• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Modele Poznań – Salon modelarstwa HOBBY – XV edycja – 27-28 października 2018 r.

CoCu

Znany użytkownik
Reakcje
1.851 115 22
#5
No i właśnie.
Już od ponad tygodnia zastanawiałem się, czy ktoś w ogóle się wybiera na tę imprezę. Jeszcze kilka lat temu już dużo, dużo wcześniej wątek o tej imprezie był mocno oblegany, trwały ustalenia, dowiadywaliśmy się kto się wystawi. Jak ze dwa tygodnie temu chciałem sprawdzić co i kiedy ostatnio o tej imprezie na forum było pisane, to się okazało że nie ma nawet o niej wątku! To chyba dobitnie świadczy o całkowitym spadku jej znaczenia. Ale nie dziwne, wobec stosunku organizatora do modelarzy, a i faktu że obecnie jest wiele innych imprez jakie w sumie nie są gorsze od tej. Ale o tym już wiele napisano, więc nie ma co do tego wracać.

W każdym razie, tak jak kiedyś należało na czas targów w Poznaniu zaklepać sobie wolne w pracy, ustalić to z rodziną, ewentualnie zarezerwować pobyt, oraz przygotować się, tak teraz chyba nie warto tracić czasu i pieniędzy na wyjazd, bo po co?
 

Maslo

Znany użytkownik
FREMO Polska
H0e
PKMK
Producent
Reakcje
406 1 0
#6
Na SH bedzie na pewno prezentacja makiety H0e Staszewko, bedzie na pewno PMM w konfiguracji Karnin Gorzowski - Okunin. Impreza nie zdycha, wbrew oczekiwaniom niektórych. Targi w tym roku zrozumiały błąd z zeszłego, i zeszli z cen, a nawet zaczęli do nas wychodzić z zapytaniami jak utrzymać ta impreze. Co poprawić, w jakim kierunku pójść. Nie pytajcie mnie o szczegóły, bo nie jestem rzecznikiem tej imprezy. Więcej szczegółów udzieli Prezes Prezesów z Poznania R. Pyssa.
 

CoCu

Znany użytkownik
Reakcje
1.851 115 22
#7
Ja zaś zauważyłem coś, o czym wielokrotnie było mówione. Od lat Salon Hobby odbywał się równocześnie z Game Arena. W tym roku jest inaczej. Zrobiono z tego dwie osobne imprezy w innych terminach. Sądzę że to też jest już krok w dobrą stronę. Może dzięki temu w razie potrzeby targi byłyby skłonne udzielić większej powierzchni wystawienniczej? Bo odnosiłem wrażenie, że w ostatnich latach Game Arena zajmowała coraz więcej miejsca i tak jakby zabierając ją targom Hobby.
 
Reakcje
871 60 10
#8
Ja się tylko zapytam, czy będzie możliwość, na jakimkolwiek odcinku, przewietrzyć skład SP45-002 + kilka wagonów?
Pytanie kieruję do organizatora i/lub uczestników.
Do dam, że będę pierwszy raz na targach. Może ktoś mnie przygarnie pod swoje skrzydła.
 

luc1979

Znany użytkownik
Reakcje
263 0 0
#10
Warunkiem, bez którego nie ma szans na to, by Salon Hobby MTP odzyskał dawny blask jest zmiana podejścia do wystawców niekomercyjnych. W Polsce pomału standardem staje się to, iż wystawcy z makietami mogą liczyć na zwrot kosztów transportu, wyżywienie i nocleg zapewniony przez organizatorów. Było nie było - to dla nich przychodzą zwiedzający. Jak długo MTP tego nie zrozumie i będzie jeszcze żądać od wystawców niekomercyjnych opłat za wystawienie - impreza będzie podupadać.
 
Reakcje
1.469 12 6
#13
Kolega Luc1797 słusznie zauważył że musi być inne podejście Targów, moje zdanie jest takie że nie tylko do wystawców niekomercyjnych, ale również do części handlowej, bo modelarz raz że przybędzie raz na rok aby obejrzeć wystawione moduły, dioramy, ale przy takiej okazji przebywania na tym Salonie Hobby chciałby również mieć możliwość dokonania zakupów. Podnosząc ceny za stoisko dla sprzedawców tak padły targi w Łodzi. Jak oglądam filmiki na ytubie z wystaw modelarstwa kolejowego w niemczech, to widać jest pełen przekrój wystawców handlowych z różnymi materiałami dla modelarstwa oraz tłumy uczestników. Jak będzie co oglądać oraz będzie możliwość zrobienia zakupów, tak będą i odwiedzający.
 

