• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Problem z ustawianiem CV1 (i nie tylko) w ROCO

MarGe

Aktywny użytkownik
Reakcje
10 1 0
#1
Mam pewien problem z ustawieniem CV1 na wybraną wartość w oryginalnej lokomotywie ROCO QBB 2143.

Mianowicie kiedy za pomocą Z21 Centrale ustawiam CV1 na wybraną wartość np. 1 to po ustawieniu i odczycie wartości z CV1 system podaje mi wartość 45 (dla wartości ustawianej 1). Dla wartości zaś np. 10 system podaje 54... Pierwszy raz stykam się z czymś takim. Próba zresetowania dekodera nie wiele daje bowiem kiedy ustawiam CV8 na wartość 8 to system pokazuje (po odczycie wartości), że CV8 = 145 (!?) i lokomotywa nawet nie drgnie. Co może powodować takie problemy? Czy coś jest ustawione na dekoderze nie tak?

Dodam, że próbowałem resetować dekoder za pomocą innego sterowania a mianowicie MultiMaus. Tutaj po wpisaniu CV8 = 8 lokomotywka zaświeciła światłami i drgnęła. Niemniej po tej czynności (resetowania) nadal próba wpisania własnych CV nie daje tych samych wartości co się wpisuje czyli dla 10 jest 54, dla 1 wyjdzie 45 itp...

Przed chwilą jeszcze przetestowałem takie ustawienia:
CV1 = 1 -> daje wartość 45
CV1 = 2 -> daje wartość 46
CV1 = 3 -> daje wartość 47
CV1 = 4 -> daje wartość 48
CV1 = 5 -> daje wartość 49
CV1 = 6 -> daje wartość 50
itd.
czyli ewidentnie wygląda na to, że programowanie wartości CV1 zaczyna się od 40... Pierwszy raz coś takiego widzę.
 
Ostatnio edytowane:

karol_mar

Znany użytkownik
Reakcje
64 1 0
#5
Ustawiasz tym offset dla CV-ek i jeśli tam masz jakąś wartość, to w rzeczywistości programujesz inne CV niż ci się wydaje. Reset tego nie skasuje, bo CV8 tez nie jest w tym przypadku CV8. Poszukaj w dokumentacji od dekoderów Zimo, tam jest to opisane, a Roco stosuje właśnie dekodery Zimo.
 
OP
OP
MarGe

MarGe

Aktywny użytkownik
Reakcje
10 1 0
#6
Ustawiasz tym offset dla CV-ek i jeśli tam masz jakąś wartość, to w rzeczywistości programujesz inne CV niż ci się wydaje. Reset tego nie skasuje, bo CV8 tez nie jest w tym przypadku CV8. Poszukaj w dokumentacji od dekoderów Zimo, tam jest to opisane, a Roco stosuje właśnie dekodery Zimo.
Wielkie dzięki za to wyjaśnienie. Teraz wszystko jasne.
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
DCC 21
DCC 3
DCC 16
DCC 2
DCC 16

Podobne wątki