• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Tabor Prędkości lokomotyw

nero

Użytkownik
Reakcje
2 0 0
#41
Kolego mam te same lokomotywy piko husarz. Br228 roco i jeszCze br140 roco
husarz jeździ bardzo szybko. Br140 wolno a 218 podobnir
 

Jacek765

Znany użytkownik
GGM
SMK Katowice
NAMR
Reakcje
3.287 61 2
#44
A ja kilka lat temu zrobiłem sobie wagon tachometryczny wzorujac się na pomyśle Fleischmanna z wykorzystaniem predkosciomierza rowerowego. Dość istotną rzeczą jest jaki maksymalny obwód koła można wpisać do ustawień urządzenia. Zwykle większość predkosciomierzy rowerowych podaje wartości powyżej 100 km/h i wyświetla ponownie od 00 a czasem jeszcze wyświetla małą 1 z przodu. Licznik który kupiłem za jakieś 30zl obsługuje maksymalny obwód koła do 2,5m dlatego użyłem wózków amerykańskich z kołami o odpowiednio małej średnicy. Przy braku małych kół można sobie poradzić z małym zakresem obsługiwanych rozmiarów kół poprzez podwojenie impulsów a obwód koła wpisać o połowę mniejszy.
Ja nie musiałem podwajac impulsów i wystarczył mały magnes neodymowy przyklejony do osi. Wagon jest zrobiony prymitywnie ale spełnia swoją rolę bardzo dobrze.
20170616_142413.jpg
 

EC45

Znany użytkownik
Reakcje
67 2 10
#45
Podziwiam ludzi którzy potrafią stworzyć takie urządzenia. Ja nie potrafię a i na rynku (europejskim) nie ma obecnie nic fabrycznego.
 

RedBuster102

Nowy użytkownik
TEST
Reakcje
0 0 0
#46

Jacek765

Znany użytkownik
GGM
SMK Katowice
NAMR
Reakcje
3.287 61 2
#48
Mnie mój tachowagon kosztował tyle co licznik rowerowy plus magnes neodymowy i parę części z szuflady ze złomem modelarskim. Wykonanie takiego wagonu jest bardzo proste i nie wymaga skomplikowanych narzędzi ani znajomości techniki kwantowej.
Kup licznik i malutki magnes i poszperaj w szufladzie z rupieciowatymi wagonami. Trochę pracy i masz funkcjonalny wagon tachometryczny za ok 50 zlotych.
 

Akronaut

Aktywny użytkownik
Reakcje
178 2 0
#49
Na razie przygotowuję skrzynki, mam już trochę elektroniki i między innymi moduły wykrywania zajętości odcinka. Z teoretycznych rozważań nt. GBBkolejka można wykorzystać program i takie moduły do wyznaczania prędkości w skali modelu.
 

marek1704

Aktywny użytkownik
FREMO Polska
H0e
Reakcje
213 0 0
#52
Wyjeżdżając na urlop zabrałem parę rzeczy żeby naprawdę wypocząć i mając nadzieję, że będą dni zbyt zimne i deszczowe żeby można było wyjść z domu lub zbyt gorące i słoneczne żeby chciało się wyjść z domu. Efektem tego jest miernik szybkości lokomotywy złożony z "klocków" Arduino.
Założenie było takie, żeby mierzyć czas przejazdu między dwoma czujnikami położonymi w niewielkiej odległości od siebie i obliczać prędkość rzeczywistą w m/s i prędkość modelową w km/h.
Postanowiłem wykorzystać optyczny czujnik odbiciowy TCRT5000. W czujniku nadajnikiem jest dioda IR a odbiornikiem fotorezystor. Żeby nie zawracać sobie głowy kalibracją sygnałów analogowych wykorzystałem gotowe moduły mające wyjście cyfrowe.
https://abc-rc.pl/Arduino-TCRT5000-komparator
Idea działania bardzo prosta. Sygnał odbija się od przejeżdżającej lokomotywy (pociągu). Czujnik A odczytuje sygnał i włącza stoper, jednocześnie blokując możliwość powtórnego włączenia do czasu odczytania sygnału przez czujnik B. Lub odwrotnie jeżeli pociąg jedzie w druga stronę. Pewnym problemem było unikniecie włączania miernika przez kolejne wagony ale jakoś sobie poradziłem.Odległość między czujnikami w moim mierniku to 66,04 mm co wynika z wielkości małej płytki montażowej. Można je oczywiście umieścić w dowolnej odległości,
Po złożeniu całości okazało się, że czujniki są za wysoko dla mojego pociągu, musiałem więc zbudować "stanowisko pomiarowe" z dostępnych elementów.
Koszt stosunkowo niewielki. Wykorzystałem Arduino Uno (ok 30 zł) można mniejsze Nano (za ok 15). Wyświetlacz 9 - 30 zł w zależności gdzie kupiony no i dwa czujniki po 5 - 10 zł. Płytka montażowa i trochę drutu. Powinno się dodać guzik reset i jak ktoś chce inne przyciski np. do zmiany skali. Mój miernik działa w H0. Osobiście myślę o złożeniu tego typu miernika na płytce drukowanej i chcę umieścić same diody gdzieś pod torami między podkładami.
Poniżej zdjęcia i filmiki. Jeżeli są jacyś zainteresowani to mogę zamieścić sketcha.

