• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Pytanie? Problem z dwiema "ucyfrowionymi" lokomotywami

Reakcje
27 0 0
#1
Postawiłem na torach dwie lokomotywy z dekoderami (w jednej Lenz, w drugiej Zimo, ale to chyba nie ma znaczenia). Obie wpisane w MM pod różnymi numerami.
Kiedy wybieram jedną z nich na MM, to ruszają obie. Gmeram i gmeram w ustawieniach, ale bez skutku. Co robić? Oczywiście poza radą, by jedną zdjąć i jeździć drugą ;)
 

Adam Kobyliński

Znany użytkownik
GGM
Reakcje
1.164 68 6
#2
Pod różnymi numerami (opis lokomotywy) czy różnymi adresami? Wciśnij na MM Menu i 1 równocześnie wpisz adres inny niż 3 i zatwierdź i w taki sam sposób na drugiej inny adres. Przy programowaniu może stać na torze tylko jedna lokomotywa.
 
OP
OP
Krzysztof1964
Reakcje
27 0 0
#3
Różnymi numerami.
Wybacz, ale jestem "absolutnie początkujący" w temacie.
Stawiam na torze do programowania lokomotywę nr (2). Wciskam Menu + 1, przez chwilę pojawia się "C 1", a po chwili "W=95" przy czym "5-ka" miga. Czy to jest właśnie ów adres?
 
Ostatnio edytowane:

Adam Kobyliński

Znany użytkownik
GGM
Reakcje
1.164 68 6
#4
Tak, sprawdź to samo na drugiej lokomotywie. Wejdź jeszcze do menu edycji Menu i strzałka w górę, w menu lokomotywa daj strzałkę w prawo i wejdziesz do edycji. Po wpisaniu nazwy lokomotywy podaje się też adres dekodera powinien być ten sam co pod CV1.
 
OP
OP
Krzysztof1964
Reakcje
27 0 0
#6
Posiadam.

Grzebiąc pół nocy w ustawieniach lok (2) chyba ją "zamordowałem".
Ma ona w sobie dekoder Zimo 645R zainstalowany przez Elvisa. Usunąłem ją z biblioteki, dodałem ponownie, zgodnie z zaleceniami Adama i nic. Blady trup. Oszaleję, za każdym razem, kiedy stawiam nową lokomotywę na torach mam te same problemy. Myślałem, że nie jestem idiotą, bo nauczyłem się w tydzień obsługi Nikona D3s, ale ta zabawka zmieniła moje myślenie o sobie.
 

wicy

Znany użytkownik
Reakcje
653 1 3
#7
Jesli masz problem z programowaniem MM i masz z21, zepnij centralę z komputerem, zainstaluj JMRI i programuj sobie dekodery przez DecoderPro. Będziesz widział jaki adres ma lokomotywa, adresy zapamiętasz w liście lokomotyw. Potem tylko dodać lokomotywę w bibliotece MM i jazda.
 

Marqus

Moderator Poznańskiego Klubu Modelarzy Kolejowych
PKMK
Reakcje
434 8 0
#9
Po kolei.
Najpierw wpisz do myszy MM obie lokomotywy. Str. 6 instrukcji. New? - wprowadź nazwę. L - ustaw adres (do każdej inny, np. 4 i 5). SS - ustaw liczbę kroków 128.
Następnie podłącz tor i postaw jedną lokomotywę i zaprogramuj CV1 = 4. Dla drugiej ustaw CV1 = 5.
Sprawdź czy działa.
 
OP
OP
Krzysztof1964
Reakcje
27 0 0
#10
Jaką masz centralkę do MM podłączoną? Programujesz na osobnym torze do programowania czy nie?
Mam centralkę Z21start.
Programuję na osobnym torze do programowania.

Po kolei.
Najpierw wpisz do myszy MM obie lokomotywy...
Tak zrobię jak radzisz, ale chwilowo moją kolejkę opanował "kreatywny" 12-latek o_O, któremu jest wszystko jedno, że moja loko (2) leży zdechła na stole.
Kiedy tylko ją odzyskam, sprawdzę i napiszę, co i jak.
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
Krzysztof1964
Reakcje
27 0 0
#11
Odzyskałem kolej, więc do rzeczy:

Mam centralkę Z21start.
Programuję na osobnym torze do programowania.

Usunąłem, a następnie wpisałem jak radził Marqus obie lokomotywy.

Loko (1) pod numerem L=4 OK. (jeździ, świeci, gra, dymi, wypłaca 500+ na pierwsze dziecko itd.)
Loko (2) jest martwa.

Loko (1) zostawmy, bo wszystko jest z nią tak, jak powinno być.

Loko (2) - Roco 62782 ST44-003 z dekoderem Zimo 645R od Elvisa:
Nadałem jej nr 44;
kiedy wciskam shift (strzałka w górę) + menu; lokomotywa+OK; edycja; ABC menu+OK,
to pojawia się L 44 czyli wszystko jest w porządku. Przypisałem nr 44 i taki został zapamiętany.
Kolejny krok: SJ 128. Zatwierdzam i widzę powrót do edycji.

