• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Próbny moduł szlakowy

Gosia

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#1
Witam. Przede mną ferie zimowe, czyli krótki okres czasu na przećwiczenie wielu technik. Idealnego talentu do modelarstwa nie mam, ale jak się postaram to mam nadzieje, że efekt końcowy mnie zadowoli. Aktualnie robię moduł szlakowy, z "dzikim" przejazdem. Będzie tu kawałek lasu, droga, przejazd bez rogatek (ale z odpowiednimi znakami), drobne ścieżki. Myślę nad scenką ludzi zbierających grzyby. Może coś jeszcze, ale na razie pomysłu brak. Aktualnie jest już "nasyp", na nim tory, wstępnie przejazd. Tory pomalowane.
P1060053.JPG
P1060055.JPG
P1060056.JPG

W torach są jeszcze szpilki, które zostaną wyjęte. "Asfalt" z papieru ściernego zostanie pomalowany na jasny szary kolor. Po bokach drogi znajdzie się pył, osady, suche liście. Szutrować będę po zrobieniu zieleni wokół. Myślę, że będzie to lepsze rozwiązanie jak "podsypka wysypie się" na trawę niż odwrotnie. Do klejenia używam wikola oraz paru innych klei, na których się jeszcze nie zawiodłam. Zanim ktokolwiek napisze, że mata (na tym module nie będę stosować trawy elektrostatycznej, a przynajmniej nie teraz) wygląda fatalnie to się od razu wypowiem. Wiem, że maty dają mniejsze efekty, ale najważniejszy jest efekt końcowy. Na matach (mam kilka w przeróżnych odcieniach) będą drzewa, krzaczki, ścieżki, jakieś drobne elementy typu gałązki, kamienie i w ten sposób chcę zgubić tą jednolitość maty. Ewentualnie gdzieś ją lekko zabarwię na inny kolor. Zobaczę to dopiero pod koniec. Ze skrawków styropianu zrobię maluteńkie obszary pod matą, które będę delikatnie zmieniać teren, aby nie był nudny i nienaturalnie płaski. Drzewa będę stosować kupne i zrobione własnoręcznie. Te kupne będę umieszczać bardziej z tyłu, a te, które zrobię sama (i mam nadzieje będą bardziej odwzorowywać te prawdziwe) umieszczę z przodu, bardziej na widoku. Widoczna mata nie jest jeszcze na stałe przytwierdzona. Zostanie zrobiony jeszcze rów melioracyjny. Jest to mój pierwszy, własny moduł. Chętnie przyjmę różne uwagi. :)
 

Marcin Kempa

Znany użytkownik
Reakcje
157 1 0
#2
Z tym styropianem to trochę niezrozumienie. Jak się zacznie kruszyć, to z dioramy zostanie tylko wspomnienie. Weź to zerwij i jak chcesz nasyp pod tory to wlej kawałek deski czy choćby kilka warstw korku/kartonu. Zresztą musisz zrobić trochę szerszy, bo jak zaczniesz szutrować to Ci pospada szter ;) Maty mogą zostać, ale pod warunkiem, że użyjesz na nie trawy modelarskiej. Uwierz że to nie jest duży koszt a bardzo podnosi walory wizualne.
 

Zbyszek

Znany użytkownik
Reakcje
810 71 5
#4
Na początek, dla prób i edukacji proponuję kawałek toru przyklejony do paska korka/mdf/ew. kartonu. Umocowanego na kawałku sklejki. Wyjdzie sporo taniej, przy nauce szutrowania.
 

kolejowy Marwin

Znany użytkownik
Reakcje
70 0 0
#5
Popieram propozycje Zbyszka. Jeśli chcesz sobie poćwiczyć szutrowanie to możesz wziąść jakąś nie dużą deskę przykleić korek/karton, na to ułożyć tor (przykleić go klejem typu "Kropelka"), okienka i bankiety toru wypełnić gęstym klejem typu "wikol". Później tor można pomalować na kolor rdzawy (rzadką farbą, używając miękkiego pędzla lub aerografu). Jak farba wyschnie okienka i bankiety ponownie należy posmarować wikolem tylko bardzo rzadkim i posypać tor dosyć obficie szutrem, ubić lekko palcem i gotowe:). To jest jedna z technik. Ferie to dobry czas na pracę przy makiecie. No, moje się już powoli kończą. Życzę powodzenia na module.(y)
 

