• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Problem z gagarinami !

garcia ramirez

Znany użytkownik
Reakcje
1.115 50 6
#1
Już w drugim swoim gagarinie ( tym razem jest to rocowski st 44 003) zauważam takie oto zjawisko. Otóż lokomotywa z wagonami przerywa w pewnych miejscach szlaku. Najpierw myśłałem że to brudne szyny, więć je wyczyściłem, potem, że brudne kółka, też je wyczyściłem i dalej nic. Zauważyłem też że bez wagonów jeżdzi płynnie i nie przerywa. A z wagonami przerywa ( są to takie przerwy po ułamku sekundy, niemniej wyjątkowo irytujące) na wyjściach z łuku, gdzie teoretycznie ma najciężej. Pomyśłałem wtedy że to może kwestia dekodera i przejechałem się tą samą lokomotywą bez deko, czyli w analogu. Bezbłędnie. Zwracam sie tedy z prośbą o pomoc w ustawieniach dekodera , jesli takie objawy mogą być związane z kompensacją i jej własciwymi ustawieniami.
 

Elvis

Znany użytkownik
Reakcje
1.685 62 3
#2
Tylko dalej nie wimy jaki masz dekoder. Prubowałeś założyć inny dekoder do tej lokomotywy, co się dzieje wówczas?
 
OP
OP
garcia ramirez

garcia ramirez

Znany użytkownik
Reakcje
1.115 50 6
#3
Decoder mam roco z kompensacją obciążenia. Wszystkie inne loki jeżdżą jak ta lala a oba gagariny zacinają się w tych samych miejscach na makiecie.
 

Dominik

Znany użytkownik
FREMO Polska
NAMR
Reakcje
305 13 0
#4
Mam to samo w mojej ST44-003 (dekoder ESU lokpilot) - ja zwaliłem problem na, że lokomotywa jest nowa i "niedotarta" i nie zajmowałem się nim zbytnio. Jeżeli zjawisko jest nagminne to faktycznie trze by się temu przyjrzeć
 

Elvis

Znany użytkownik
Reakcje
1.685 62 3
#5
a może problem tkwi w połączeniu, wał kardana - przekładnia, skoro się to dzieje na łuku i przy obciążeniu?? Wózek wtedy względem silnika nie jest w osi i wał może się kantować.
 

martinezo

Znany użytkownik
Reakcje
3 0 0
#6
Elvis napisał(a):
a może problem tkwi w połączeniu, wał kardana - przekładnia, skoro się to dzieje na łuku i przy obciążeniu?? Wózek wtedy względem silnika nie jest w osi i wał może się kantować.
BackEMF (kompensacja) może wtedy "świrować".
Dodawać lub odbierać moc podawaną na silnik.
Który ROCO'wski dekoder jest w loku ?
ESU ma włączony BEMF ?
 
A

Anonymous

Gość
#7
Montowałem QSI w takiej samej lokomotywie .
Dekoder z najwyższej półki z podtrzymaniem napięcia i jest to samo .
Winę za to ponosi system poboru prądu ,niestety jest wykonany bardzo tandetnie .
Wózki jak i same koła zachowują sie inaczej na prostej ,a inaczej w łukach ,
Przy obciążeniu loko też pobiera więcej prądu ,jak na biegu jałowym .
Radzę zacząć od sprawdzenia docisku blaszek zbierających napięcie z kół .
Przeczyścić, podociskać ,lub wymienić na lepszej jakości .
 

martinezo

Znany użytkownik
Reakcje
3 0 0
#8
Damian napisał(a):
Dekoder z najwyższej półki z podtrzymaniem napięcia i jest to samo .
To ma podtrzymanie czy nie ? ;)
Bo jak ma to odbieraki nie są winne tym bardziej że na analogu jest OK.
Mechaniczno-elektroniczny problem tu raczej występuje.

