• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Problem - ślizganie się kół

Reakcje
0 0 0
#1
Witam, kilka tygodni temu zacząłem odbudowywać swoją makietę po przeprowadzce gdyż nareszcie mam miejsce dla niej we własnej piwnicy. Problem dotyczy parowozu. Stawiając go na szyny i włączając zasilanie on zamiast jechać stoi w miejscu a kółka bez skutku się obracają. Napęd znajduje się w tenderze. Czy powinienem kupić i założyć gumowe opaski zwiększające przyczepność bądź jest na to jakiś inny sposób? Z góry dziękuję za odpowiedzi :)
 

matis_kr

Znany użytkownik
SMK Katowice
NAMR
Reakcje
136 1 0
#2
Najprawdopodobniej będzie musiał Pan założyć gumki antypoślizgowe na koła w tendrze. Można wiedzieć jaki to producent i model?
 
OP
OP
kubik2233
Reakcje
0 0 0
#5
Przed przeprowadzką nie używałem tej lokomotywy gdyż stwierdziłem że po prostu zasilanie to powoduje (bo ogółem miałem wtedy ten standardowy analogowy kontroler Piko, który działał tak sobie),lecz po przeprowadzce i podłączeniu FZ1 gdy inne lokomotywy działają jak marzenie, ta jedna nie działa, a co do układu wiązarów to też sprawdzałem ale wyglądają na sprawne.
[DOUBLEPOST=1440707635][/DOUBLEPOST]ffox koła nie sprawiają oporu.
 

ffox

Administrator
Zespół forum
Reakcje
3.455 12 0
#6
Rozłącz tender i lokomotywę.
Zobacz czy tender bez problemu porusza się sam, a Ty sprawdź ręcznie czy lokomotywa na torach nie stawia oporu.

Napisz skąd jesteś, może ktoś mieszka w okolicy i Ci pomoże na miejscu.
Powtórzę pytanie kolegi matis_kr, jakiej lokomotywy dotyczy problem?
 

Zaqu

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
10 1 0
#8
Może brakuje obciążenia w tendrze. Skoro inne loki działają ok to zasilanie i torowisko odpada.
Sprawdź czy może w kołach napędowych w tendrze są rowki w których może powinny być gumki przyczepnosciowe, lub jak postawisz tender na płaskim prostym torze czy wszystkie koła stykają sie z szynami. Bo może poprostu tez brakuje gumek które powinny być.

Bardzo pomoże w rozwiązaniu problemu podanie producenta i modelu parowozu.
[DOUBLEPOST=1440708657][/DOUBLEPOST]Widać ze brakuje gumek.
Uzupełnić.
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.370 463 29
#9
W tym tendrze pierwsza i trzecia oś (od parowozu) powinny mieć gumki na kołach - w sumie cztery koła. Oś druga i czwarta nie są napędzane. Na fotce widać, że aż trzech gumek brakuje, a że tylko te cztery koła są napędzane, to praktycznie tylko jedno koło napędza całość. Pozostałe trzy koła wiszą w powietrzu, bo koła mają rowki na te gumki, których brak.

PS. Rozumiem, że obciążenie było zdjęte do fotografii.

PS2: Model to stary BR01 Piko.
 
OP
OP
kubik2233
Reakcje
0 0 0
#10
Model to używany BRO1 piko tak jak wspomniał Andrzej Harassek aczkolwiek dziękuję,bo poprzez twój post przyjrzałem się jeszcze dokładniej 1szej i 3ciej osi i faktycznie, mają one wgłębienia na gumki z czego w tylko jednym jest gumka. Tak,do zdjęcia zdjąłem obciążenie. Sama lokomotywa na torze nie sprawia problemów. Jak widać na załączonym zdjęciu w 3 osi po prawej jest gumka. Czy wie ktoś gdzie można by takie gumki kupić? Na allegro bądź w ewentualności Ceneo.pl bądź w Tarnowskich Górach.

PS Czy te gumki mają jakąś konkretną nazwę?
 

Załączniki

Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Tabor 20
Tabor 3
Tabor 1
Tabor 6
Tabor 16

Podobne wątki