyspieszenia w sekundach od zatrzymania do pełnej prędkości.
Efektywna wartość domyślna dla dekoderów dźwięku zwykle nie jest wartością podaną w tym miejscu, ale jest określana przez załadowany projekt
dźwiękowy.
CV#3 odpowiada za czas/tempo rozpędzania się od zera do pełnej prędkości. Znaczy to, że: im większa wartość ustawiona w tym CV, tym dłużej będzie się rozpędzał nasz pociąg. Inaczej: pokrętło jazdy gwałtownie przestawiam od zera do pełnej prędkości i: jeśli w CV mam dużą wartość, to pociąg leniwie się rozpędzi do maksymalnej prędkości. Jeśli mam tam niską wartość, to mam "rakietę" :p.

CV#4 - Tempo zwalniania - zakres: 0 - 255
Wartość pomnożona przez 0,9 równa się czasowi zwalniania w sekundach od pełnej prędkości do całkowitego zatrzymania.
Efektywna wartość domyślna dla dekoderów dźwięku zwykle nie jest wartością podaną w tym miejscu, ale jest określana przez załadowany projekt
dźwiękowy.
Analogicznie jak w CV#3, ale dotyczy hamowania: większa wartość powoduje wydłużenie drogi hamowania.

Myślę, że w Twoim przypadku nie chodzi o te wartości. Prawdopodobnie trzeba się przyjrzeć ustawieniom dotyczącym ABC lub HLU. O tym przeczytaj w instrukcji dekoderów ZIMO, która jest dostępna w zasobach forum. Od strony (chyba) 17 do 22 jest tam trochę o tym opisane. Jest tego sporo i dlatego spokojnie poczytaj i przeanalizuj, potem dawaj znać co z tego wyszło.

https://forum.modelarstwo.info/reso...trukcji-dekoderów-zimo-mx-kleinedecoder_e.77/
 

Tobi111

Użytkownik
Donator forum
Reakcje
37 5 0
#12
Hej w moim opisie wkradł się błąd jak zauważył kolega # tekarkady dot. przeprogramowania CV 3 i 4 a nie CV 2 i 3 Przepraszam
Sytuacja teraz wygląda tak wróciłem do ustawień fabrycznych przez CV8=8 i przeprogramowałem potem tylko CV1 z 3 na 4 .

Za to przeglądając pobieżnie (tego jest strasznie dużo):) instrukcje ZIMO od kolegi # SzymonG Wielkie Dzięki dowiedziałem się że dźwięki w dekoderach Zimo są połączone z prędkościami startu i hamowania czyli jak długo trwa dźwięk tak długo jedzie lok i ignoruje bloki nie wiem czy tak jest do końca ale to by pasowało tak to zrozumiałem (str 58 na dole tabelka dział Podstawowe ustawienia niezależne od układu napędowego )
UWAGA: Domyślne wartości poszczególnych CV NIE są specyficzne dla dekodera, ale raczej zależą od projektu dźwiękowego dekodera. Oznacza to, że HARD RESET z CV # 8 = 8 przywraca dekoder do stanu zdefiniowanego przez projekt dźwięku. Wartości domyślne wymienione poniżej są wartościami często używanymi w projektach dźwiękowych, ale niekoniecznie są to prawidłowe wartości we wszystkich przypadkach.
teraz trzeba to ogarnąć . Spróbować Rozłączyć te dwie zależności ciekawe czy idzie ???
Ja zdaje sobie sprawę z tego że to będzie mało realistyczne ale nie mam tyle miejsca na tak długie odcinki torów i lok musi się zatrzymywać w blokach a nie jak skończy się dźwięk to jakiś żart jest pierwszy raz się z takim czymś spotkałem nie każdy przecież ma hale sportową w domu :);) a wygląda na to że lok jest ustawiony fabryczne na wielkie imprezy modułowe .o_O:eek: albo jest przeprogramowany przez kogoś .

