• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Dyskusja Poznań – Salon HOBBY 2019 – dyskusja nt. imprezy oraz jej organizacji

Michał Lok

Znany użytkownik
Reakcje
889 2 0
#1
Od wielu lat na terenie MTP organizowana jest impreza pod nazwą Salon Hobby, w której wielokrotnie miałem możliwość uczestniczyć, jako miłośnik modelarstwa kolejowego, pasjonat, zbieracz i dłubacz, a zarazem mieszkaniec Poznania.
Ostatnie lata pokazały, iż z roku na rok impreza traci wystawców, staje się coraz mniej liczna, ma coraz więcej negatywnych opinii. Wizja, że za chwilę Targi Poznańskie wycofają się całkowicie z organizacji tej imprezy, spowodowała, że postanowiłem zapytać osobiście organizatora - CO DALEJ?.
Miałem okazję rozmawiać z panem Michałem Karzyńskim - dyr. projektu Hobby 2019 (to nowa osoba) i miło jestem zaskoczony. Chciałbym zapytać wszystkich zainteresowanych, co o tym sądzicie. Jest NOWA INFORMACJA, którą chcę przekazać.
Z rozmowy Panem Michałem wynika, że MTP są mocno zainteresowane utrzymaniem i organizacją tego typu imprezy. Wyczułem również, że trafiły w końcu na podatny grunt sugestie i opinie, poruszane w wielu kręgach jak i rozmowach prywatnych dotyczące przyczyn załamania się tej formuły.
Na chwilę obecną informacja jest taka, że bardzo zależy MTP, aby powrócić do dużej imprezy modelarskiej, nie łączonej z innymi imprezami (co potwierdza się już w tym roku). Padło też stwierdzenie, że organizatorzy czyli MTP nie liczą na sukces jeszcze w tym roku, ale wiążą duże nadzieje z organizacją imprezy w przyszłości. Zapytałem więc o konkret. Pan Michał potwierdził, że w tym roku odeszli od opłat rejestracyjnych, zadeklarował, że miejsce jest bezpłatne (powierzchnia), a napytanie co z zabudową/wyposażeniem odpowiedział mi, że biorą tona siebie. Mało tego, chcą pokryć dla przyjezdnych koszty ( nie pytałem o szczegóły ). Wszyscy zainteresowani uczestnictwem w imprezie w tym roku powinni wypełnić formularz zgłoszeniowy, który jest na stronie: www.hobby.mtp.pl w części: DLA WYSTAWCÓW pozycja FORMULARZ DLA MODELARZY, a w razie wątpliwości można dzwonić lub pisać: tel. 691022993/michal.karzynski@grupamtp.pl. W formularzu należy wpisać dokładnie czego oczekujecie. Szczerze mówiąc jestem bardzo pozytywnie zaskoczony. Osobiście wypełnię formularz jutro albo pojutrze potwierdzając swoje uczestnictwo.
Reasumując,
pomyślałem, że może przyszedł czas, aby spotkać się znowu jak za dobrych czasów w Poznaniu jeszcze w tym roku. Warto byłoby podyskutować, może ustalić nową formułę. Zainspirowany ostatnią relacją z Gliwic myślę, że jest to możliwe. Oczywiście wiem, że wymaga to organizacji, a czasu jest mało. Dużym plusem jest fakt, iż Targi Poznańskie i odpowiedzialny za projekt są na "tak" i biorą to na siebie. Pytanie tylko czy chcemy? Warto zauważyć, że impreza i tak się odbędzie w zaplanowanym terminie.
Zachęcam do działania i wymiany informacji - może się uda. Czy wszystko musi być tak poukładane i zaplanowane?:)
 

Artur

Bob Budowniczy
Zespół forum
Donator forum
FREMO Polska
MSMK
Reakcje
7.644 133 3
#2
Super. Nie wiem kto pojedzie ale wiem kto nie pojedzie i nie chodzi o to że jest "jakiś hejt" na MPT tylko że takie rzeczy to się załatwia i informuje na min. 6 miesięcy temu. Ale oby jak najwięcej osób skorzystało. Dodatkową przeszkodą jest też fakt że w tym okresie jest sporo innych imprez, gdzie organizatorzy dużo wcześniej zapewnili sobie udział klubów i makiet modułowych.
Obym się mylił ;)
 

