• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Pytanie? Praktyczna odległość pomiędzy sąsiednim lukami

Reakcje
16 2 0
#1
Czy odległość 43mm pomiędzy sąsiednim torami - luki R2 R2 i R2 R9 (okręg wewn i zewn) pozwoli na bezproblemowe mijanie się dwóch pociągów z długimi wagonami pasażerskimi bez ryzyka zahaczenia?
 

t_domagalski

Znany użytkownik
Reakcje
1.350 18 9
#3
...no chyba, że Friedrich'owi chodzi o wielkość TT. ;) Tam 43mm to "katalogowy" odstęp między osiami torów. Uwzględnia on możliwość mijania się długich wagonów na łukach bez ryzyka zahaczenia.

W H0 to nawet byłoby ciężko. 43mm to 3,7m w realu, czyli grubo poniżej wszelkich norm. :niepewny:
 
Ostatnio edytowane:

t_domagalski

Znany użytkownik
Reakcje
1.350 18 9
#5
Jakich norm? Dawniej obowiązywała wielkość 3,5 m, obecnie minimum to 3,75 m.
Ja (może błędnie) porównałem z warunkami dla linii pierwszorzędnych. A tam jest 4,0 i 4,5m w zależności od dopuszczalnej prędkości. Ale do tego dochodzi jeszcze poszerzenie międzytorza na łukach o promieniu poniżej 4000m. Dla łuków "tortowych" to trzeba by dodać 0,4m jak dla promienia 180m. Jakby nie liczyć, wychodzi powyżej 4m. :niepewny:
 
OP
OP
F
Reakcje
16 2 0
#6
Czyli jest OK bo mierząc między osiami torów jest - wg SCARM - właśnie 62mm :) 43mm jest między szynami sąsiadującymi torów idących obok siebie. W sumie mocno skomplikowałem opis w pierwszym poście.

Mam jeszcze pytanie: z praktycznego punktu widzenia, dla torów PIKO który z poniższych układów będzie lepszy? (stacja kolejowa planowana na dole)

1563815943327.png


1563815900776.png