Ps. po resecie CV8=8 lok zatrzymuje się w trzecim bloku po kolei , program pokazuje że przejechał z jednego bloku do drugiego a podczas jazdy zaznaczają się poszczególne bloki . Widać że przeprogramowanie CV3 i CV4 =5 coś dały bo zatrzymywał się po pierwszym bloku w którym miał się zatrzymać a nie w trzecim może 5 jest za wysoko skoro 0 to zatrzymanie natychmiastowe
Pozdro Tomek
 

Tobi111

Użytkownik
Donator forum
Reakcje
37 5 0
#13
Może masz nie ustawione hamowanie ABC, w Zimo to CV27 powinno być 0 jak prawa szyna 1 jak lewa podejrzyj CV8 co za producent zimo zwróci 145.
Hej dekoder to tak jak piszesz 145 ZIMO dźwiękowy nie wiem który ale 145 zwróciło ABC obojętnie co byś nie ustawił to jest bez reakcji w CV#27 =3 to obojętnie która szyna , możesz zmieniać 0-3 i nic jak się zatrzymuje jakieś 50 cm dalej jak powinien na wszystkich ustawienia ,ciekawe czy nie jest walnięty ten dekoder ale programuje się normalnie ręcznie jedzie zatrzymuje światła wszystkie dźwięki też tyle że na 4 klawiszach funkcyjnych mam dźwięki zwierząt nie wiem czy to jest normalne jakiś ryk lwa ,koń itd.. 4 klawisze ten dekoder normalnie się śmieje ze mnie rżenie konia też wymyślili w loku :LOL: chyba go odeśle do # Karol Mar może coś wymyśli Pozdro Tomek
 

SzymonG

Aktywny użytkownik
Reakcje
103 1 0
#14
ABC obojętnie co byś nie ustawił to jest bez reakcji w CV#27 =3 to obojętnie która szyna , możesz zmieniać 0-3 i nic jak się zatrzymuje jakieś 50 cm dalej jak powinien na wszystkich ustawienia
Stary! Ptrzecież CV27 nie decyduje o odległości na jakiej ma się zatrzymać pojazd! To jest ustawienie, które określa w jakich kierunkach ma zadziałać ABC. (Albo tylko w kierunku "ze światłami", tylko w jeździe "od tyłu światła" lub w obu kierunkach. Prędzej pokombinuj z ustawieniami CV140-143.
 

kareks

Aktywny użytkownik
Donator forum
FREMO Polska
ŁKMK
Reakcje
235 10 2
#16
To jeszcze mamy jedno ustawieie
#53 ABC slow speed 0 - 255 70 Internal speed steps for the ABC slow speed proponuje podejrzeć co tam jest i zmienic na 70 lub mniej
Polecam też zapoznać się z instrukcją ogólnie dostępną MX-small-decoders_EN.pdf strony 24-25 jest jeszcze kilka ustawień tp ewentualnych testów
A co do konia itp to profil dźwiekowy uległ pewnie skasowaniu co jest trochę dziwne
 

Tobi111

Użytkownik
Donator forum
Reakcje
37 5 0
#17
Hej sorki że nic nie pisałem ale padł mi laptop :( ten dekoder to dokładnie jest Zimo MX645P22 info od Pana Karola z DCC24 Pozdrawiam Pokombinuje jeszcze z tymi ustawieniami jak Piszą koledzy SzymonG i kareks Pozdrawiam Serdecznie
Musze jeszcze zrobić ten tor do profilowania loka .
Tyle że nie mam tyle prostych odcinków torów (musze kupić) , ostatnio jak to robiłem 4-5 lat temu ;) to było ok 4 m toru prostego może o to chodzi coś tu jest "spaprane" przez producenta , ktoś napisze po co taki długi tor jak mnie pamięć nie myli to przy 3 m wyjeżdżał mi na panele przy pierwszych przebiegach nie pamiętam już która to była lokomotywa czy też przypadkiem nie było to Roco.
Może tak na już uda mi się skopiować ten profil z innego loka w GbbKolejka i wkleić go do tego loka Roco 73251 Re420 275 SBB DCC z dźwiękiem co zatrzymuje się w Częstochowie zamiast w Katowicach :)
Pozdro Tomek

Ps. kombinuje dalej trza to przespać chyba .
Jak mówią " masz mały problem to nie mam problemu a jak masz duży problem to trza iść spać "
 

Tobi111

Użytkownik
Donator forum
Reakcje
37 5 0
#18
Problem jest z dekoderem podmieniłem dekoder w loku i nagle wszystko wróciło do normy zatrzymuje się tam gdzie powinien :)
Jakiś dziwny przypadek z tym dekoderem jest że niby działa ok a nie do końca ale dałem rade Pozdro Tomek
Ps Wielkie Dzięki za Pomoc Wszystkim
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
DCC 10
DCC 3
DCC 16
DCC 2
DCC 16

Podobne wątki