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.567 386 20
#4
No tak… Refleksja organizatorów trochę spóźniona, ale doceniam.
Przypomnę, że naszą grupę, modelarzy i kolekcjonerów samochodów, Targi Hobby bardzo mocno kopnęły w cztery litery. Zaproponowano nam cenę wynajmu stoiska porównywalną z ceną dla wystawców komercyjnych. Rozumiem, że teraz zarządzający chcą to zmienić ale…
Po pierwsze - trochę późno się za to zabrali, bo do imprezy zostało niewiele czasu i w tym roku przyjazd jest niemożliwy.
Po drugie - dziś, żebyśmy przyjechali, to organizatorzy muszą zapewnić nam oprócz stoiska do wystawienia naszych kolekcji, także refundację noclegów, refundację dojazdów i wyżywienie, tak jak to się dzieje w przypadku dużych imprez modelarskich. Mam tu na myśli spotkania w Warszawie, w Gliwicach, w Krakowie itd.
Po trzecie, przydało by się choć skromne przepraszam, za takie potraktowanie osób, które na targach nic nie zarabiają, a jak to się popularnie mówi „robią za małpy z cyrku, mające przyciągnąć widza”.
Po czwarte - niech organizator zgłosi się do kolegi, który organizował wystawę modeli samochodów (a namiary na pewno ma, bo kolega organizował te wystawy od początku targów Hobby) i niech rozpocznie rozmowy o wystawie w przyszłym roku.
 

Rokstedi

Znany użytkownik
PGM
Reakcje
1.506 0 0
#9
Dziesięć dni temu na stronie Polskiego Związku Modelarzy Kolejowych pojawiło się zaproszenie do udziału w tegorocznym konkursie modeli kolejowych. https://www.pzmk.org.pl/?q=node/226
Myślę, że mistrzostwa same w sobie są super okazją do propagowania modelarstwa, w szczególności kolejowego. Szkoda, że obecnie, ta impreza z tradycjami jest bojkotowana przez samych modelarzy. Wierzę, że informacja zamieszczona przez Michała na początku tematu jest zwiastunem zmian, które pozwolą nam dorobić się wreszcie m.in. konkursu z prawdziwego zdarzenia, w którym wzięcie udziału będzie nobilitacją ale też dopingiem do podnoszenia poprzeczki w swoim warsztacie. Gorąco zachęcam do wzięcia udziału zarówno w konkursie jak i w dyskusji na temat jego przyszłości, do której zapewne dojdzie w trakcie nadchodzącego spotkania w Poznaniu. Szkoda byłoby zmarnować pracę włożoną w stworzenie konkursu, a później w jego utrzymanie.
Pochwalcie się swoimi osiągnięciami, nie tylko tu na forum.
Będę też wdzięczny za informacje od Was na pw dlaczego nie braliście, nie bierzecie udziału w konkursie, co skłoniło by Was do uczestnictwa. Zebrane informacje posłużą sprecyzowaniu niezbędnych zmian żebyśmy wreszcie dorobili się prawdziwej uczty związanej z modelarstwem kolejowym.
Piotrek
 

Kpt. Nemo

Łowca cech
Donator forum
Ekspert
Reakcje
20.031 494 29
#10
Będę też wdzięczny za informacje od Was na pw dlaczego nie braliście, nie bierzecie udziału w konkursie, co skłoniło by Was do uczestnictwa. Zebrane informacje posłużą sprecyzowaniu niezbędnych zmian żebyśmy wreszcie dorobili się prawdziwej uczty związanej z modelarstwem kolejowym.Piotrek
Dlaczego mielibyśmy się spowiadać przed Tobą.

Mógł Prezes Prezesów słuchać krytycznych uwag, teraz to już chyba trochę późno, na reaktywację, zresztą Gliwice organizowane przez v-ce prezesa PZMK to prawie jak Poznań.
 

Artur

Bob Budowniczy
Zespół forum
Donator forum
FREMO Polska
MSMK
Reakcje
7.644 133 3
#11
Hmm bojkto modelarzy ... ciekawe dlaczego? A czekaj już pamiętam :]
No tak to wina wystawców.

Co do konkursu miłobyło by napisać w roli kogo występujesz że prosisz o takie informacje.
 

