• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Precz z plastikiem

Astro

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
9.810 301 15
#1
Witam wszystkich.
Jako że jestem tutaj nowy, postanowiłem dać się poznać szerszemu gronu szanownych modelarek i modelarzy. Jak się mi zdaje najlepiej to uczynić pokazując coś swojego i dzieląc się wiedzą i pomysłami. Moje drzewka można zobaczyć w wątku realistyczne drzewka. A choć na kolei nie bardzo się znam i wciąż się douczam , to na budownictwie i owszem. Modeluję sporadycznie ale przygotowanie mam całkiem - jak mi się skromnie zdaje - niezłe.
Ale do rzeczy.
Jak zauważyliście w temacie odniosłem się do modeli z plastiku. O ile do samej technologii nic nie mam (pod warunkiem że jest przyzwoicie spatynowana) to modli mnie na widok niemieckich domków, dworców i nastawni z kwiatkami na parapetach, a tego towaru jest zatrzęsienie na rynku. Osobiście preferuję modelowanie w tekturze i balsie z dodatkami w plastiku jak np. Dachówki czy okna...
Na przykładzie kaszubskiej stodoły pokażę jak Modeluję. Nie mnie jednak proszę o wyrozumiałość - zwykle Modeluję nie pod fotografię makro tylko dla widza ogladajacego moje modele o lotu szybowce jakieś 50cm nad ziemią.

Konstrukcja stodoły ryglowa drewniana posadowiona na cokole z kamienia łamanego. Wypełnienie ścian z sieczki z gliną w obrzutce z tynku wapiennego.
Poddasze w deskach. Dach krokwiowy dwuspadowy półpłaski ok 12°.

Szkic roboczy ostatecznie zmodyfikowany:
_20171027_011320.JPG


Poniżej start z budynkiem. Ściany z tektury 1mm z usztywnieniem z patyczków kreatywnych.
DSC_0237.JPG
DSC_0238.JPG


Następny krok to ryglowa belki, deskowanie elewacji i kamieniowanie cokołu. No i konstrukcja dachu - krokwiowa na płatkach.

DSC_0241.JPG
DSC_0239.JPG
DSC_0240.JPG


Deski na elewacji to ponacinana balsa 1mm. Ryle też z balsy. Cokół z gipsu wylanego na 2-3 i połamanego. Wszystko na wikol. W razie pytań służę pomocą.
 
OP
OP
Astro

Astro

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
9.810 301 15
#3
"Na przykładzie" znaczy na tym modelu. Nie jest to odtworzenie konkretnego istniejącego obiektu, choć na podstawie istniejącego niegdyś, odtwarzanego przez nas przy udziale konserwatora w powiecie Puckim. Była to stodoła pierwotnie o dachu stromym 45 stopni, przebudowana na przełomie XIX i XX wieku (podniesione poddasze i zmieniona geometria dachu). Po wojnie spalona, gdzieś być może mam nawet archiwalne zdjęcia, ale robię z pamięci. W zasadzie nie pamiętam, czy był jeden pośredni rygiel czy dwa (jeszcze nie wmontowane). Co ciekawe, słupy były prostokątne (zdwojone 14x14cm), podwalina 18x14cm a oczep (górna belka) 16x14cm - pamiętam, bo jest to niespotykane. Na ogół rygle są o przekroju kwadratowym ok 15x15cm. Obok tej stodoły podobno stał dom o takiej lżejszej konstrukcji ryglowej poddasza. Być może też zbuduję.
Co do samego obiektu już widzę, że przeskalowałem krokwie na szerokość ok dwukrotnie. ale jak przykryję dachem, pewnie nie będzie to widoczne.

Poniżej - jako pogląd - stodoła w Śledźbie - jednak o przyziemiu z gładkim licem i ogólnie inny budynek, ale konstrukcja ryglowo-słupowa zbliżona - z małymi zastrzałami - w naszej odtwarzanej w zasadzie nie było wiadomo, czy zastrzały były krótkie czy długie (na pełną wysokość).
DSC04251.JPG
 
OP
OP
Astro

Astro

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
9.810 301 15
#5
szkielet jest naklejony na tekturę (balsa 1mm malowana akrylem)
wypełnienie to po prostu farba akrylowa z odrobiną gipsu nakładana grubo by imitować niechlujną obrzutkę sieczki wypełniającej.

