• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Problem z oświetleniem - ESU LokPilot V4.00 #54614

Badylek

Aktywny użytkownik
Reakcje
101 0 2
#1
Czy ktoś z Was mógłby mi pomóc w okiełznaniu dekodera ESU54614. Po włożeniu do gniazda nie świecą mi się światła na czole lokomotywy (świeci się tylko tył - zgodnie z kierunkiem jazdy), w analogu z lokomotywą i oświetleniem wszystko jest ok. Nie umiem sobie z tym sam poradzić. Próbowałem modyfikować CV podane w instrukcji (opcja zaznaczona czerwoną ramką w załączniku) do lokomotywy CLASS 77 Mehano, ale to nic nie daje. Oczywiście wysokie CV programowałem za pomocą MultiMous'a korzystając z CV96, CV97, CV98, CV99 rozbijając adres i wartości do odpowiednich rejestrów.

Nie mam już sił sam się z tym mierzyć sam.

20170220_183531.jpg
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.394 463 29
#2
Nie chcę się mądrzyć, ale być może model wymaga uruchomienia interfejsu SUSI w dekoderze? ESU fabrycznie mają to wyłączone. Trzeba poczytać w instrukcji modelu, powinno coś o tym być. Też kiedyś miałem taki problem w innym modelu. Ja bym najpierw przywrócił fabryczne ustawienia (CV8=8) i potem włączył SUSI. Tylko tego chyba się nie da zrobić multiMAUSem - przynajmniej ja nie umiem. Ja mam programator ESU, tam jest to proste.
 
Ostatnio edytowane:

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.394 463 29
#4
Jakoś nie mogę się doczytać w instrukcji dekodera, żeby CV124 miało coś wspólnego z SUSI, ale ja się mało na tym znam.

ESU.JPG
 
OP
OP
Badylek

Badylek

Aktywny użytkownik
Reakcje
101 0 2
#5
Nie jestem zbytnio biegły w programowaniu dekoderów, ale nie kupię więcej nic ze stajni ESU :( Za dużo z tym zachodu. Informację o SUSI znalazłem w instrukcji, choć być może źle przetłumaczyłem.

susi.png
 

RedBuster102

Nowy użytkownik
TEST
Reakcje
0 0 0
#6
W instrukcji jest błąd. Moim zdaniem (i wg tabeli CV z instrukcji LokPilota) domyślna wartość CV124 to 16 (czyli ustawiony jest tylko bit 4). Żeby ustawić dodatkowo bit 3, to należy wprowadzić wartość 24 (czyli 16+8).
Poza tym, żeby uzyskać właściwą konfigurację świateł białe/czerwone wg instrukcji należy wprowadzić WSZYSTKIE pozycje z pierwszej części tabeli, tj.:

CV321=20
CV322=138
CV330=1
CV337=24
CV338=42
CV346=2
CV353=20
CV354=42
CV362=36
CV369=24
CV370=138
CV378=24

Wprowadzając dane tylko z pierwszego wiersza tabeli zaprogramowałeś tylko jeden warunek z cztererch, dlatego nie działało poprawnie.
 
Ostatnio modyfikowane przez moderatora:

Dabas

Aktywny użytkownik
Reakcje
15 0 0
#7
Z instrukcji wynika że CV 257+ są indeksowane i do poprawnego działania wymagają ustawienia "index registers" czyli CV 31 i CV 32
CV 31 and CV 32, which are also so-called “index register”, determines the meaning of CV 257–511 as well. If you change both the CVs 31 and 32, you simultaneously change the meaning and the values of CV 257–511. The meaning of all other CVs (1–256) is not influenced by the value of the index register. So should you ever change any of the CVs located in the range of 257, please make sure first that the index registers CV31 and CV32 have the indicated values. At this state, CV 31 must always have value 16. CV 32 may have the values 0, 1, 2, 3 or 4.
Czyli CV 31 musi być zawsze 16, a na twojej kartce o konfiguracji świateł jest na czerwono napisane że CV 32 ma być 2.
 

Dabas

Aktywny użytkownik
Reakcje
15 0 0
#9
A użyj fukcji F0. Bo jeśli dobrze rozumiem ta kartkę to zaprogramowaliśmy F0 żeby włączało/wyłączało wszystkie światła.
 
OP
OP
Badylek

Badylek

Aktywny użytkownik
Reakcje
101 0 2
#10
F0 także mam wciśnięte :(
I "lampki ON" też :p

PS. ale zdaje się, że nie tylko ja mam problem z tym dekoderem i tą lokomotywą. Znalazłem fińskie forum, gdzie ktoś też nie potrafił sobie z tym poradzić. Rozwiązaniem było (tak mi się wydaje - po zdjęciach) podpięcie dekodera do programatora i ustawienie funkcji manualnie - co przerasta moje fundusze i cierpliwość :p
 

