• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Narzędzia Prośba o ocenę lasera do cięcia.

Reakcje
14 0 0
#1
Na początku chcę się ze wszystkimi przywitać. Jestem u Was (może od dzisiaj już: u nas) pierwszy raz, a próbuję się dołączyć ponieważ postanowiłem zacząć coś modelować ;-)

Dotychczas niewiele miałem wspólnego z czynnym modelarstwem... Jedynie podpatrywanie innych i lektura.

Jednak stwierdziłem (jak to po 40-stce), że czas się pobawić.

Docelowo; kiedyś, kiedyś, kiedyś... ma powstać makieta. Chcę jednak zacząć od modelowania szczegółów (a to jakiś śmietnik, może ławka, klomb jakiś) oraz budynków. Przede wszystkim stacji kolejowych i dworców. Zobaczymy co czas przyniesie.

Przechodząc do pytania:
Czy ktoś ma jakieś doświadczenie z laserem o takich parametrach?
http://sklep.europlotery.com/ploter...o-6040-60w-stol-plaster-miodu-w-zestawie.html

Ma on posłużyć do wycinania sklejki do 3mm, kartonu i wszystkiego innego modelarskiego.
Czy możecie ocenić tą maszynę?

Pozdrawiam
 

OLF

Znany użytkownik
Reakcje
1.251 32 10
#2
Jeśli zaczynasz, to lepszą inwestycją będzie zlecenie w różnych miejscach, 'poczujesz' różnice w wykonaniu Twoich zamówień i zorientujesz lepiej jaka maszyna byłaby właściwa dla Ciebie. Przy okazji odpada problem instalacji porządnego wyciągu / pochłaniacza (co też kosztuje).
Ja w swoim czasie bawiłem się takimi https://www.ulsinc.com/systems (na oko ciut wyższa półka) i jestem średnio przekonany do ich użyteczności w modelarstwie (karton, skale mniejsze niż 1:50):
- posuw 0,125mm (wynikający z zastosowania silników krokowych) więc wszelkie zaokrąglenia wychodzą schodkowo
- niekasowalne luzy na pasku zębatym powodujące przesunięcia w zależności od kierunku cięcia
- optyka o krótkiej ogniskowej dająca dość rozbieżną wiązkę, w efekcie krawędzie nigdy prostopadłe do powierzchni
Dla wizualizacji architektonicznych a tym bardziej cięcia w akrylu to nie problem, do modelarstwa (=dokładnego odwzorowania) jak na mój smak za dużo dodatkowej zabawy do osiągnięcia efektu.
 
OP
OP
V
Reakcje
14 0 0
#3
Dziękuję OLF za rzeczową odpowiedź. Widzisz, nie zwróciłbym uwagi na to, że 0,125mm to mało. W sumie to nawet nie wiedziałem, że trzeba zwrócić uwagę na posuw... No, ale te niekasowalne luzy to dyskwalifikacja. :-(

A mamy wiedzę, na jakich maszynach tnie się takie małe rzeczy jak do H0?
Tu potrzebna jest chyba bardzo cienka wiązka żeby np. odwzorować cegłę i fugi pomiędzy?
 

OLF

Znany użytkownik
Reakcje
1.251 32 10
#4
Cegły/fugi to akurat nie wychodzą źle, bo to proste linie i o małej głębokości. Z oknami już za to na ULS miałem duży problem, bo szprosy wychodziły różnej szerokości i kąty nigdy nie były jak przecinające się proste, bo luzy zawsze powodowały wyjazd karetki poza zadany obrys.
Zakładam, że wszystko zależy od konstrukcji i wykonania maszyny (i w konsekwencji jej ceny), stąd szansa że 'woły robocze' w firmach są lepszej jakości niż zabawki dla szkół i stąd sugestia spróbowania od tej strony. Podejrzewam, że firma nie będzie robić tajemnicy na czym pracują.
 

piotr66

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
1.716 30 1
#5
Po pierwsze jest to laser gazowy, tnie strumienie CO2 więc nie ma tu optyki jak w laserach świetlnych. Dokładność to ok 0,02 mm więc chyba wyższą półką jest ten pokazany przez kolege Victorry. Laser zo zastosowań modelarskich a szczególnie do budowy makiety w zupełności sprostałby zadaniom ale jeżeli ten sprzęt ma służyć tylko do własnych zastosowań to trochę tak jakby kupować browar aby wypić piwo, rada Olfa aby zlecać cięcie u profesjonalistów jest jaknajbardziej słuszna.
 

