• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Problem z programowaniem dekoderów

Bolesław 102

Bolesław Wielki Znawca Wszystkiego
Reakcje
361 98 10
#26
Czy aby nie trzeba będzie zajrzeć do wnętrza modelu?
Może tam z powodu złego połączenia pomiędzy kołami a gniazdem deka tkwi problem?:niepewny:
 
OP
OP
P

plitea

Użytkownik
Reakcje
3 0 0
#27
Czy aby nie trzeba będzie zajrzeć do wnętrza modelu?
Może tam z powodu złego połączenia pomiędzy kołami a gniazdem deka tkwi problem?:niepewny:
Ok, jutro rozbiorę lokomotywę i porobię zdjęcia. Będę miał jeszcze pytania odnośnie cyfryzacji modelu Fleischmann 7808 ET91 - założyć nowy temat czy podpiąć się do jakiegoś istniejącego wątku?
 

Qmaty

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
5.828 235 3
#28
Tak ogólnie to w środę się zapytałem jak sobie radzi lok bez dekodera ale pozostało bez odpowiedzi.
 

Bolesław 102

Bolesław Wielki Znawca Wszystkiego
Reakcje
361 98 10
#32
Ok, jutro rozbiorę lokomotywę i porobię zdjęcia. Będę miał jeszcze pytania odnośnie cyfryzacji modelu Fleischmann 7808 ET91 - założyć nowy temat czy podpiąć się do jakiegoś istniejącego wątku?
Jeżeli po rozebraniu nie będziesz widział żadnych widocznych usterek to możesz dla próby przełożyć jeden z prawidłowo zaprogramowanych dekoderów i przeprowadzić test?
 
OP
OP
P

plitea

Użytkownik
Reakcje
3 0 0
#33
Jeżeli po rozebraniu nie będziesz widział żadnych widocznych usterek to możesz dla próby przełożyć jeden z prawidłowo zaprogramowanych dekoderów i przeprowadzić test?
Przepraszam za opóźnienie, ale praca na dwóch etatach jest absorbująca. Sprawdziłem lokomotywę z zaślepką dekodera - idzie jak burza. Zamontowałem dekoder z innej lokomotywy i wróciły objawy w postaci zwarć:(
 

Bolesław 102

Bolesław Wielki Znawca Wszystkiego
Reakcje
361 98 10
#34
Przepraszam za opóźnienie, ale praca na dwóch etatach jest absorbująca. Sprawdziłem lokomotywę z zaślepką dekodera - idzie jak burza. Zamontowałem dekoder z innej lokomotywy i wróciły objawy w postaci zwarć:(
Czy w tym modelu ktoś,kiedyś coś "naprawiał"?Być może doszło do zamiany przewodów z kół do gniazda dekodera oraz silnika i teraz wykrywa zwarcie?:niepewny:Napisz do Elvisa,Karola Marcińczaka do Poznania lub "Margusa".Oni są b.dobrzy (prawdziwi spece);):)w temacie dekoderów.(y):)
 

Bolesław 102

Bolesław Wielki Znawca Wszystkiego
Reakcje
361 98 10
#35
Ps.
W przypadku używania modelu w analogu może nie mieć znaczenia kolejność tych połączeń,ale w czasie używania w DCC ma to znaczenie.Poczytaj jeden z moich postów wyżej,gdzie zacytowałem z instrukcji MM co oznacza Error (błąd)3,a za który to wpis byłem krytykowany przez "formułowych speców od DCC".;):)
 

Adam Kobyliński

Znany użytkownik
GGM
Reakcje
1.164 68 6
#36
W żadnym przypadku nie byłeś krytykowany za wpis, po prostu zwróciłem uwagę że cytat jest źle przetłumaczony i wprowadza w błąd osoby które nie są w temacie. Postawi ktoś taki lokomotywę na spolaryzowanej krzyżownicy (zakładając że ją ma) i zrobi sobie dodatkowe zwarcie. Ale chyba nie dociera to do Ciebie, szkoda...

Zamontowałem dekoder z innej lokomotywy i wróciły objawy w postaci zwarć:(
Wygląda że problem siedzi w lokomotywie, trzeba ją rozebrać i przejrzeć i przemierzyć instalację w środku.
 