Dla ścian z wypełnieniem z cegły - wycinam trójkąty / prostokąty / trapezy z gotowca (styrodur / plastik) i wklejam, braki na styku cegła - szkielet uzupełniam "zaprawą" z farby z gipsem.

W zamierzchłych czasach, gdy nie było auchagenów fallerów itp, a potrzebna była cegła, robiłem ją sam w balsie - dla zainteresowanych mogę przestawić technologię. :)
 

Zbyszek

Znany użytkownik
Reakcje
810 71 5
#7
Fajny wątek, daję do obserwowanych. Lubię takie budownictwo popruskie. To co ciekawe, nawet regionami bardzo się różni. Mazury, Prusy Zachodnie czy Wielkopolska więcej cegły, a Pomorze Zachodnie szachulec z glinianym wypełnieniem. Książkowym, pięknym przykładem jest Swołowo koło Słupska. Jedno, co łączy to pokrycie z dachu ceramicznego, które zaborca pruski wprowadził bardzo szybko ze względu na przepisy pożarowe.
 

Sklejacz

Aktywny użytkownik
Reakcje
421 24 0
#8
Efekt jakoś do mnie nie przemawia, w sensie wykonania. Nie ma zdjęcia oryginały, więc odnieść się ciężko, ale - czy aby krokwie nie są zbyt potężne? Zdecydowanie nie przemawia też do mnie kamień na podmurówce. Nie mniej zobaczymy co będzie dalej ;)
 

Kpt. Nemo

Łowca cech
Donator forum
Ekspert
Reakcje
20.243 496 29
#9
Efekt jakoś do mnie nie przemawia, w sensie wykonania. Nie ma zdjęcia oryginały, więc odnieść się ciężko, ale - czy aby krokwie nie są zbyt potężne? Zdecydowanie nie przemawia też do mnie kamień na podmurówce. Nie mniej zobaczymy co będzie dalej ;)
Jak to dobrze że ktoś ma uwagi, ale kolego zaraz padniesz ofiarą "klubu obrońców uciśnionych".
Do rzeczy podmurówka z kamieni łupanych, jak na zdjęciu oryginału, jest ułożona starannie, nawet stosując taki materiał w dawnych czasach starano się to wykonywać porządnie, w Twoim modelu wygląda jakby ktoś polepił to z przypadkowo zrzuconych na stos odłamków skalnych.
Co do krokwi nie móię że takich o przekroju kwadratowym nie było, ale zazwyczaj budowano z belek o przekroju prostokątnym ze względu na wytrzymałość tychże, belka o przekroju prostokątnym postawiona na "sztorc" ma nieomal taką samą wytrzymałość jak kwadratowa, ale mniejsza masę a to też było ważne ze względu na obciążenie całej konstrukcji

potrzebna była cegła, robiłem ją sam w balsie - dla zainteresowanych mogę przestawić technologię. :)
Chętnie poznamy taką technologię.
 
OP
OP
Astro

Astro

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
9.810 301 15
#10
Witam. Dzięki za komentarze.
Krokwie oczywiście zbyt duże. Przekrój stosowany to 7,5x15cm. Ale idą pod dach ale i tak idą do wymiany lub pocienienia (przynajmniej końcówki) - zauważyłem to już wcześniej. Co do wytrzymałosci w naturze oczywiście przekroje prostokątne są lepsze od kwadratowych o tej samej powierzchni przekroju.
Kamień po porządnym związaniu zostanie spiłowany do lica i pomalowany na kolory granitu od szarych po czerwone. Więc trochę cierpliwości i będzie pięknie :D

Cegłę pokażę jak tylko siądę do makiety. Pozdrawiam.
 

Sklejacz

Aktywny użytkownik
Reakcje
421 24 0
#11
Zobaczymy jak wyjdzie. Obawiam się, że po zeszlifowaniu gipsu zostaną Ci nieskalowe szczeliny i nie będzie to dobrze wyglądać. Przy tej skali znacznie lepiej byłoby zrobić paski gipsu i w nich kamienie wyryć igłą. Ewentualnie zamiast gipsu użyć pienionego PCV. Cegły też się lepiej wycina w pienionym PCV niż w balsie ;)

Mam jednak nadzieję, że wyjdzie Ci coś ciekawego, jak nie za pierwszym to za kolejnym razem.