Tarka

Aktywny użytkownik
PKMK
Reakcje
204 1 0
#14
Z tym tą tańszą przestrzenią handlową bym się tak nie rozpędzał. Spójrzmy na to tak:
tańsza przestrzeń dla modelarzy (w tym zwroty za dojazd i nocleg) = więcej modelarzy
więcej modelarzy = więcej zwiedzających
więcej zwiedzających = większy wpływ z biletów dla targów.

A dla handlowców i więcej zwiedzających i modelarzy tym większy potencjalny zysk. Według mnie nie trzeba obniżać cen przestrzeni komercyjnej tylko uważnie obserwować czy nie jest za wysoko lub za niska w stosunku do liczby zwiedzających i wystawców modelarzy.

Wiem, że wszyscy by chcieli za darmo ale patrzmy też na to, że organizator musi zarobić. Im więcej zarobi tym przychylniej będzie patrzył na imprezę i wniosku dotyczące usprawnień. Na razie targi HOBBY zabijają się same. Rok temu cenę za stoisko znałem już w sierpniu i tak mogłem opłacić fakturę. W tym roku pierwszą wycenę (tak kosmiczną, że aż śmieszną) otrzymałem we wrześniu. Na pytanie co ile kosztuje żeby zejść z ceny otrzymałem odpowiedź, że na szczegóły nie ma już czasu. Po ścięciu paru rzeczy udało się osiągnąć ceną taką jak rok temu i tym sposobem będę, ale to ostatni raz jak bawię się z targami.

Za rok będziemy z kolegami czekać na ruch targów bo walczyć z wiatrakami nam się nie chce.
 

M&M

Znany użytkownik
Reakcje
671 22 2
#15
Kolega Luc1797 słusznie zauważył że musi być inne podejście Targów, moje zdanie jest takie że nie tylko do wystawców niekomercyjnych, ale również do części handlowej, bo modelarz raz że przybędzie raz na rok aby obejrzeć wystawione moduły, dioramy, ale przy takiej okazji przebywania na tym Salonie Hobby chciałby również mieć możliwość dokonania zakupów. Podnosząc ceny za stoisko dla sprzedawców tak padły targi w Łodzi. Jak oglądam filmiki na ytubie z wystaw modelarstwa kolejowego w niemczech, to widać jest pełen przekrój wystawców handlowych z różnymi materiałami dla modelarstwa oraz tłumy uczestników. Jak będzie co oglądać oraz będzie możliwość zrobienia zakupów, tak będą i odwiedzający.
Dokładnie tak ale to nie od nas zależy tylko od organizatora a jak organizator się nie zna to o nim świadczy. Ale to już było malowane w zeszłym roku.
Inna sprawa rynek niemiecki a nasz przepaść , w samym Berlinie jest z 30 sklepów.
 
Reakcje
1.469 12 6
#16
Kolego Tarka. Sam sobie przeczysz. Porównujesz cenę za stoisko które wynajmowałeś rok temu i piszesz że było OK. Teraz w tym roku dali Ci cenę zaporową, i jak sam piszesz że to ostatni rok jak bawisz się z targami. Musisz zrozumieć że oglądanie co roku tych samych makiet widzą się znudzi, a jak jeszcze wprowadzą rozkład jazdy taboru w/g czasu modelarskiego, to już jest nuda. Załużmy ze obok hali na której wystawiane są moduły będzie hala ze stoiskami handlowymi, ta hala albo będzie stała pusta, albo będzie wykorzystana. Co jest dla targów lepsze, zarobić jakąś sumę za wynajem powierzchni handlowej, albo nie zarobić nic. A hala w tym czasie i tak musi być ogrzewana, targi i tak będą ponosiły koszty, czy sala będzie wykorzystana czy też nie. I powiedz mi jako laikowi, jak można stwierdzić czy cena za stoisko komercyjne jest za tania lub za droga w stosunku do liczby zwiedzających. Targi dały Ci na to pytanie odpowiedz podająć Ci tą cenę jak ją sam nazwałeś kosmiczną. Widocznie założyły że w tym roku będzie mało odwiedzających i stąd ta propozycja tej ceny dla Ciebie i innych wystawców komercyjnych. Napisałeś [ Organizator musi zarobić. Im więcej zarobi, tym przychylnie będzie patrzył na imprezę ] Organizator chciał zarobić, a Ty mu nie dałeś tej szansy tylko się na niego obrażasz.
 