Kpt. Nemo

Łowca cech
Donator forum
Ekspert
Reakcje
20.257 496 29
#6
okienka i bankiety toru wypełnić gęstym klejem typu "wikol",
okienka i bankiety ponownie należy posmarować wikolem tylko bardzo rzadkim i posypać tor dosyć obficie szutrem, ubić lekko palcem i gotowe
To jest jedna z technik
Archaiczna, pracochłonna i stosowana w czasach gdy szuter był trudno dostępny, modelarzy kolejowych było niewielu i stanowili dość zgodną rodzinę.

Dziś maluje się szyny, w przypadu Tilliga nie trzeba, zasypuje się szutrem, kształtuje miękkim pędzlem lub paluszkiem, zwilża wodą( za pomocą spryskiwacza od dowolnego środka używanego w gospodarstwie domowym. np Windows lub podobny) ze środkiem obniżającym napięcie powierzchniowe,(Ludwik, Pur, itp) następnie strzykawką klej o konsystencji rzadkiej śmietany (polecam introligatorski CR po wyschnięciu jest absolutnie przeźroczysty)zakrapla każde okienko i bankiety.
Po wyschnięciu usuwamy ziarna szutru z miejsc w których ich nie powinno być, sprawdzamy stopień spoistości szutru, w razie czego powtarzamy zabieg z jeszcze rzadszym klejem.
 

kolejowy Marwin

Znany użytkownik
Reakcje
70 0 0
#7
Owszem moja metoda jest trochę pracochłonna, ale napisałem o niej ponieważ Gosia wspomniała o po ćwiczeniu wielu technik modelarskich. Może akurat moja przypadnie jej do gustu. Daje ona bardzo dobry efekt końcowy. Trzeba tylko pamiętać, aby szuter sypać obficie i uklepać lekko palcem. Paweł R twoja metoda też ma jakieś wady i zalety, zależy tylko co komu bardziej odpowiada:).
 

piterson

Znany użytkownik
BGM
Reakcje
61 0 0
#8
Owszem moja metoda jest trochę pracochłonna, ale napisałem o niej ponieważ Gosia wspomniała o po ćwiczeniu wielu technik modelarskich. Może akurat moja przypadnie jej do gustu. Daje ona bardzo dobry efekt końcowy. Trzeba tylko pamiętać, aby szuter sypać obficie i uklepać lekko palcem. Paweł R twoja metoda też ma jakieś wady i zalety, zależy tylko co komu bardziej odpowiada:).
Metodę Pawła stosuje już długo:) daje naprawdę dobre efekty:) w krótszym czasie:) stosuje jednak wikol rozcieńczony 1/3 - na strzykawkę wikolu dwie strzykawki wody:) gdy spryskamy już ułożony szuter wodą z płynem i nanosimy "zaprawkę" klejową strzykawką- fajnie się rozpływa po szutrze:) Mocno trzyma, nie zostawia żadnych nalotów.
co prawda wikol wikolowi nie równy - miałem problem z Dragonem, który przy takim rozcieńczaniu zostawił lekki biały nalot, jednak od dawna stosuje taki hmm - wiaderku z niebieską naklejką - i białymy napisami VICOL - bardzo dobry:) bez nalotów
 

Misiek

Znany użytkownik
NAMR
Reakcje
5.078 140 0
#10
Odcinki asfaltu/papieru ściernego leżące na podkładach - do wywalenia i zastąpienia płytami przejazdowymi.
Pkt 5. -> To jest fajna metoda, przy spryskiwaniu "przed" wkurzało mnie, jak jakaś większa kropla ze spryskiwacza rozwali ładnie ułożony szuter. Przy gotowej mieszance wikol+woda+ludwik i używaniu zakraplacza do oczu (zamiast strzykawki) robota jest jakby przyjemniejsza ;-)
 