Bolesław 102

Bolesław Wielki Znawca Wszystkiego
Reakcje
361 98 10
#37
Jeżeli były robione jakieś zmiany to nie posiadając wiedzy lub schematu połączeń to i tak sam nic nie "zwojujesz".:(
Napisz może ilu pinowe jest gniazdo w modelu?
Jakiego używasz dekodera (producent,typ,ilu pinowe?
Sprawdź poprawność włożenia wtyku dekodera do gniazda DCC w modelu.
Być może ten dekoder nie jest kompaktybilny z tym modelem?
Na to (ostatnie)pytanie mogą Ci w sposób jednoznaczny odpowiedzieć tylko "Trzej dekoderzy").;)
 
OP
OP
P

plitea

Użytkownik
Reakcje
3 0 0
#38
Jeżeli były robione jakieś zmiany to nie posiadając wiedzy lub schematu połączeń to i tak sam nic nie "zwojujesz".:(
Napisz może ilu pinowe jest gniazdo w modelu?
Jakiego używasz dekodera (producent,typ,ilu pinowe?
Sprawdź poprawność włożenia wtyku dekodera do gniazda DCC w modelu.
Być może ten dekoder nie jest kompaktybilny z tym modelem?
Na to (ostatnie)pytanie mogą Ci w sposób jednoznaczny odpowiedzieć tylko "Trzej dekoderzy").;)
To po kolei:
1. Model zakupiłem jako nowy w Makieciarz.pl,
2. Gniazdo ma 6 pinów,
3. Dekoder to Zimo MX622N,
4. Dekoder włożony poprawnie.

Mam jeszcze jeden pomysł - rozbiorę lokomotywę na śrubki i zmontuję. Może to pomoże.
 

Bolesław 102

Bolesław Wielki Znawca Wszystkiego
Reakcje
361 98 10
#39
To po kolei:
1. Model zakupiłem jako nowy w Makieciarz.pl,
2. Gniazdo ma 6 pinów,
3. Dekoder to Zimo MX622N,
4. Dekoder włożony poprawnie.

Mam jeszcze jeden pomysł - rozbiorę lokomotywę na śrubki i zmontuję. Może to pomoże.
Jeżeli jesteś pewien że w modelu nic nie było zmieniane,w analogu jeździ poprawnie,to rozbiórka modelu nic nie pomoże a w przypadku złego złożenia-jeszcze pogłębi problem.Przyczyna prawdopodobnie leży po stronie nie kompatybilnego dekodera z układem elektrycznym modelu.Sam na dekoderach b.dobrze się nie znam,jedno co mogę Ci zaproponować to konsultacja z tymi trzema kolegami o których pisałem wyżej.Może,czytając tę wymianę opini sami się do Ciebie odezwą?Pozdro.(y):)
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.370 463 29
#40
Najpierw zastrzeżenie: nie jestem specem od dekoderów i daleko mi do wiedzy "trzech mędrców" (bez najmniejszej ironii), o których pisał kolega Bolesław 102. Parę lokomotyw jednak scyfryzowałem, niektóre bez gniazda, więc niewielkie doświadczenie mam. Po pierwsze, o ile to możliwe, sprawdziłbym tę feralną lokomotywę z innym, fabrycznie nowym dekoderem (bez żadnych zmian, nawet bez zmiany adresu). Po drugie, sprawdziłbym ten dekoder, który robi zwarcie, w innej, sprawdzonej wcześniej lokomotywie (o której wiadomo, że działała poprawnie z innym dekoderem).

Ale mam też małe podejrzenie, co do lokomotywy: być może konieczne jest usunięcie kondensatorów przeciwzakłóceniowych z samej lokomotywy. Teoretycznie te kondensatory nie powinny przeszkadzać, ale spotkałem się z modelem, w którym taka modyfikacja była konieczna. To model wagonu spalinowego ALn 772 firmy Os.Kar, za bazie którego była wykonana krótka seria modeli naszego SD80. Model ma fabrycznie gniazdo, ale bez usunięcia tych kondensatorów nie chciał jeździć. Nie pamiętam, czy sygnalizował zwarcie (to możliwe), ale bez usunięcia kondensatorów model nie działał. Być może tu występuje podobna sytuacja.
 

Podobne wątki