• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Problem z elektryką w lokomotywie BR74

LordVegetos

Aktywny użytkownik
ŁKMK
Reakcje
176 0 1
#1
Witam

Niestety z elektryki nie jestem dobry. Ale przydała by mi się pomoc fachowców w tym zakresie. Zakupiłem lokomotywę w sterowaniu analogowym. Jest to stara lokomotywa BR74 ROCO, którą chciałbym później przerobić na OKi2. Niestety nie ma sensu jej robić, póki elektryka leży. Chciałem założyć do niej Dekoder ESU, aby mieć w sterowaniu DCC i dźwięk. Miejsce w lokomotywie znalazłem i na głośnik i dekoder. Natomiast mam kłopot, po przylutowaniu odpowiednio przewodów, i próbowaniu zakodowania dekodera. W ciągu nie całej minuty dekoder się bardzo mocno nagrzewa. Momentalnie zabrałem lokomotywę z torów aby nie spalić dekodera. Gdzieś jest jeszcze mały problem ale nie wiem za bardzo gdzie. Lokomotywa jak w każdym modelu pobiera prąd przez koła, dalej blaszki. Tą blaszkę przez którą pobiera prąd lokomotywa, zaizolowałem aby nie przekazywała prądu do obudowy. Zapewne typowa lokomotywa analogowa prąd częściowo jest przekazywany przez obudowę. Następnie, przylutowałem odpowiednio czerwony i czarny przewód do blaszek, aby pobierał prąd z szyn i przekazywał do dekodera. Dwa pozostałe przewody przylutowałem do obudowy silnika, z tym tylko, że w jednym miejscu był wcześniej przewód to go zamieniłem. A z drugiej strony przylutowałem drugi przewód. Gdzie cała obudowa znowu jest pod napięciem. Niestety dekoder dalej się grzeje a lokomotywa nie rusza. Gdzie leży mój błąd? Czy mogę prosić o pomoc...
 

Załączniki

OP
OP
L

LordVegetos

Aktywny użytkownik
ŁKMK
Reakcje
176 0 1
#3
Poczytałem dalej forum aby przeszukać i zrozumieć gdzie leży błąd. Chyba znalazłem. Obszedłem cewki, które są zamontowane na płytce. Czyli będę musiał zrobić wszystko tak aby obudowa lokomotywy nie brała udziału w przekazywaniu prądu do silnika. Natomiast czy dekoder powinien być zamontowany tak aby między nim a silnikiem były te cewki. Czy zaopatrzyć się w nowe i połączyć przewody od dekodera do cewki a potem do silnika? Czy brak cewki, mógł spowodować tak mocne grzanie się płytki, że aż plastik się topił?
Czy coś zrobić aby usunąć ten nadtopiony plastik czy zostawić w spokoju?
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
DCC 10
DCC 3
DCC 16
DCC 2
DCC 16

Podobne wątki