• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Diorama Preki coś klepie (w końcu)

Preki

Aktywny użytkownik
PGM
Reakcje
96 2 0
#1
No więc najwyższa pora się czymś pochwalić. Od jakiegoś czasu w planach miałem zrobienie prostej dioramy która by służyła jako tło do zdjęć pojazdów z mojej kolekcji, tak więc nie jest to nic rewelacyjnego. Powierzchnia wynosi 31 x 84 centymetry, wystarczająco dużo aby zmieścić lokomotywę z dwoma wagonami bądź trzy wagony luzem (zakładając, że są to "igreki"). Za podstawę dioramy robi... półka, którą zostawiłem po demontażu starych mebli w pokoju ;) Na niej został położony już nasyp pod jeden tor, obok będzie znajdowała się rozsypująca się, połatana lokalna droga. I teraz najważniejsze, zanim napiszecie że zastosowałem nieprofesjonalne metody (nie każdy od razu jest Danielem Loko ;)) Podstawa nasypu została wykonana z kartonu typu "plaster miodu" zaś sam nasyp to kilka warstw bloku technicznego poklejonego wikolem (coś, co zasugerował mi @Harry Potter). Dodatkowo podwyższyłem ławę torowiska warstwą kartonu 3 mm i przytwierdziłem do tego pikowskiego flexa klejem Fallera. Tor obecnie oczekuje na wysypanie tłucznia (i ucięcie wystającego kawałka z jednej strony), po czym postaram się o spatynowanie tegoż w oczekiwaniu na elektrosadzarkę.

No dobra, koniec pisania, pora na zdjęcia, które mówią więcej, niż milion słów.

Pc250061.jpg Pc250062.jpg Pc250063.jpg
 

Harry Potter

Znany użytkownik
Reakcje
2.384 71 3
#2
No Preki... w końcu coś widzę więcej na tym laptopie niż w mmsach... Co do szyn...pytałeś o ich malowanie...revel 84 stosowałem na swym poligonie...
Co do sadzarki...skrobnij ew na priv co i jak...
Pozdro z MMz,..
 
OP
OP
Preki

Preki

Aktywny użytkownik
PGM
Reakcje
96 2 0
#3
Z szynami akurat nie mam większych wątpliwości, raczej chodzi mi o tłuczeń żeby wyglądał mniej więcej tak jak na zdjęciu poniżej:
Imgp0155.jpg


Do tego celu kupiłem szary tłuczeń Auhagen 63832.
 

Remaj12

Znany użytkownik
T M M
Reakcje
4.590 71 19
#4
No dobra, koniec pisania, pora na zdjęcia, które mówią więcej, niż milion słów.
Czy model lokomotywy to miniatura maszyny o numerze 204 246-3 sprzedawana w zestawie startowym Roco o numerze katalogowym 41295 czy może model lokomotywy 204 469-1 z zestawu Roco o numerze katalogowym 61418? Innych modeli lokomotyw serii 204 w nrdowskim schemacie malowania oraz oznaczeniach DB AG chyba nie było? Z modeli innych "pokrewnych" maszyn w oznaczeniach DB AG Roco wydało jeszcze miniaturę lokomotywy 202 254-9 pod numerem katalogowym 72834, ale to chyba nie ten model?
 
OP
OP
Preki

Preki

Aktywny użytkownik
PGM
Reakcje
96 2 0
#5
Czy model lokomotywy to miniatura maszyny o numerze 204 246-3 sprzedawana w zestawie startowym Roco o numerze katalogowym 41295 czy może model lokomotywy 204 469-1 z zestawu Roco o numerze katalogowym 61418?
To dokładnie jest ten pierwszy, kiedyś kupiony na Allegro w opakowaniu zastępczym. Miało być coś w barwach Orientrot ale nie znalazłem, ta jednak też dobrze pasuje.
 
OP
OP
Preki

Preki

Aktywny użytkownik
PGM
Reakcje
96 2 0
#6
Początki tłuczniowania. Wpierw pomalowałem szyny farbą Revell 84 której użyczył mi @Harry Potter. Zamalowywanie prześwitów trwało trochę czasu, ale gdy już z tym skończyłem to pora było wysypać tłuczeń. Zrobiłem to metodą taką jaką pokazywał @ffox na swoim filmiku, czyli cienka, rozsmarowana warstwa wikolu wzdłuż toru zabezpieczająca tłuczeń przed niekontrolowanym zsypywaniem się (tym bardziej, że na mojej dioramie tor biegnie na nasypie). Kruszywo dozowałem łyżeczką do herbaty i rozprowadzałem twardym pędzelkiem. Będzie to jeszcze do dopracowania, aczkolwiek docelowo czasem jakiś kamyk będzie zalegał na podkładzie albo boki podkładów będą odsłonięte, wszak na naszej kolei, a tym bardziej na linii lokalnej, nie jest idealnie tak, jak nakazują przepisy.

Tluczen (1).JPG Tluczen (2).JPG

PS. Ta brązowa plama to po tym jak otworzyłem puszkę z dobrze wymieszaną farbką ;) i tak nie będzie tego widać po zasianiu trawy (pod którą, nawiasem mówiąc, nie wiem czy nie wysypać drobniutkiego piasku np. takiego jak dla szynszyli czy po prostu pomalować podłoże).
 
OP
OP
Preki

Preki

Aktywny użytkownik
PGM
Reakcje
96 2 0
#7
Dalsze prace, w końcu zakleiłem tłuczeń metodą ffoxa (spryskanie płynem i strzykawka z rozcieńczonym wikolem), choć w paru miejscach jeszcze trzeba dać trochę kleju. Przy okazji podkleiłem już karton pod drogę przy torze. Zastanawiam się, jak ją wykonać tak, aby wyglądała jak rozsypująca się droga gdzieś na uboczu. A, i Bipa, tak przy okazji ;)

P2010076.JPG P2010073.JPG P2010072.JPG P2010069.JPG
 

Podobne wątki