Model BR120 ROCO we wszystkich odmianach uważam za jeden z lepszych modeli tej Firmy.
Czołg.
Mam dwa - ST44-003 i BR120 DR (63392)
Oba pochodzą z tej samej epoki produkcyjnej.
Różnią sie tylko konstrukcją/materiałami komutatora (ST ma zastosowaną ceramike w komutatorze).
Oba maja M133 bez UPS'a.
Oba jeżdżą OK.

Pytanie do Kolegi Dominika:
Nie "gra" Ci pudło razem z głośnikiem ?
Bo do BR120 DR (62786) już straciłem cierpliwość w wytłumianiu.....
 

martinezo

Znany użytkownik
Reakcje
3 0 0
#10
Du..a ze mnie - wiek i oczy już nie te :(

Może ktoś z Was spotkał sie z problemem grania budy w BR120 ROCO.
Oczywiscie z dekiem dzwiękowym........
 

jacekk

Aktywny użytkownik
KKMK
Reakcje
439 18 0
#11
A na czym polega "granie pudła"? Eksploatuję dwie lokomotywy z lok-sound. Nie ma żadnego problemu.
A czy przypadkiem nie masz odkrytego wentylatora?
 

martinezo

Znany użytkownik
Reakcje
3 0 0
#13
Właśnie jak zakryje wentylator - założe zaslepkę wentylatora nad głośnikiem obudowa staje się "zamknięta" i tak rezonuje że szlag trafia........
Jednocześnie dzwięk staje się wtedy "lepszy" o częstotliwości niskie a o to tu chodzi.
Obrazowo - brzęczy, bzyczy, gra, pierdzi itd.... ;)
 

jacekk

Aktywny użytkownik
KKMK
Reakcje
439 18 0
#14
Jeżeli drga to tylko pudło jako całość na metalowej ramie lokomotywy. Usztywnij połączenie podkładając na boku, pomiędzy pudłem a obudową, miękki element np. strzęp cienkiej gąbki.
Drganie może też wystąpić na innych elementach łączonych na zatrzask - np. na wspomnianym wentylatorze.
Popróbuj.
 

martinezo

Znany użytkownik
Reakcje
3 0 0
#15
Wszystkie zatrzaski są "na jop Twoja mać".
Buda zaczyna wpadać w rezonans jak ją uszczelnimy czyli zrobimy z niej pudło rezonansowe.
Idea polega na tym aby pudło rezonansowe wzmocniło dzwięk samo przy tym nie wpadając we własne wibracje wpadając w rezonans..
Pomiędzy "ostoje" a budę nic nie włoże - będzią wtedy "piać" burty - tam nie mam nawet 0,5mm luzu. Taśma izolacyjna i ledwo można go otworzyć...
Lok jest spasowany bardzo dobrze.
Możę tak.
Pytam bo może ktoś z Was ma wyczajone miejsce w budzie w którym umieszczenie "tłumika" drgań (przyklejona gąbka, gumka etc.) przyniesie efekt.
Laikiem od jakiegoś czasu nie jestem... i wszystkie elementy zapinane, klejone itd sprawdziłem na tę okoliczność :cool:
 

TeERa203

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#16
Ja i jeszcze dwóch kolegów mamy problem z BR120 Giitzold z dzwiękiem obu syren, nie są"czyste"przy włączonym silniku. Jeżeli dzwięk silnika wyłączyć to obie syreny sa OK.Czy jeszcze też tak ktoś ma.Też podejrzewamy jakiś rezonans, może właśnie związany z wentylatorem.
 

Sebastian B.

Aktywny użytkownik
Reakcje
60 9 2
#17
garcia ramirez napisał(a):
lokomotywa ... przerywa w pewnych miejscach szlaku.
Zauwazylem to samo zjawisko i w moich ST44,od czasu do czasu,i nie zawsze w tym samym miejscu.Przewaznie oczyszczenie szlaku i kol pomaga,ale zastanawiam sie czy nie wymienic osi z gumkami na metalowe.Tak jest w amerykanskich modelach i wtedy pobor pradu bylby na wszystkich osiach obydwu wozkow. ;)
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
DCC 2
DCC 21
DCC 3
DCC 16
DCC 2

Podobne wątki