Kpt. Nemo

Łowca cech
Donator forum
Ekspert
Reakcje
20.257 496 29
#11
Owszem moja metoda jest trochę pracochłonna, ale napisałem o niej ponieważ Gosia wspomniała o po ćwiczeniu wielu technik modelarskich. Może akurat moja przypadnie jej do gustu. Daje ona bardzo dobry efekt końcowy. Trzeba tylko pamiętać, aby szuter sypać obficie i uklepać lekko palcem. Paweł R twoja metoda też ma jakieś wady i zalety, zależy tylko co komu bardziej odpowiada:).
Wszystko to prawda, z małym wyjątkiem, ani Twoja metoda nie jest Twoja, ani moja nie jest moja, pierwszą propagował Pan którego nazwiska nie wymieniamy, pochodzenie drugiej ginie w pomroce dziejów.
Na miejscu Gosi wypróbowałbym obie, wtedy dałbym głos.
Reszta to kwestia dyskusyjna.
Na początku stosowaliśmy tą z wypełnieniem wikolem okienek i blanków, ale przy ilości hurtowej a taką mieliśmy w klubie, przeszliśmy na drodze prób i doświadczeń, oraz oczywiście błędów, do drugiej i stosujemy ją z powodzeniem.
Ta pierwsza,pewnie do dziś stosowana jest przez akolitów Pana, którego nazwiska tu nie wymieniamy.
 

Zbyszek

Znany użytkownik
Reakcje
810 71 5
#12
Zamiast butelki od Windowsa polecam tani ''aerograf'' z dużym zbiornikiem, odpadają nerwy o których wspominał Misiek, a zamiast zakraplacza, strzykawki polecam pędzel okrągły przycięty tak, by wystawały z 3-4 długie włoski, po których mokry tłuczeń zaciąga klej.
 

patryk96

Znany użytkownik
Reakcje
36 3 0
#14
Witam. Przede mną ferie zimowe, czyli krótki okres czasu na przećwiczenie wielu technik. Idealnego talentu do modelarstwa nie mam, ale jak się postaram to mam nadzieje, że efekt końcowy mnie zadowoli. Aktualnie robię moduł szlakowy, z "dzikim" przejazdem. Będzie tu kawałek lasu, droga, przejazd bez rogatek (ale z odpowiednimi znakami), drobne ścieżki. Myślę nad scenką ludzi zbierających grzyby. Może coś jeszcze, ale na razie pomysłu brak. Aktualnie jest już "nasyp", na nim tory, wstępnie przejazd. Tory pomalowane. Zobacz załącznik 358796 Zobacz załącznik 358797 Zobacz załącznik 358798
W torach są jeszcze szpilki, które zostaną wyjęte. "Asfalt" z papieru ściernego zostanie pomalowany na jasny szary kolor. Po bokach drogi znajdzie się pył, osady, suche liście. Szutrować będę po zrobieniu zieleni wokół. Myślę, że będzie to lepsze rozwiązanie jak "podsypka wysypie się" na trawę niż odwrotnie. Do klejenia używam wikola oraz paru innych klei, na których się jeszcze nie zawiodłam. Zanim ktokolwiek napisze, że mata (na tym module nie będę stosować trawy elektrostatycznej, a przynajmniej nie teraz) wygląda fatalnie to się od razu wypowiem. Wiem, że maty dają mniejsze efekty, ale najważniejszy jest efekt końcowy. Na matach (mam kilka w przeróżnych odcieniach) będą drzewa, krzaczki, ścieżki, jakieś drobne elementy typu gałązki, kamienie i w ten sposób chcę zgubić tą jednolitość maty. Ewentualnie gdzieś ją lekko zabarwię na inny kolor. Zobaczę to dopiero pod koniec. Ze skrawków styropianu zrobię maluteńkie obszary pod matą, które będę delikatnie zmieniać teren, aby nie był nudny i nienaturalnie płaski. Drzewa będę stosować kupne i zrobione własnoręcznie. Te kupne będę umieszczać bardziej z tyłu, a te, które zrobię sama (i mam nadzieje będą bardziej odwzorowywać te prawdziwe) umieszczę z przodu, bardziej na widoku. Widoczna mata nie jest jeszcze na stałe przytwierdzona. Zostanie zrobiony jeszcze rów melioracyjny. Jest to mój pierwszy, własny moduł. Chętnie przyjmę różne uwagi. :)

Witam. Nic tylko pracować. ;)
 
Ostatnio edytowane:
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Buduję makietę 0
Buduję makietę 2
Buduję makietę 226
Buduję makietę 9
Buduję makietę 29

Podobne wątki