• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

H0 (1:87) Prośba o weryfikacje planu torcika

slavko1111

Aktywny użytkownik
Reakcje
59 1 0
#1
Witam
Od roku śledzę forum i twierdzę że nadal bardzo mało wiem na temat budowy makiety .Na początku mojej zabawy miał powstać torcik , plan był zamieszczony na forum i kilkukrotnie weryfikowany przez szanowne grono forumowiczów.Niestety plan nigdy nie doczekał się realizacji , ze względu na brak miejsca .Na świat przybył nowy potomek i zajął mój pokoik przeznaczony na torcik.Pozbyłem się wszystkich torów ,obrotnicy ,troche uzbieranej budowli , by móc pozwolić sobie na zakup dioramy dwa szlaki od daniela-loko.Dioramka leży zabudowana i cieszy oko.Z Danielem trwają rozmowy na temat rozbudowy dwóch szlaków , do pewnych wniosków doszliśmy ,teraz tylko realizacja , ale to dopiero po Nowym Roku .Po kilku wizytach szwagra , tak się biedak zakochał w dioramce , że zaraził się kolejkami.Dzisiaj pochwalił się zakupem zestawu startowego Roco i oznajmił że buduje torcik .Korzystając z programu SCRAM opracowaliśmy układzik przedstawiony poniżej.Mogę tylko dodać że projekt jest autorstwa mojego szwagra , ja go tylko przeniosłem do programu .Prosimy o sugestie , krytyka mile widziana.Tory to piko A-Gleis.

 

olek1398

Aktywny użytkownik
KSK Wrocław
Reakcje
50 0 0
#2
Widzę dwie rzeczy, które bym poprawił:
1. Z lewej strony nie ma możliwości przejazdu z mniejszego owalu na większy. To może być uciążliwe w manewrach by jeździć przez cały owal i dopiero na bocznicę.
2. Na lewym łuku nie ma możliwości, by składy jechały w przeciwne strony, więc ją bym też to zmienił. Np. zamiast robić to na łuku, to można wykorzystać ta prostą... Po nowym roku może pokaże o co mi dokładnie chodzi, korygując plan, bo teraz może to być trochę niejasne.

Ogólnie plan bardzo ciekawy :).
 

grzegorz kita

Moderator Grupy Fremo Polska
Zespół forum
FREMO Polska
KSK 1:1
KSK Wrocław
Reakcje
495 7 0
#4
Witam
Po kilku wizytach szwagra , tak się biedak zakochał w dioramce , że zaraził się kolejkami.Dzisiaj pochwalił się zakupem zestawu startowego Roco i oznajmił że buduje torcik .
to źle wróży -
po pierwsze materiały - oszczędności potem się mszczą
po drugie projekt - na debiut może mniej skomplikowany- inaczej będzie trzeba pruć ( jak tanie materiały ok ale to zawsze jakaś kasa do śmieci )----------
po trzecie projekt - w mojej ocenie za ciasno ale mogę być w błędzie- tort zbudowałem jak miałem 15 lat i dałem sobie spokój a teraz nawet nie myślę o tortach dla chłopaków ,mają Roco zestaw startowy i moduły ,czasem dają mi przewietrzyć :) tabor na podłodze
po .... projekt - "zaraza" minie i torcika nie skończy chyba, że ten kto zaanektował pokój ( kuzyn:) )- skończy się na torach a gdzie reszta?
Rada dla kuzyna
daj mu linka do forum niech sobie poczyta :)
zacznie od nawet prostego modułu 1m- nie tortu, celem nabrania doświadczeń lepsze to niż popsuć cały tort jednym elementem zle wykonanym a zapewniam ze będzie oczekiwał efektu własnej pracy jak na Twojej dioramie - na torcie to może być niewykonalne -
może jak pozna szersze spektrum "choroby" odpuści tort dla modułów ( serdecznie zapraszamy ) zabawa w makietę modułową może przynieść znacznie więcej zabawy
 
OP
OP
slavko1111

slavko1111

Aktywny użytkownik
Reakcje
59 1 0
#5
szwagier uparł się na torcik i nie przemówisz mu do rozsądku .Jeśli chodzi o to czy podoła , mysle że bez problemu.Kilkanaście lat temu zajmował się modelarstwem ,nawet zbudował swoją makietę , zostały po niej tylko pamiątkowe zdjęcia , makietę i tabor rozdał jak założył rodzinę .Teraz dzieci dorosłe i chcę wrócić do hobby.Dodam że to artysta - ukończył Akademię sztuk pięknych .Decyzja zapadła jeśli chodzi o tort , tylko czekamy na weryfikację planu , tak aby miało to ręce i nogi
 