Pomiar predkosci -1 1200.jpg

Pomiar predkosci -4 1200.jpg.jpg

 

Jacek765

Znany użytkownik
GGM
SMK Katowice
NAMR
Reakcje
3.287 61 2
#53
Super. Podoba mi się to rozwiązanie. Oczywiście jest to pomiar prędkości w danym punkcie. Pomiar wagonem tachometrycznym daje możliwość ciągłego pomiaru. Każda z tych metod ma swoje zalety i wady.
Widzę w rozwiazaniu kolegi Marka jeszcze jedną dodatkową zaletę; po skończeniu pomiarów można zjeść jedną z podpor urządzenia :):D.
 

marek1704

Aktywny użytkownik
FREMO Polska
H0e
Reakcje
213 0 0
#54
Podpory zjedzone :)
Mój pomysł jest prosty, ale wagon pomiarowy daje większe możliwości. Chciałbym mieć wagon pomiarowy i nawet myślałem o przekazywaniu odczytu prędkości przez WiFi do drugiej płytki Arduino z wyświetlaczem lub na ekran komputera i to zmieściłbym w wagonie mojej skali czyli H0e, ale wymiękłem na części mechaniczno-optycznej czytnika. Muszę potestować licznik rowerowy i jakoś go podłaczyć do WiFi. Napisz proszę w dwóch zdaniach jak zrobiłeś że czytnik czyta to co ma czytać :) Może jakiś zdjęcie od spodu?
 

Jacek765

Znany użytkownik
GGM
SMK Katowice
NAMR
Reakcje
3.287 61 2
#55
Zasada działania wagonu tachometrycznego mojej budowy jest bardzo prosta. Ponieważ jest to konstrukcja oparta na typowym predkosciomierzu rowerowym dlatego działa tak jak w rowerze. Cały numer polega na tym żeby przeliczyć średnicę koła w modelu na obwód i pomnożyć razy skalę. Tą wartość należy wpisać do ustawień urządzenia. Jako element wykonawczy to wykorzystałem oryginalny czujnik kontaktronowy urządzenia tylko skrocilem przewody. Można też użyć nowego kontaktronu. Na osi wystarczy przykleić mały magnes neodymowy. Kontaktron trzeba ustawić nad osią z magnesem . Ustalenie odległości nie powinno być trudne. Zbyt blisko może powodować stałe zwarcie styków a zbyt oddalone może powodować że nie będzie działać.
Poniżej zdjęcie poglądowe.

20170724_001745.jpg


Podstawkę odpowiednio zmodyfikowalem i przymocowalem do wagonu.
 

marek1704

Aktywny użytkownik
FREMO Polska
H0e
Reakcje
213 0 0
#56
Dziękuję za info i zdjęcie. Teraz kończę reorganizować swój warsztat, potem skończę moduły a potem spróbuję zmajstrować coś takiego. Mam już koncepcję jak sprawić, żeby wynik był przekazywany do czytnika przez wifi. Jak zrobię to dam znać.
 

Podobne wątki