Salsa

Moderator Grupy Nostalgia za para
Nostalgia Za Parą
KKMK
Reakcje
423 2 3
#12
Drogi Rokstedi oraz Michale Lok. Nie wiem jak długo działacie w środowisku modelarzy kolejowych czy kolejarzy modelowych ale aby odpowiedzieć na wszystkie Wasze pytania wystarczy prześledzić wątki na tym forum, dotyczące poprzednich imprez Hobby. Są tam opisane oczekiwania modelarzy, niuanse realizacji imprez Hobby od strony modelarzy i problemów jakie wynikały. Od tego powinien zacząć wymieniony w kontaktowym meilu p. Michał Karzyński z MTP. Z całą jednak pewnością nie można mówić o „bojkocie” modelarzy wobec tej imprezy. Imprez różnego typu jest obecnie mnóstwo, zatem ich uczestnicy wybierają te, które są według nich najciekawsze, najatrakcyjniejsze i najwygodniejsze dla nich. Targi Hobby przez wiele lata były „monopolistą”, jednak to się kilka lat temu zmieniło i modelarze zaczęli wybierać się na inne imprezy. Targi przespały ten czas, czemu trudno sie dziwić , bo jest to ogromna firma i potrzeby jakiejś tam grupki modelarzy zostały zignorowane albo uznane za niereprezentatywne dla całego środowiska. Można więc postawić przeciwstawną tezę - że to targi „zbojkotowały” modelarzy. Próba organizacji imprezy na kilka tygodni przed terminem jest - pomimo zapowiedzi zmian w podejściu do organizacji Hobby - już na samym wstępie bardzo niedobrym sygnałem. Dlaczego nie zabiera tu głosu osobiście pan Karzyński? Do ilu klubów i grup modelarskich z Polski zadzwonił, żeby porozmawiać z nimi o tym jak impreza wyglądała, jakie są uwagi? Ostatnio rozmawiałem z kilkoma dużymi klubami i z żadnym taki kontakt nie był nawiązany... Minęły czasy kiedy wystarczyło zamieścić komunikat o imprezie czy reklamę w Świecie kolei aby zrealizować imprezę... Kiedyś w wątku o Hobby napisałem, że każdy organizator ma prawo organizować imprezę wg własnych zasad, ale musi się liczyć z tym, ze powoduje to określone konsekwencje - a więc zgłoszenie uczestnika - lub nie - na daną imprezę...
 
OP
OP
M

Michał Lok

Znany użytkownik
Reakcje
889 2 0
#13
Wszystko to prawda. Mój wpis to cicha nadzieja, że może coś da się w tym roku zorganizować. Osobiście dokładnie uważam to samo. Myślałem również, że ze strony Targów, PZMK i innych będzie reakcja a tu lipa. Wychodzi na to, że mają to gdzieś.
Co do wpisu kolegi Salsy, to i ja i kolega Rokstedi, jesteśmy modelarzami kolejowymi, znamy się a odległość jaka nas dzieli to 430km. Mówię o tym dlatego, że można uczestniczyć w imprezach lokalnych i innych ale fajnie było by nawiązać raz w roku do imprezy, która kiedyś była dla tak wielu najważniejszą. Oświadczam, że nie mam nic wspólnego z MTP i innymi którzy, mają całą tą sytuację gdzieś a na pewno będą na Hobby jak co roku z makietą. Wiecie o kogo mi chodzi.
A teraz na koniec, coś dla przyjemności. Zapraszam do mojego wątku "Budowa lokomotywy Pt47".
 

Rokstedi

Znany użytkownik
PGM
Reakcje
1.506 0 0
#14
Tytułem wyjaśnienia. Michał zamieścił informację, którą uzyskał w trakcie spotkania z przedstawicielem Targów. Oczywistym jest, że na zorganizowanie takiej imprezy potrzeba znacznie więcej czasu i dużo wcześniejszych ustaleń. Nikt nie rzuci wszystkiego i nie przyjedzie tylko dlatego, że „Targi” deklarują zmianę spojrzenia na dotychczasową organizację tego wydarzenia. Może ktoś się jednak zdecyduje na przyjazd, bo będzie miał na to ochotę, a targi spełnią jego oczekiwania co do formy uczestnictwa – jeśli tak to fajnie, spotkamy się w większym gronie. Należy też obiektywnie stwierdzić, że dopiero tegoroczne Hobby pokażą czy deklarowane stanowisko Targów będzie poparte konkretami. Na spekulacje o formie kolejnych edycji poznańskich spotkań jest dużo za wcześnie.

Odpowiadając na Twoje pytanie Arturze „Co do konkursu miło było by napisać w roli kogo występujesz że prosisz o takie informacje?”.

Nikogo nie pytałem o upoważnienie na występowanie w jego imieniu dlatego napiszę, że występuję w imieniu swoim czyli modelarza, który marzy o konkursie modelarstwa kolejowego, który będzie prawdziwym naszym świętem modelarskim – modelarzy kolejowych. Nie stoi w sprzeczności z taką wizją organizacja konkursów przy okazji szeregu wystaw, których organizatorzy mogą bez problemu je zorganizować.

