• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Tabor Prędkości lokomotyw

Misiek

Znany użytkownik
NAMR
Reakcje
5.063 140 0
#22
Ja do skalowania wszystkich swoich lokomotyw użyłem kółka z torów, stopera i kalkulatora (w formie arkusika excel).
Wszystkie amerykańce mają wyskalowaną prędkośc na ok. 65mil/godzinę (jak w oryginale, chyba, że oryginał miał inna Vmax)
Nie mam takich problemów jak Cobrix.
 
Ostatnio edytowane:

corwin

Administrator
Zespół forum
Reakcje
307 2 3
#23
5cm to sporo ;)
I to nie rozwiązuje problemu, o którym pisze @Cobrix , skoro z 4 takich samych lokomotyw każda jeździ inaczej na tych samych ustawieniach.
5 cm przy dowolnej prędkości lokomotywy to nie sporo. Najczęściej lokomotywa zatrzymuje się w punkt, ale tolerancja do 5 cm jest przeze mnie wykorzystywana - szczególnie przed semaforami.
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.332 463 29
#27
To może krótko i bez szczegółów "cyfrowych", bo na tym się nie znam za dobrze. Generalnie, jak koledzy wyżej pisali, prawie wszystkie modele jeżdżą za szybko przy pełnym napięciu 12 V. Przy zasilaniu tradycyjnym (analogowym) nie ma na to innego sposobu, jak nie przekręcać regulatora na maks, ale wtedy lokomotywa może nie mieć pełnej mocy. Obniżenie prędkości maksymalnej można tylko uzyskać przez zmiany konstrukcyjne modelu, np. zmiana przekładni, silnika itp.

Przy sterowaniu cyfrowym, największą prędkość można ustawić odpowiednią tzw. CV (CV 5). Ja robię to "na oko", tak, żeby mniej więcej uzyskać w miarę realistycznie wyglądającą jazdę. Nie bawię się w krzywe prędkości itp. Mnie wystarczy, że przy maksymalnej pozycji pokrętła jazdy multiMAUS (używam systemu Roco) lokomotywa ma z grubsza prawidłową prędkość, odpowiadającą największej prędkości prawdziwej lokomotywy w skali 1:87. Do tego przydatny może być specjalny wagon pomiarowy, np. oferowany kiedyś (nie wiem, czy jeszcze jest dostępny) wyrób Fleischmanna. Wykorzystany jest tam odpowiednio wyskalowany licznik rowerowy, a impulsy pochodzą z koła wagonu. Na liczniku pokazuje się prędkość w km/h, oczywiście nie rzeczywista, tylko skalowa.
 

corwin

Administrator
Zespół forum
Reakcje
307 2 3
#28
Do tego przydatny może być specjalny wagon pomiarowy, np. oferowany kiedyś (nie wiem, czy jeszcze jest dostępny) wyrób Fleischmanna. Wykorzystany jest tam odpowiednio wyskalowany licznik rowerowy, a impulsy pochodzą z koła wagonu. Na liczniku pokazuje się prędkość w km/h, oczywiście nie rzeczywista, tylko skalowa.
To jest znacznie lepsze niż wagon pomiarowy
http://marion-zeller.de/Scale-H0-0e-00/Speed-measuring-system-Max-H0::22.html
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.332 463 29
#29
Tylko chyba trochę droższe. Ale w ogóle, to jak to działa i do czego służy? Tylko do pokazania prędkości przeliczonej na modelową, czy ma jeszcze jakieś inne funkcje? No i chyba potrzebne jest jeszcze całe stanowisko próbne z co najmniej czterema rolkami?
 

corwin

Administrator
Zespół forum
Reakcje
307 2 3
#31
Tylko chyba trochę droższe. Ale w ogóle, to jak to działa i do czego służy? Tylko do pokazania prędkości przeliczonej na modelową, czy ma jeszcze jakieś inne funkcje? No i chyba potrzebne jest jeszcze całe stanowisko próbne z co najmniej czterema rolkami?
Razem z odpowiednim programem np. Train Programmer, automatycznie kalibruje każdy egzemplarz lokomotywy i wpisuje właściwe wartości do poszczególnych CV-ek. Rolki nie są znów wcale takie drogie, a są bardzo przydatne np. do docierania nowych lokomotyw. Jaka jest/była cena tego wagonu Fleischmann-a?
 

vs125

Aktywny użytkownik
Reakcje
1 0 0
#36
Ja to kupiłem na jakiejś giełdzie za nieduże pieniądze, 20-30 euro. Na stronie Fl tego już nie ma, a gdzie indziej nie szukałem. Numer katalogowy 5555, Tachowagen.
Ten licznik się ustawia tak jak rowerowy czy jest fabrycznie wyskalowany że działa od razu ? Chodzi mi o wpisanie wartości jest jakaś instrukcja ? np. koło wagonu fi 11,2 mm X 87 = wynik pomnożony przez 3,14 to co otrzymamy wpisujemy do licznika ? Tak się zastanawiam czy nie zbudować sobie takiego wagonu pomiarowego , albo zakupić na aledrogo "wyświetlacz prędkości " wie może ktoś na jakiej zasadzie to działa skąd to wie jaką wartość ma wyświetlić ?
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.332 463 29
#37
Licznik Fl jest już ustawiony do koła tego wagonu, on mierzy prędkość wagonu przyczepionego do lokomotywy. Wielkość kół loka nie ma znaczenia.
 

vs125

Aktywny użytkownik
Reakcje
1 0 0
#39
Licznik Fl jest już ustawiony do koła tego wagonu, on mierzy prędkość wagonu przyczepionego do lokomotywy. Wielkość kół loka nie ma znaczenia.
Dzięki ,ten licznik z tachowagonu wygląda jak model licznika sigma 700 ,takie same guziki i obudowa różnica to ten napis "tachowagon", mam jakiś licznik rowerowy i znalazłem instrukcję do H0 na jakieś niemieckiej stronie jak to ustawić i tak jak myślałem tyle że nie byłem pewien na 100% czy to tak ma być , kontrakton pod podwozie magnes na osi i działa , jedyny minus to mój licznik ma zakres 0-100 km/h a tu potrzebny jest gdzieś do 300 km/h i z tego co czytałem w opisie od sigmy bc 700 to właśnie jest do 300 km/h.Zadałem pytanie sprzedawcy "Wyświetlacz prędkości do wagonu " jak to działa itd.. zobaczę co mi odpowie i wtedy zadecyduję czy Sigma 700 albo ten wyświetlacz.
 

vs125

Aktywny użytkownik
Reakcje
1 0 0
#40
Ma ktoś wiedzę czy to urządzenie jest w miarę dokładne ? Może ktoś posiada to cudo , z opisu aukcji wynika ze do tego potrzebny jest jeszcze nadajnik ,który montuję się np. w wagonie ale skąd nadajnik wie jaką prędkość ma przesłać do odbiornika i jakie elementy są potrzebne np. mały magnes, kontrakton itp... od autora aukcji się nie dowiedziałem.
 

Podobne wątki