Lipaa

Aktywny użytkownik
Reakcje
2 0 0
#6
To i ja coś dołożę. Z prawej strony na łuku wszystkie tory schodzą się w jeden przy pomocy dwóch zwrotnic łukowych, Uważam, że to poważny błąd ponieważ wyklucza niezależną jazdę dwóch składów. Wydaje mi się że należałoby tam zrobić dwa niezależne tory. No i jeszcze ja osobiście unikam zwrotnic łukowych bo sprawiały nam na "X" sporo problemów w trakcie ich pokonywania przez składy. Może to tylko odosobniony przypadek ale ja ich nie stosuje.

Pozdrawiam
 
Reakcje
419 3 0
#8
po trzecie projekt - w mojej ocenie za ciasno ale mogę być w błędzie- tort zbudowałem jak miałem 15 lat i dałem sobie spokój a teraz nawet nie myślę o tortach dla chłopaków ,mają Roco zestaw startowy i moduły ,czasem dają mi przewietrzyć :) tabor na podłodze
może jak pozna szersze spektrum "choroby" odpuści tort dla modułów ( serdecznie zapraszamy ) zabawa w makietę modułową może przynieść znacznie więcej zabawy
Nie przejmuj się takimi opiniami. Mam takich co mają moduły i aby pojeździc taborem to albo czekają tygodniami na imprezę, albo anektują wiele metrów mieszkania godzinami składając i rozkładając moduły albo przychodząc do mnie aby od ręki puścic tabor na "torciku":)
 
OP
OP
slavko1111

slavko1111

Aktywny użytkownik
Reakcje
59 1 0
#9
też właśnie o to chodzi ,ja swoim modułem już się znudziłem , jeśli chodzi o jazdę loków , za mało miejsca by porządnie się pobawić , dlatego nie ukrywam , że jeżeli chodzi o codzienną zabawę to popieram torciki i wstyd się przyznać ale to ja szwagra namawiam na torta , by mieć gdzie puszczać swoje loki , zwłaszcza że mieszka w tym samym bloku :D.Napewno będę u niego bardzo częstym gościem , począwszy od pierwszego dnia budowy .
 

Lipaa

Aktywny użytkownik
Reakcje
2 0 0
#10
Teraz jest dużo lepiej. Nie jestem specjalistą od planowania układów ale wydaje mi się że ma on sens. Można przejeżdżać swobodnie z ringu wew na zew i odwrotnie. Co do sporu moduł czy tort - ja sobie robię moduły bo nie mam za bardzo miejsca na torta i faktycznie co do zabawy na hura to tort jest dużo lepszym rozwiązaniem, natomiast moduły dużo większy realizm. Posiadam 5 modułów 90 cm długości każdy i mam 4 cały czas połączone w trakcie prac. Można sobie polatać w tę i z powrotem i do z dużym powodzeniem bo to stacja. Jednak jeśli macie miejsce na stałą konstrukcję to torcik też daje dużo funu.

Pozdrawiam
 

Kris

Znany użytkownik
Reakcje
2.193 43 5
#11
slavko. Wieczorkiem siądę do tego planiku i wam go przerobię tak, że będzie gitara. Póki co sam układ jest ciekawy, ale jak koledzy napisali niefunkcjonalny. Chwila cierpliwości ;)

pozdr
 

KuKu

Aktywny użytkownik
Reakcje
3 0 0
#18
Za zmianę planu się nie gniewam, dobry pomysł. Za przekręcenie nicka...no, zastanowię się ;)
Nie wiem o czym mówisz :) :D. Zastanowiłbym się nad szerokością makiety. Jednak 160 jest trochę nie wygodne, ja mam 120 i czasem praca jest upierdliwa, trzeba uważać, żeby czegoś brzuchem nie połamać, jak się na szybko poprawia ;D
 

Kris

Znany użytkownik
Reakcje
2.193 43 5
#19
Bo se zaedytował, skubany :podstepny: :p ;)

Kolega slavko mi pisał, że docelowo ma być 300 x 150 cm. Nie ma z tym problemu, pod warunkiem, że ma dostęp z każdej strony.
 

KuKu

Aktywny użytkownik
Reakcje
3 0 0
#20
75 cm też dużo uważam, że 70 to maks, optymalne jest 60 podczas gdy możemy obchodzić makietę wkoło lub do prac ją odsuwać.
 

Podobne wątki