• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Problem z mijanką

paziu1000000

Znany użytkownik
MSMK
Producent
Reakcje
126 3 0
#21
Jak ma to być na stałe, to nie lepiej zmienić biegunowość (kabelki) w lokomotywie.
Można o ile lokomotywy są identyczne. W przeciwnym razie jedna będzie jechać szybciej druga wolniej i w pewnym momencie będzie kolizja.
Druga sprawa jeśli chodzi o automatyzację. Tutaj, poza zmianą w.w. wspomnianą przydałby się sterownik, układ podzielony na odcinki izolowane i jakieś czujniki zajętości (kontaktrony/fotorezystory/przekładniki pradowe), jest kilka rozwiazań powinny załatwić temat.
 

paziu1000000

Znany użytkownik
MSMK
Producent
Reakcje
126 3 0
#23
To moze jakis "prosty" schemat ktos by zapodal?
Sam prosty schemat nie załatwi sprawy w 100%, no chyba że pasuje komuś ruszanie lokomotyw z kopa i hamowanie. Wówczas układ logiczny na kontaktronach i przekaźnikach można narysować. W przeciwnym razie dojdzie przygotowanie sterownika jakieś sterowanie PWM.
Z tego co kojarzę, w DCC można to spróbować rozwiązać z wykorzystaniem funkcji ABC i układów diodowych.

W przypadku lokomotywy, to nie jest problem, na silniku zamieniamy przewody i tyle.
Moim zdaniem lepiej aby sam zainteresowany się wypowiedział, jak to widzi?
 
Ostatnio modyfikowane przez moderatora:

piottrw

Aktywny użytkownik
Reakcje
402 8 0
#24
Ja mam coś takiego na torcie, analog.
Potrzeby będzie przekaźnik bistabilny produkcji obecnie Tilliga, dawniej bttb, a dla mijanki dwutorowej jeszcze jakiś przekaźnik czasowy, żeby pociąg nie ruszył od razu i kolejny przekaźnik bistabilny tillig/bttb.
Teraz mam to inaczej rozwiązane ale wcześniej tak miałem i działało. Jaka skala i jak wygląda układ torowy
 

Przemo_Poz

Nowy użytkownik
Reakcje
5 0 0
#26
Zmiana "kabelków"? Jest to jakieś rozwiązanie. Tylko jest jeden zasadniczy minus. Wtedy zestawy jeżdżą tylko po linii jednotorowej ( w zasadzie przypisane są na stałe) bez możliwości wjazdu na dwutorówkę.

@paziu1000000
No właśnie czy moduł od pętli zwrotnej nie załatwi problemu zmiany biegunowości?
W przyszłości chciałbym przejść na "cyfrówkę". Ale na razie jestem "za cienki" w temacie sterowania cyfrowego
 
Ostatnio edytowane:

Marqus

Moderator Poznańskiego Klubu Modelarzy Kolejowych
PKMK
Reakcje
439 8 0
#27
Typowy moduł pętli, stosowany w DCC nie załatwi sprawy. Taki moduł zmienia polaryzację zasilania ale po wykryciu zwarcia. A w tym przypadku tego nie ma
 

piottrw

Aktywny użytkownik
Reakcje
402 8 0
#28
Jak kolega zainteresowany to okablowanie mojego ttorta. Widać przekaźnik i służy do zmiany biegunów w szynach. Elektronika to inna inszość, ale służy generalnie do podawania napięcia na odcinki izolowane, zaprogramowanych odcinkach czasu
IMG_20180826_084615_copy_1640x1168.jpg
 

Podobne wątki