OLF

Znany użytkownik
Reakcje
1.251 32 10
#7
Dokładność to ok 0,02 mm więc chyba wyższą półką jest ten pokazany przez kolege Victorry.
@daromaro już sprostował że laser, jak to laser, generuje jednak 'światło'. Co do dokładności: średnica wiązki lasera tego typu (CO2 kartridż , 60W, ogniskowa około 50mm) w ognisku będzie bliżej 0,1mm. Problemy który sygnalizowałem są innego typu: krótka ogniskowa (żeby chociaż te 0,1mm wyciągnąć) sprawia że wiązka jest bardzo stożkowa, stąd moc spada znacząco im dalej od ogniska oraz krawędź cięcia jest w przybliżeniu styczna do 'boku' stożka - czyli nie prostopadła to stołu/materiału. Po chłopsku: dwie ściany z kartonu 1mm nie złożą się do kąta prostego. Ponadto nawet jeśli laser miałby 'dokładność' (a raczej minimalną szerokość cięcia) 0,01 mm to prowadzenie wiązki przez optykę na wózku napędzanym silnikiem krokowym przez pasek gumowy sprawia, że dokładność odwzorowania kształtu będzie wynikała tylko z mechaniki. I zapewniam, że ta wartość nie pokaże się w żadnych materiałach marketingowych :)
 
OP
OP
V
Reakcje
14 0 0
#8
Koledzy, dzięki, że otworzyliście mi oczy na aspekty, na które nie zwróciłbym uwagi.

Zastanawiam się więc czy jest maszyna z której można korzystać do naszych celów, ale nie kosztuje 30 tysiencuf albo więcej.

Jeszcze tak sobie myślę, jaką dokładność i precyzję można uzyskać wycinając karton nożykami czy czymś innym. Jak to porównać czy odnieść do takiego "kiepskiego" lasera? Na początku sądziłem, że wszystko będzie lepsze od ręcznego cięcia, a tu się okazuje...

Jakie Wy macie metody budowy modeli z kartonu albo plastiku?

Druga sprawa; użyłem "plastik", ale tak naprawdę nie wiem jak nazywają się tworzywa z jakich korzystacie. Możecie coś na ten temat?

Dzięki z góry i pozdrowienia.
 

daromaro

Znany użytkownik
Reakcje
1.245 103 84
#9
Tworzywa: HIPS, PS, PMMA, VIVAK, ABS. Inne materialy: sklejka suchotrwala, fornir lisciasty, karton, preszpan, tektura podpiwek. Materialy naturalne mozna nasaczyc 5/10-15% roztworem zywicy Paraloid B-72 w acetonie/octanie etylu/toluenie/izopropanolu/ksylenie w ostatecznosci Nitro (rozpuszczalnik dowolny w zaleznosci od dostepu i rodzaju podloza).

Jednym z najlepszym materialow jest PVC (PCW). Ale... w trakcie ciecia wydzielaja sie opary HCl (chlorowodor) niszczace delikatne struktury plytek elektronicznych i z tego wzgledu nie jest polecany.
 
OP
OP
V
Reakcje
14 0 0
#10
daromaro, to teraz lecę do wujka googla. Muszę popatrzeć na właściwości itp. żeby wiedzieć co do czego stosować. Może mógłbyś podpowiedzieć co i dlaczego stosować do jakich elementów budynków?
 

daromaro

Znany użytkownik
Reakcje
1.245 103 84
#11
PMMA, VIVAK, PS - szybki (przezroczysty), reszta z tworzyw jest biala lub czarna. Wszystkie wymienione dobrze sie obrabiaja np. papierem sciernym. Dobrze sie kleja (PMMA, VIVAK - klej CA, reszta nitro, aceton). Mozna robic tez klej z PMMA/chloroform i np. ABS/aceton. Jezeli chcesz odluscic przed malowaniem np. po brudnych raczkach to polecam benzyne lub rozpuszczlnik ekstrakcyjny.

Tu znajdziesz wszystko:
http://www.plastics.pl/produkty/reklama
 

Astro

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
9.765 301 15
#13
OP
OP
V
Reakcje
14 0 0
#15
Piotr66: a ten co Ty zamierzasz kupić to jakie ma silniki? Nie krokowe? Czy też ma posuw realizowany za pomocą paska (luzy)? O ogniskową nie pytam, bo od razu widać, że krótka...

Chodzi mi o to, że znalazłeś coś co kosztuje bardzo niewiele w porównaniu z moim linkiem i bez sensu płacić prawie dwie dychy za ploter, który się nie nadaje do cięcia modeli, jeśli można zapłacić 10 razy mniej ;-)
 

piotr66

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
1.716 30 1
#17
Nie wiem jakie ma silniki, jakie paski i inne wnetrzności. Wiem tylko że modelarze wykorzystują, go i jest w miarę ok. Od jakiegoś czasu jest wersja ulepszona, tak która właśnie pokazałem. Zakładam że dokładność do ok 0,1 mm mi wystarczy.
 
OP
OP
V
Reakcje
14 0 0
#18
No to skoro tak, to ja sobie myślę, że zrobię projekt do wycięcia i poproszę o próbki (jest taka możliwość). Będziemy oceniać to, co z tej maszynki wychodzi. Dzięki wszystkim za podpowiedzi.
 

daromaro

Znany użytkownik
Reakcje
1.245 103 84
#20
Moze cos wiecej: moc lampy, skupienie soczewki, wymiar ciecia... Jakies przyklady ciecia? Senfeg - typ? SF400, SF40B, inny?
 
Ostatnio edytowane:
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Techniki modelarskie 6
Techniki modelarskie 7

Podobne wątki