• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

problem z tłuczniem firmy Polak

ciekma

Znany użytkownik
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
7 1 0
#1
Zawsze uważałem że produkty Polaka są dobrej jakości za przyzwoicie niską cenę.

Niestety tłuczeń 5353 okazał się posiadać dość znaczną ilość kawałeczków chyba miki,
w każdym razie wygląda to, jakby na torach ktoś porozbijał kawałki luster.

Czy to jest jakaś jednostkowa wadliwa partia, czy ogólnie siadła im jakość?
Jeśli nie Polak, to jaką firmę polecacie (w porównywalnej cenie i jakości, a nie ASOA ;)
?
 

jafrap

Znany użytkownik
Reakcje
8 0 0
#3
Zawsze uważałem że produkty Polaka są dobrej jakości za przyzwoicie niską cenę.

Niestety tłuczeń 5353 okazał się posiadać dość znaczną ilość kawałeczków chyba miki,
w każdym razie wygląda to, jakby na torach ktoś porozbijał kawałki luster.
Przebarwić słoikowa metodą LL farbami np. Humbrol, Revell czy podobnymi. Robiłem tak i jest git.
Zrób sobie ze 3 kolorki (lub 2) wybranymi odpowiednimi kolorami i pomieszaj partie po wyschnięciu. Przynajmniej będziesz miał taki odcień jak chcesz. Możesz zmieniac proporcie mieszania wyschniętych kolorów bu uzyskać interesujący kolor całości.
Ciężko jest kupić szuter w odcieniu jaki nas interesuje.
W przypadku Polaka zaletą moim zdaniem jest kształt ziaren i materiał mineralny. No ale może teraz się coś zmieniło. Ja kupowałem go kilka lat temu i było OK.
Generalnie często jest tak, że na stronach www kolor nie odpowiada temu w rzeczywistości. Po otrzymaniu paczki zauważamy, że to zwykle inny odcień czy inne jeje, jak te opisane przez ciebie kawałki luster :).

A co do metody: Wsyp partie do słoika, dodaj nieco rozcieńczonej odpowiednim rozcieńczalnikiem farby, zakręć słoik i potrząsaj. Potem rozsyp na gazetę i niech schnie. Efekt fajny (przy doborze odpowiedniego koloru farby -zwykle rdzawego i podobnych odcieni dobranych indywidualnie wg własnego uznania).
 
OP
OP
ciekma

ciekma

Znany użytkownik
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
7 1 0
#5
Z barwieniem słoikowym za dużo śmierdzącej babraniny, już wolałbym sam utłuc i przesiać jak kiedyś robiłem (właściwie wystarczy przesiać, bo miał porfirowy jest odpadem koło Krzeszowic),
właściwą barwę nadaję na końcu za pomocą pudrów - jest to naturalniejsze i daje możliwości cieniowania.
Ale pudrem lusterka nie zapudruję chyba.

A co sądzicie o firmie Noch?
 

maciekk

Znany użytkownik
H0e
Reakcje
1.347 10 0
#6
Ja też się spotkałem z takim czymś u znajomego na makiecie wyglądało to fatalnie. Problem prawie w 100 % znikną po spatynowaniu suchą pastelom a następnie wszystko zostało przeciągniętą fiksatywą.

Nie polecam szutrów Aughagena bo po próbie szutrowania kamień się odbarwił i wyglądało to nie ciekawie.
 

eSeL

Znany użytkownik
Reakcje
24 0 0
#8
A sprawdzałeś czy tak drobno zmielona ceramika nie unosi się na wodzie podczas gdy cięższy szuter właściwy opada? Tak da się np usunąć np czarne (nomen omen połyskujące jak lustro) wtręty w szarym szutrze.
 
OP
OP
ciekma

ciekma

Znany użytkownik
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
7 1 0
#10
A sprawdzałeś czy tak drobno zmielona ceramika nie unosi się na wodzie podczas gdy cięższy szuter właściwy opada?
Tak, sprawdzałem, niestety ciężar właściwy podobny.
Dziś nabyłem Noch tego co powyżej kolega Olecki proponuje, uprzednio szutrowałem Noch dla N/Z ale był zbyt drobny.
 

corwin

Administrator
Zespół forum
Reakcje
307 2 3
#12
Najlepszy to jest szuter ASOA. Koszt tego szutru przy ogólnym koszcie makiety nie jest jakiś dobijający a efekt jest godny polecenia ze wszech miar.