Tarka

Aktywny użytkownik
PKMK
Reakcje
204 1 0
#17
Kolego Janie, nigdzie nie napisałem, że cena zeszłoroczna była ok. Rok temu było lepiej pod względem organizacyjnym skoro szczegóły wystawy znałem już w sierpniu. Cena z zeszłego roku i tak była uważam wysoka jak na stoisko pokazowe. W tym roku targi za stoisko pokazowe (zaplecze 2x2m, 1x gablota, kilka stołów i krzeseł) zażyczyły sobie ponad 500zł NETTO. Dodam, że zabudowa wysoka była liczona tylko na jednej ścianie a reszta to barierki.

Cen za stoiska handlowe nie znam więc ich nie komentuję.

Zgodę się, że prezentowanie co roku tego samego może nudzić, jednak nasze targi przy swojej renomie nie mają w kim przebierać. Dobrym posunięciem jest oddzielenie Hobby od PGA i połączenie Hobby z Retro Motor Show. To są dwie imprezy o podobnym profilu zwiedzającego i wystawcy.

Co zaś tyczy się zarabiania przez organizatora to w pewnym momencie podnoszenie cen spowoduje zmniejszenie wpływu w skutek utraty klientów. Sztuką jest wyczuć ten punkt i go nie przekroczyć.
 

TTygrysek

Nowy użytkownik
Reakcje
1 0 0
#18
Rok temu za stoisko nie płaciłem nic ale za to za kartę wystawcy przyszło mi zapłacić 110 zł netto a w tym roku za kartę wystawcy 30 zł brutto ale za stoisko 30m2 zawołali 1530 netto i po targowaniu się stwierdzili, że mogą pokryć 1000 netto. Wystawiam się na Hobby od 2009 roku i do 2016 nigdy nie płaciłem za stoisko i karty wystawcy ani grosza. Jeżeli MTP dalej będzie doić kasę od modelarzy co zamawiają powierzchnię pokazową to im długiego żywota nie wróżę. Przypomnijcie sobie inne lata ile było makiet. Gdyby nie PZMK który ma układy na targach to podejrzewam, że żaden klub nie wystawiłby się w tym roku samodzielnie przy tych opłatach. Tak dla informacji za gablotę zawołali w tym roku 211zł netto były lata co na stoisku miałem 5 gablot do tego trzeba doliczyć stoliki, krzesła, wieszaki itp a po zsumowaniu wszystkiego suma za stoisko robi się pokaźna.
Jedynym plusem w tym roku jest to co było napisane wyżej nie ma z nami PGA.
 

Ranger

Znany użytkownik
Reakcje
2.413 7 1
#20
Rok temu za stoisko nie płaciłem nic ale za to za kartę wystawcy przyszło mi zapłacić 110 zł netto a w tym roku za kartę wystawcy 30 zł brutto ale za stoisko 30m2 zawołali 1530 netto i po targowaniu się stwierdzili, że mogą pokryć 1000 netto. Wystawiam się na Hobby od 2009 roku i do 2016 nigdy nie płaciłem za stoisko i karty wystawcy ani grosza. Jeżeli MTP dalej będzie doić kasę od modelarzy co zamawiają powierzchnię pokazową to im długiego żywota nie wróżę. Przypomnijcie sobie inne lata ile było makiet. Gdyby nie PZMK który ma układy na targach to podejrzewam, że żaden klub nie wystawiłby się w tym roku samodzielnie przy tych opłatach. Tak dla informacji za gablotę zawołali w tym roku 211zł netto były lata co na stoisku miałem 5 gablot do tego trzeba doliczyć stoliki, krzesła, wieszaki itp a po zsumowaniu wszystkiego suma za stoisko robi się pokaźna.
Jedynym plusem w tym roku jest to co było napisane wyżej nie ma z nami PGA.
Dzięki, że mi przypomniałeś dlaczego już tam nie jeżdżę.
 

Podobne wątki