Obserwowałem ileś tam konkursów modelarskich nie tylko kolejowych. W kilku poznańskich konkursach brałem udział. Mam swoje spostrzeżenia na temat ich organizacji. Prowadziłem też rozmowy z modelarzami występującymi w roli zawodników jak i sędziów. Poznałem ich punkt widzenia. Wszystkie opinie zamierzam przedstawić kolegom tak samo jak ja zainteresowanym powstaniem znaczącego konkursu modelarstwa kolejowego. Zdaję sobie sprawę z faktu, że dla większości osób na tym forum jestem anonimowym gościem, i nie dziwią mnie słowa Pawła „dlaczego mam się spowiadać”. Niemniej jeśli ktoś zechce się podzielić swoim punktem widzenia na temat mistrzostw modeli kolejowych chętnie wysłucham z wyżej opisanych powodów. Tylko tyle. Jak wszędzie nikt nikogo nie zmusza i nikt nie musi się przed nikim tłumaczyć, a na pewno nie przede mną.



Odnoszą się do wypowiedzi Salsy, pamiętam żywą dyskusję na forum sprzed roku czy dwóch lat dotyczącą Salonu Hobby. Dyskusja dotyczyła jednak przede wszystkim wystawy makiet i uczestnictwa sklepów oraz producentów z manufaktur. Nie dziwię się zresztą gdyż głównie wystawy makiet i ich ilość świadczą o randze spotkań miłośników kolejnictwa. Wymagają też największego wysiłku organizacyjnego przez osoby i kluby je wystawiające. To makiety przyciągają rzesze oglądających. Mam tego świadomość i nie zamierzam z tym polemizować.

Wszyscy się przyzwyczaili, że konkurs modeli, w tym również makiet wystawianych do konkursu jest jakby przy okazji pozostałej części wystawy. Nawet kilka lat temu gdy w Poznaniu wystawiana była naprawdę duża ilość makiet, a tym samym w imprezie uczestniczyło mnóstwo modelarzy, sam konkurs nie powalał ilością biorących w nim udział prac. Pomimo tego, że mamy liczną rzeszę modelarzy kolejowych, nie tylko na tym forum, z różnych przyczyn nie brali oni udziału w konkursie. Obecnie wraz ze spadkiem zainteresowania imprezą w Poznaniu konkurs modelarski umiera śmiercią naturalną, a szkoda. Moje słowa dotyczyły przede wszystkim konkursu. Może dzięki nim informacja o konkursie dotrze do osób, które o nim nie słyszały. Może modelarze, którym nie chce się ciągać z modelami po konkursach zmienią swoje zdanie, a pytanie postawione przeze mnie będzie kamykiem do tego, że z czasem dorobimy się prawdziwych MISTRZOSTW POLSKI MODELI KOLEJOWYCH. Tego sobie i nam wszystkim życzę.
 

Kpt. Nemo

Łowca cech
Donator forum
Ekspert
Reakcje
20.031 494 29
#15
Niczego te targi nie pokażą, luźne podejście organizatora i jego sługi Prezesa Prezesów, do modelarzy skutkuje organizowaniem w najmniejszych dziurach tzw. imprez modelarskich, i bardzo dobrze, każdy ma prawo żyć jak chce.
Ongiś SH to było święto, miłosć mojego życia wiedziała że pewien październikowy weekennd należy tylko do mnie i nie wolno niczego planować, impreza na którą czekało się cały rok, potem odrobinę doszły targi Trako, ale tam modelarstwo było jeszcze bardziej marginalnie potraktowane i nie ma o czym mówić inny charakter imprezy i już, dość powiedzieć że z sukcesem na Trako zadebiutował Śp. ŁKMK.
SH gromadziły elity, makiety były na pewnym poziomie, z modelami na konkurs już nie zawsze było dobrze, choć Ty i Jarek oraz Michał/Acid i kilku innych podnosiliście poprzeczkę wysoko, niestety z roku na rok konkurs tracił popularność, wielokrotnie zwracaliśmy uwagę na bezsensowność nagradzania nagrodami rzeczowymi, niejednokrotnie te nagrody były wręcz żenujące, wystarczył by medal i uścisk dłoni, bo to głównie chodzi o satysfakcję i dobrą zabawę, chyba.
Czajcza noclegi, rozmowy do późna w nocy, degustacja trunków powszechnie zakazanych w internacie, ta atmosfera, to było coś niesamowitego, tego się nie da odtworzyć i zastąpić czym innym, i tak mógłbym opowiadać do wieczora.
Spotkania w kafejce na Fredry jeszcze z LL-em i innymi, żaden z Was który tam nie był nie zrozumie tego, myśmy tworzyli polskie modelarstwo, oczywiście to oficjalne, kto nie miał ochoty się zrzeszać siedział i będzie siedział w domu.