Szuter to jedna z tych rzeczy która zwraca na siebie uwagę na makiecie dlatego lepiej zapłacić trochę więcej ale mieć najlepszą jakość a nie szukać erzaców.

http://www.asoa.de/spurh0.htm




 
Reakcje
1.731 13 0
#13
Nie każdego stać na ASOA, a Polakiem i innymi dobrze "zrobionymi" szutrami, można uzyskać tak samo dobre efekty jak i najlepszy szuter ASOA można po całości schrzanić wylewając w niego zbyt gęstą mieszankę utwardzającą....
Najważniejsze by szuter był nie przeskalowany , kamyczki powinny być kanciaste i niejednorodne w kształcie...
 

corwin

Administrator
Zespół forum
Reakcje
307 2 3
#14
Nie każdego stać na ASOA, a Polakiem i innymi dobrze "zrobionymi" szutrami, można uzyskać tak samo dobre efekty jak i najlepszy szuter ASOA można po całości schrzanić wylewając w niego zbyt gęstą mieszankę utwardzającą....
Właśnie, że każdego stać na ASOA.... koszt szutru na jeden moduł to 2-3 Euro. 200 ml które wystarczy na 4-5 modułów kosztuje 14 euro. Polakiem i innymi szutrami nie uzyska się takiego efektu jak tym ASOA i Ty o tym dobrze wiesz. Tak samo jak trawy Mininatur są znacznie lepsze od tych od Heki. ASOA można schrzanić jak się robi jakąś dziwną mieszkankę utwardzającą. Ale jak kleisz go klejem lateksowym takim jak np. daje ASOA to nie widziałem jeszcze spierdzielonego i trudno to zrobić. Poniżej przykład jak wygląda szuter ASOA w skali H0 wraz z torem.

 
Reakcje
1.731 13 0
#15
Na TYM zdjęciu Arku akurat kunszt położenia szutru mnie nie powalił.. szyny i podkłady są świetne(y) , ale ten jak dla mnie zgrudowany szuter niestety nie:confused: - nie na TEJ fotce akurat.. To moje odczucie wzrokowe.
 

corwin

Administrator
Zespół forum
Reakcje
307 2 3
#16
Na TYM zdjęciu Arku akurat kunszt położenia szutru mnie nie powalił.. szyny i podkłady są świetne(y) , ale ten jak dla mnie zgrudowany szuter niestety nie:confused: - nie na TEJ fotce akurat.. To moje odczucie wzrokowe.
Jak to zgrudowany? Pokaż mi lepszy bazujący na Polaku albo innych wynalazkach? Tylko proszę też o zdjęcie makro w takiej rozdzielczości. Możesz zrobić zdjęcie Twojego modułu.
 
Reakcje
1.731 13 0
#18
Ja stosuje szuter Polak i mieszanki ,bo ASOA już dawno mi się skończył. Po za tym nie posiadam takich torów i podkładów tylko zwykłe Tillig Ellite.. więc efekt na pewno jest inny...
Dla przykładu - tor Weinerta na module plus szuter szary firmy Polak - chyba szuter nie wygląda źle i jest dobrze ubity :rolleyes: ....
 

Załączniki

Reakcje
1.731 13 0
#19
Ja nie mówię ,że ASOA jest broń Boże zły ,bo jest ekstra ,ale dla osób które wolą coś tańszego i szutrem Polak można w miarę porządnie to zrobić....
 

corwin

Administrator
Zespół forum
Reakcje
307 2 3
#20
Ja nie mówię ,że ASOA jest broń Boże zły ,bo jest ekstra ,ale dla osób które wolą coś tańszego i szutrem Polak można w miarę porządnie to zrobić....
Daniel czy różnica kosztu szutru na jednym module: 2-3 zł za Polaka 8-12 zł za ASOA jest tak wielka? Czy jednak za jakość jaką pokazał Władek na zdjęciach warto dopłacić te 10 zł? Ile to jest 10 zł w całościowym koszcie modułu?
 

Podobne wątki