• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

prędkość składu

Reakcje
1 0 0
#1
witam!

oglądałem wystawę hobby 2010 poznań na youtube....i mam pytanie

czy na modułach są znaki lub semafory regulujące prędkość do których pociągi mają się stosować?
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.332 463 29
#3
A_Tox napisał(a):
Mariuszz napisał(a):
czy na modułach są znaki lub semafory regulujące prędkość do których pociągi mają się stosować?

Tak...zasadniczo, tak.
Zaraz, zaraz, nie tak szybko. Trzeba najpierw dobrze zrozumieć, o co pytał nasz nowy kolega. Na makietach zwykle odwzorowuje się sygnały i wskaźniki, określające maksymalną prędkość jazdy prawdziwego pociągu na prawdziwych torach. Ustawia się je zgodnie z zasadami stosowanymi na prawdziwej kolei, aby jak najwierniej odwzorować rzeczywistość. Do tych wskazań zasadniczo powinni się stosować również maszyniści-modelarze, kierujący modelami na makiecie, oczywiście z zachowaniem skali i zdrowego rozsądku. Czyli gdy semafor wskazuje np. wolną drogę dwoma uniesionymi ramionami, nie należy przejeżdżać koło niego z pełną prędkością, ale zmniejszyć prędkość przed tym semaforem. Natomiast nie umieszcza się na makietach specjalnych znaków przeznaczonych tylko dla modelarzy. Nie wiem, czy to wyczerpuje temat, ale ja tak rozumiem to zagadnienie.
 

ciekma

Znany użytkownik
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
7 1 0
#4
Jeszcze uzupełnię, że w rozkładzie jazdy, podobnie jak w rzeczywistości, uwzględniona jest maks. prędkość szlakowa pociągu (zależy od rodzaju pociągu oraz klasy szlaku).

Niestety maszyniści modeli nie posiadają prędkościomierza, więc prędkość muszą dobierać "na oko", tak jak się to kiedyś robiło, gdy nie było prędkościomierzy (patrzyło się na słupki hektometrowe).
 

A_Tox

Użytkownik
SKMK
Reakcje
0 0 0
#6
Mariuszz napisał(a):
......a stosuje się tarcze ostrzegawcze przed semaforami?
Andrzej Harassek napisał(a):
... Na makietach zwykle odwzorowuje się sygnały i wskaźniki, określające maksymalną prędkość jazdy prawdziwego pociągu na prawdziwych torach. Ustawia się je zgodnie z zasadami stosowanymi na prawdziwej kolei, aby jak najwierniej odwzorować rzeczywistość...
Mariuszz - Czy aby na pewno czytałeś odpowiedzi na Twoje pytanie?
 

Tomek K

Znany użytkownik
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
347 5 1
#7
To czy są tarcze ostrzegawcze zależy głównie od modelarza a właściwie od jego "chciejstwa" zasadniczo powinny być, ale... Tarcza ostrzegawcza do semafora wjazdowego powinna znajdować się w przedziale 2 do 4m przed semaforem i jest dość trudne posiadanie modułów o takiej długości po obu stronach stacji, choć jest to teoretycznie możliwe. Dodatkowy problem takiego rozwiązania to to, że całość ma określoną "konfigurację" i jest bardzo trudno ustawne przy konfigurowaniu makiety do określonego pomieszczenia. Można zrobić dwa krótkie moduliki zawierające tarcze i potem przy składaniu makiety "wpiąć" je w odpowiednie miejsce. Taki system stosuję w moim Świerkowie i to się sprawdza. W materiałach FREMO spotkałem specjalne moduły semafora (tarczy) o grubości :idea: typowego profilu czołowego czyli max 1cm.
 
OP
OP
Mariuszz

Mariuszz

Użytkownik
Reakcje
1 0 0
#8
dzięki! wam za wyczerpujący opis

mam jeszcz jedno pytanko......jaka jest szansa pojeździć na modułach h0 własnym zaprzęgiem,
na wystawach najlepiej w krakowie.......to znacz czy amatorzy są dopuszczani do tego typu zabawy?
 

A_Tox

Użytkownik
SKMK
Reakcje
0 0 0
#9
Tomek K napisał(a):
...Można zrobić dwa krótkie moduliki zawierające tarcze i potem przy składaniu makiety "wpiąć" je w odpowiednie miejsce. Taki system stosuję w moim Świerkowie i to się sprawdza. W materiałach FREMO spotkałem specjalne moduły semafora (tarczy) o grubości :idea: typowego profilu czołowego czyli max 1cm.
Podobny system był stosowany w modułach N-ormowych.
 

Misiek

Znany użytkownik
NAMR
Reakcje
5.063 140 0
#10
"wąski" moduł grubości samego profilu zrobił ArJu w sTTandardzie
http://img819.imageshack.us/img819/1391/signaleroweinpkp1.jpg
http://img819.imageshack.us/img819/5483/roweinsignalepkp2.jpg
 

Misiek

Znany użytkownik
NAMR
Reakcje
5.063 140 0
#12
ojtam, ojtam

w porównaniu z modułami ArJu nie są wąskie, mają 40cm :)
Zvolack swego czasu popełnił 20cm z tarczą ostrzegawczą

http://www.norma.fremo.pl/download.php?id=3873
 

Podobne wątki