RedBuster102

Nowy użytkownik
TEST
Reakcje
0 0 0
#11
To ja mam propozycję: spakuj lokomotywę i wyślij do mnie. Mam LokProgrammera, więc problem załatwię w kilka minut.
Przyczyną tych kłopotów jest niestety Multimaus.
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.394 463 29
#12
Informację o SUSI znalazłem w instrukcji, choć być może źle przetłumaczyłem.
No faktycznie, tak jest w instrukcji - tego nie doczytałem. Ale coś tu się nie zgadza, jak napisał kolega RedBuster: wg tabeli CV124 może mieć najwyżej 27 (1+2+8+16). Sprawdziłem wersję niemiecką i jest tak samo. Znalazłem już parę błędów w tłumaczeniach, dlatego zawsze czytam po angielsku (który lepiej znam), ale potem weryfikuję w wersji niemieckiej. Ja używam praktycznie tylko dekoderów ESU i jestem zadowolony, chociaż programowanie rzeczywiście bywa upierdliwe, zwłaszcza z multiMAUS (nie mam innego sterowania). Dlatego kupiłem programator, bo wtedy jest to bardzo łatwe: po prostu zaznacza się w odpowiedniej kratce krzyżyk (czy ptaszek) i SUSI jest włączone. Podobnie mapowanie wyjść funkcyjnych: z myszą to dramat, a z programatorem na ekranie komputera wszystko jest jasne i łatwe.
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.394 463 29
#14
Żeby nie było, że ignoruję pytanie, to odpowiem, iż nie mam pojęcia, nigdy nie miałem w ręce Z21.
 

Dabas

Aktywny użytkownik
Reakcje
15 0 0
#15
wg tabeli CV124 może mieć najwyżej 27 (1+2+8+16)
W tabeli pominięty jest 2gi bit (o wartości 2^2 = 4) cokolwiek on robi. Jeśli wartością domyślną jest 16 to jest on domyślnie wyłączony (0+0+0+0+16=16). Ale jeśli wartością domyślną jest 20 to jest on włączony ale nie wiadomo co robi (0+0+4+0+16=20). Jeśli bit 3ci włącza SUSI to razem by to dało 28 (0+0+4+8+16=28)
 
Ostatnio edytowane:

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.394 463 29
#16
Fakt, jakoś nie zauważyłem, że kolejne bity powinny mieć wartości 1, 2, 4, 8, 16 itd. W tabeli brakuje tego o wartości 4.
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.394 463 29
#17
Żeby nie zaczynać nowego tematu zadam swoje pytanie tu. Dotyczy ono także wyjść na światła dekodera ESU, ale innego typu. Mam starszy dekoder LokPilot Basic, który obecnie jest zastąpiony wyrobem o nazwie LokPilot Standard (ale nie jest to dokładnie to samo), w wersji MTC 21 pin. Jest to prawdopodobnie produkt o numerze 52692, ale nie mam oryginalnego opakowania. Po włożeniu do testera dekoderów ESU, stwierdziłem, że wyjścia na światła przednie i tylne działają (F0), działa także wyjście AUX1 po wciśnięciu F1. Natomiast wciśnięcie F2 powoduje na testerze zaświecenie się diody sygnalizującej działanie AUX4. Jednak na wyjściu dekodera, które normalnie jest przypisane do AUX4, nie ma sygnału, podobnie na wyjściu AUX2 i 3. Zastanawiam się więc, czym spowodowane zostało włączenie się sygnalizacji AUX4 na testerze, a także czy i jak można to wykorzystać jako dodatkowe wyjście świateł (poza normalnymi światłami i AUX1)? Dopiero potem przeczytałem instrukcję i opis tego dekodera na stronie producenta, skąd dowiedziałem się, że dekoder w LokPilot Basic ma tylko trzy wyjścia świateł: przód, tył i dodatkowo AUX1.

Pytania:
Skąd to włączenie AUX4 po wciśnięciu F2?
Czy da się to wykorzystać do włączania dodatkowego światła?
Na którym pinie pojawia się sygnał sterujący, powodujący zaświecenie AUX4 na testerze?

Z góry dziękuję za odpowiedź fachowca od DCC! :)
 

Elvis

Znany użytkownik
Reakcje
1.685 62 3
#18
W dekoderach ESU ze złączem MTC21 wyjścia od 3 w górę są wyjściami logicznymi. Czyli musisz sprawdzić, czy między masą a wyjściem funkcyjnym pojawia się napięcie. Przypuszczam, że sprawdzałeś pojawienie się napięcia między wyjściem funkcyjnym, a plusem dekodera.
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.394 463 29
#19
Prawdę mówiąc, to nie wiem, bo po prostu włożyłem dekoder do gniazda w testerze. Po naciśnięciu F1 na myszy zaświeciła się dioda oznaczona AUX1, przy F2 - dioda AUX4. Nie wiem, jak gniazdo 21-pin w testerze jest podłączone do obwodów testera. Chciałem użyć tego dekodera do modelu, w którym sam założyłem gniazdo 21-pin (tzw. adapter ESU 51967: http://www.esu.eu/produkte/zubehoer/adapterplatinen/21mtc-adapterplatine/) bez żadnej elektroniki, do którego dolutowałem przewody. Całość podłączyłem do listwy zaciskowej testera i wtedy już F2 nie działał. Ale na listwie nie ma zacisku do podłączenia wspólnego plusa. F1 spowodował zaświecenie AUX1, tak jak przy włożeniu dekodera bezpośrednio do gniazda testera, ale F2 już nie działał, mimo, że podłączyłem wszystkie przewody AUX1-4 z tego adaptera. Zastanawia mnie, dlaczego przy włożeniu w gniazdo to działa, a przez adapter nie. I druga sprawa: wg opisu dekodera ma on tylko AUX1 - skąd więc ten AUX4?
 

Elvis

Znany użytkownik
Reakcje
1.685 62 3
#20
Jak widać na załączonym obrazku, firmie esu nie pierwszy raz zdarza się pomyłka. Najwidoczniej Twój dekoder ma te wyjścia, skoro wywołanie funkcji jest sygnalizowane świeceniem diody na testerze.
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
DCC 5
M
DCC 4
DCC 1
DCC 2
DCC 16

Podobne wątki