T i nie dziwią mnie słowa Pawła „dlaczego mam się spowiadać”.
Przyznaję dość obcesowo Cię potraktowałem, za co przepraszam,staram się unikać takiego tonu ostatnio, ale żądanie Twoje dawało sygnał że stoi za Tobą potężne poparcie i kasa, wtedy można byłoby pokusić się o zwierzenia, żale i utyskiwania.


Pomimo tego, że mamy liczną rzeszę modelarzy kolejowych, nie tylko na tym forum
Na forum modelarze to garstka, reszta to zbieracze i mitomani,poza forum są oczywiście, nawet w Łodzi, ale gdy dobrowolnie pozbawia się możliwości wymiany doświadczeń na żywo, nawet najzdolniejszy modelarz degraduje się popada w samozachwyt i powoli kończy się.

Może dzięki nim informacja o konkursie dotrze do osób, które o nim nie słyszały. Może modelarze, którym nie chce się ciągać z modelami po konkursach zmienią swoje zdanie, a pytanie postawione przeze mnie będzie kamykiem do tego, że z czasem dorobimy się prawdziwych MISTRZOSTW POLSKI MODELI KOLEJOWYCH. Tego sobie i nam wszystkim życzę.
Każdy sobie by tego życzył, ale to raczej niemożliwe.

Traktuj mój głos z przymrużeniem oka, wszak nie jestem modelarzem, ale trochę racji mam.
 

M&M

Znany użytkownik
Reakcje
671 22 2
#16
Tak jak ktoś wyżej napisał, targi mają wystawców gdzieś, zbierali adresy, dane, telefony i meile. Jak by chcieli zorganizować imprezę wystarczy użyć tych danych.
Ale jest problem, wystawców kopnęło się w d*** i teraz by trzeba, przeprosić . Targom nie zależy na tej imprezie ( przynajmniej tak to widać z zewnątrz) i nie ma tam takiego zapału organizacyjnego jak kiedyś.
 

Sello

Znany użytkownik
Reakcje
631 6 1
#17
Może ja też trochę odpowiem o tegorocznych kontaktach z MTP.
Gdzieś w okolicach lutego skontaktowała się ze mną pani Basia z MTP ( ci co się na targach wystawiali to ją znają) z pytaniem, czy nie bylibyśmy zainteresowani wystawieniem się na Hobby w tym roku, że zmienił się człowiek który zarządza ta imprezą, że zmieniło się też podejście MTP do modelarzy.
Jeszcze w lutym spotkaliśmy się z panem Karzyńskim. Mówił że targom zależy na tej imprezie, że modelarze mają się wystawiać za darmo, a nawet mają być jakieś środki na zwrot kosztów dojazdów i noclegów. My zostaliśmy zapytani czy mając kontakty i doświadczenie nie zorganizowaliśmy dużej makiety jak dawniej. Zgodziliśmy się, pod warunkiem że MTP przedstawią konkretne warunki współpracy w tym kwestii zwrotu kosztów. Pan Karzyński obiecał odezwać się do końca kwietnia. Kwiecień minął. W lipcu my się odezwaliśmy, do niego, że jeśli impreza ma się odbyć to jest ostatni dzwonek. Nie miał czasu .....
Odezwał się teraz na początku października z pytaniem, co z makietą?
Czym nas zacnie rozbawił.
I takie właśnie jest podejście MTP.
Może damy im w przyszłym roku jeszcze szansę, ale rozmowy musiałyby się zacząć już teraz.
 

Młodzikowski

Znany użytkownik
H0e
Reakcje
3.184 8 0
#20
Reaktywacja Salonu HOBBY - piękne marzenia !
Szanowny przedmówca Paweł R - "Łowca cech" (a dla mnie "Sumienie modelarstwa") ładnie opisał minione czasy ogólnopolskiej imprezy oraz jej specyficzny "klimat". Co roku moja "połówka" pyta się kiedy pojadę do Poznania ... Ba, wielokrotnie na niej mi towarzyszyła.

No cóż, mam nadzieję, że HOBBY odrodzi się i za kilka lat udział w tej imprezie będzie dla modelarzy, "zbieraczy" oraz miłośników - obowiązkowy.
 

Podobne wątki