Następnie wracam do listy lokomotyw, wyszukuję swoją ST44, wciskam MENU+1 (lokomotywa krótko mruczy) i wyświetla mi się W=88, więc zmieniam na 44 (lokomotywa krótko mruczy), zatwierdzam OK, przez moment wyświetla się PROG, a po chwili mam na ekraniku ST44.
Loko (2) ST44 jest jednak martwa.
Kiedy powtarzam procedurę MENU+1, to widzę:
C 1 (lokomotywa krótko mruczy) ale po chwili znowu wyświetla się W=88, więc zmieniam na 44 (lokomotywa mruczy),
ale jest martwa i... taki w kółko.

Jeśli ktoś z Was jest w stanie to ogarnąć, to chylę czoła.
 
Ostatnio edytowane:

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.332 463 29
#13
Proponuję odłożyć na razie bibliotekę lokomotyw w MM. Postawić model na torze do programowania lub na innym torze, ważne, żeby na tym torze nie było żadnych innych modeli. Teraz wejść w menu "Programowanie" i w funkcję zmiany CV. Wybrać do zmiany CV1 i nadać jej wartość np. 5, jak proponował kolega Marqus. Zatwierdzić przyciskiem OK i wyjść z trybu programowania. W ten sposób w dekoderze (nie w bibliotece MM) ustawia się jego adres - w tym wypadku 5. Pod tym adresem można dekoder (lokomotywę) wywołać w każdym systemie sterowania cyfrowego (w innym MM, w którym nie ma tej lokomotywy w bibliotece, czy w ogóle w innym systemie, Piko, ESU, Lenz...). Następnie sprawdzić, czy lokomotywa reaguje na polecenia, gdy w MM wybierze się adres lokomotywy 5 (ale nie lokomotywę nr 5 w bibliotece) w trybie adresów lokomotywy, nie w trybie biblioteki.

Jeżeli model działa, można wprowadzić ją do biblioteki pod dowolnym numerem, ale ważne, żeby podczas wprowadzania do biblioteki, w odpowiednim miejscu wpisać rzeczywisty adres lokomotywy - w naszym przykładzie 5. Należy pamiętać, że numer lokomotywy na liście w bibliotece to co innego, niż adres, zapisany w dekoderze lokomotywy - te wielkości mogą być różne.
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.332 463 29
#15
Przykro mi, ale w tej sytuacji nie potrafię pomóc. Jeżeli ustawienie adresu czyli wartości CV1 na określoną wartość i potem próba wywołania lokomotywy po tym adresie niczego nie dają, to muszę się poddać. Zdarzało mi się kupić model z drugiej ręki z dekoderem o nieznanym adresie (albo zapomnieć jaki adres ma moja lokomotywa, której długo nie używałem), ale wtedy ustawienie na nowo adresu na dowolną liczbę rozwiązywało problem. Dekoder zawsze ustawi się na nowo wprowadzony adres, niezależnie od tego, jaki adres był wcześniej. Ale powtarzam, to nie ma nic wspólnego z numerem lokomotywy w bibliotece MM, dlatego przy problemach tego rodzaju lepiej (chwilowo) w ogóle zapomnieć o bibliotece.

Nie czuję się specem w DCC, poza tym nie mam z21 w żadnej wersji, używam MM ze starego typu wzmacniaczem cyfrowym, za pomocą którego nie da się odczytać wartości CV, można je tylko zmieniać. Ale z opisu sytuacji nasuwają mi się tylko dwie możliwości: albo kolega Krzysztof robi coś nie tak (a my z jego opisu czynności nie potrafimy tego wyłapać), albo jest uszkodzony dekoder. Z mojej wiedzy wynika, że reset dekodera (ustawienie CV8 na wartość 8) nie powinien spowodować usunięcia dźwięków, a jedynie powrót wszystkich CV do wartości fabrycznych (w tym adresu, czyli CV1=3) - ale nie daję 100% gwarancji. Jeżeli jednak Elvis zmieniał przyporządkowanie funkcji do klawiszy F, to może się to zmienić na wersję fabryczną. Sam jestem ciekaw podpowiedzi bardziej doświadczonych kolegów i przyczyny problemów.
 

Adam Kobyliński

Znany użytkownik
GGM
Reakcje
1.164 68 6
#17
Idąc za instrukcją dekoderów Zimo jest kilka opcji resetu:

Pseudo-Programming ("Pseudo" = programmed value is not saved):
CV #8 = "8" ->HARD RESET and RESET SOUND (default values of the project sound like when flashing).
CV #8 = "9" -> HARD RESET for LGB-operation (14 speed steps, pulse train).
CV #8 = "0" -> HARD RESET (default values)
CV #8 = "..." -> Load predefined or user-defined CV sets (currently only 47 = Norwegian locomotives)
Chyba nie miałem dotąd potrzeby resetowania dekodera, ale z opisu wynika że wpisanie zera pod CV8 zresetuje tylko ustawienia bez resetowania dźwięku.