• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

problem z parowozem (wykolejenia)

kecyrf

Użytkownik
Reakcje
6 0 0
#1
Witam. Nabyłem ostatnio parowóz Piko. Dyskutując jakiś czas tu na forum na temat że na łukach R1 jest jak kolejka ma jak najmniej sztywnych (wiązanych) osi. Ktoś z kolegów polecał Piko BR 65 z 4 wiązanymi osiami. Mi udało się nabyć Piko BR 65 gdzie są po 2 osie wiązane (jak na fotce). Niestety jest problem z pierwszą osią (tymi małymi kółeczkami). Po wyjściu z łuku czasem się całkiem nie prostują i po chwili na prostej wyskakują z torów. Nawet jak czasem jadą dobrze to na łączeniu prostych łuków (gdzie spasowane są bardzo dobrze) to i tak się podwiną i się wykoleją. Tyłem jak jedzie to jest dużo lepiej chociaż czasem i tak ten mały podwójny wózek wyskoczy. I tu mam pytanie czy lokomotywki tego typu tak mają czy z ta moją jest coś nie tak?
20190620_103549.jpg
 

Bolesław 102

Bolesław Wielki Znawca Wszystkiego
Reakcje
361 98 10
#2
Sprawdź przedni wózek (ten z osią toczną) czy posiada wystarcząjacy luz na osi pionowej.Jeżeli nie,to poprawj.Sprawdź także docisk przedniej osi do szyn.Jeżeli jest zbyt słaby-wyreguluj poprzez dogięcie/odgięcie blaszeki dociskowej.Pod wózkiem powinna być sprężynka która reguluje bieg płynny wózka,być może zsuneła się z któreś z stron lub całkiem zagineła?Sprawdź także opór toczenia się samej osi przedniej być może pomoże lekkie przesmarowanie smarem silikonowym do drukarek?Powinno pomóc.Tak poza tematem to wyczyścił bym powierzchnie toczne kół.Za kilkanaście dni będziesz miał problem z płynnością jazdy modelu.
 
Ostatnio edytowane:

Bolesław 102

Bolesław Wielki Znawca Wszystkiego
Reakcje
361 98 10
#5
Chodzi o ten pierwszy podwójny wózek z kołami zębatymi?



A tu chodzi o pierwszą pojedyńczą oś?
Mam wrażenie że nie zbyt uważnie (z zrozumieniem)czytałeś to co napisałem.:confused:
Sam pisałeś o "jest problem z pierwszą osią (tymi małymi kółeczkami)"Więc ustosunkowałem się właśnie do tej osi.
 
Ostatnio edytowane:

xxx

Znany użytkownik
Reakcje
3.498 35 0
#9
Ja czasami tak miałem z produktami PIKO jak były uszkodzone elementy mocowania osi powiedzmy coś jak by panewka. To jest detal z plastiku jak C-ownik i jak tam wyłamie się jeden ząb to ośka "tańczy" i powoduje takie efekty ( na prostej idzie dobrze na łuku wypada). Być może zupełnie to nie to ale warto zajrzeć na mocowanie osi czy jest wszystko ok i czy osie siedzą sztywno.
 
OP
OP
kecyrf

kecyrf

Użytkownik
Reakcje
6 0 0
#10
Dziś wziąłem się trochę za lokomotywkę, wózek odbija i wygląda że wszystko jest ok, koła przeczyściłem i zauważyłem dziwną jak dla mnie rzecz. Zrobiłem prosty owal (łuki i kila prostych) i jak lokomotywa jeździła zgodnie z ruchem wskazówek zegara to za każdym razem się wykoleiła (jak jechała przodem czy tyłem), a jak puściłem w przeciwnym kierunku to było ok (i też nie ważne czy jechała przodem czy tyłem). Zauważyłem że jest bardzo czuła na łączeniach torów nawet na prostej podskakuje (inne lokomotywy nie mają z tym problem więc raczej to nie wina torów choć czuć trochę wznios na łączeniach). No bo skoro coś by było nie tak to by się chyba wykolejała w dwóch kierunkach jazdy. Ktoś miał z kolegów podobny przypadek?
 

Bolesław 102

Bolesław Wielki Znawca Wszystkiego
Reakcje
361 98 10
#11
Chodzi o ten pierwszy podwójny wózek z kołami zębatymi?
Najpierw piszesz o problemie z " Niestety jest problem z pierwszą osią (tymi małymi kółeczkami)" skąd wnioskowałem że masz problem z pierwszą osią toczną prowadzoną przez wózek przedni.Teraz czytam żę"Chodzi o ten pierwszy podwójny wózek z kołami zębatymi".A więc:To nie jest "podwójny wózek".Koła są osadzone w panewkach każde z osobna a połączone wiązarami tak aby mogły przekazywać moc na szyny.
Wg.mnie mogą być trzy przyczyny że model nie jedzie płynnie:
1.Wyrobione są już właśnie te "panewki" i oś jedzie robiąć swego rodzaju "ósemki"na torze co prowadzi do wykolejenia.
2.Masz już zużyte (pęknięte) koła zębate co też objawia się "podskakiwaniem"i wykolejeniem modelu.
3.Wszystkie te dwie usterki razem.
 

Podobne wątki