• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Pytanie? Posypka pyłowa - kłopot

BaFe

Użytkownik
Reakcje
2 0 0
#1
Buduję niewielką makietę w oparciu o "magnetyczną" wąskotorówkę Buscha. Zacząłem zasypywać tory posypką pyłową Polak, jednak przy utrwalaniu jej przez delikatne zalewanie rozcieńczonym wikolem efekt jest daleki od oczekiwania. Piasek spływa, zwłaszcza jak chodzi o boki torów. Widać metoda która sprawdza się doskonale w przypadku znacznie grubszego szutru tu nie działa.
Macie jakiś pomysł jak sobie z tym poradzić? Jak ładnie zasypać torowisko wąskotorówki gdzie z oczywistych względów odpada "normalnotorowy" szuter?
 

krakowiak

Znany użytkownik
NAMR
Reakcje
989 23 0
#3
Nie zasypywałem co prawda torów posypką "pyłową" ale używałem takiej posypki do wykonania placu lub drogi gruntowej. Najpierw na powierzchnię wylewałem niewielką ilość kleju typu wikol, potem ten klej rozcieńczałem wodą i równomiernie rozprowadzałem pędzlem. Jak mieszanka wikolu z wodą zaczynała schnąć to dopiero wtedy delikatnie po całości wysypywałem posypkę "pyłową". Całość wyrównywałem np. baterią AA, używając jej niczym walca. Na koniec, żeby utrwalić nawierzchnię, na całość nakładałem rozcieńczony wodą wikol przy pomocy pipety.
 
Ostatnio edytowane:

Alek

Aktywny użytkownik
Reakcje
256 18 0
#5
Kolega rafald ma racje, sam stosuje. Najpierw spryskaj z daleka IPA, potem wikol + do niego dwie krople płynu do zmywania. Dzieki temu zmniejszasz napięcie powierzchniowe i jest o niebo lepiej.
 

stare tory

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
974 82 11
#11
Wystarczy mgiełka z wody zmieszanej z płynem do garów, dobrze też dodać parę kropli do wody wikolowej, najlepiej sprawdza się"Ludwik".
Jako spryskiwacza używam takiego ustrojstwa: https://www.castorama.pl/opryskiwacz-verve-1-l-1-id-1093890.html ,ma regulację dyszy pozwalającą na utworzenie mgły. Tyle tylko, że nie należy pryskać bezpośrednio na pył a w górę, nad nim, tworząc"obłoczek" i poczekać cierpliwie aż sam opadnie i wsiąknie.
 
Ostatnio edytowane:

Adam Okuń

Znany użytkownik
Reakcje
1.095 1 0
#12
Tak jak pisał @krakowiak ja też najpierw maluję powierzchnię rzadkim wikolem. Potem sypię pyły (działa nawet na legendarny już pył ziemniaczany). Gdy pył zaciągnie wilgoć i ściemnieje. Zalewam całość ze strzykawki mieszanką wikolu, wody i płynu do naczyń. Wciąga całość w mgnieniu oka i można dosypać kolejną porcję pyłu, kamyczków, szutru czy czego tam dusza zapragnie.
 
OP
OP
B

BaFe

Użytkownik
Reakcje
2 0 0
#13

Załączniki

  • 377,4 KB Wyświetleń: 95
  • 273,4 KB Wyświetleń: 97

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.394 463 29
#14
Wygląda całkiem dobrze, ale poczekajmy na końcowy rezultat. Na razie jest za mało ziemi na zewnątrz toru, podkłady powinny być zasypane przede wszystkim na zewnątrz, a nie w środku.
 
OP
OP
B

BaFe

Użytkownik
Reakcje
2 0 0
#16
Tory zasypane (i nawet rozjazdy działają). Dziękuję za podpowiedź z denaturatem. Teraz mam trochę inny problem. Posypka przy torach ściemniała pod wpływem kleju co absolutnie mi nie przeszkadza bo w rzeczywistości gleba i piasek mają różne kolory zależne od składu czy wilgotności.
Zacząłem sypać tą samą mieszankę pyłów na rozprowadzony klej na powierzchni płyty. Liczyłem że ściemnieje i upodobni się barwą do pyłu przy torach. Niestety utrzymuje swój oryginalny kolor. Jak ją przyciemnić? Może właśnie rozcieńczonym wikolem lanym na powierzchnie po zaschnięciu?
 

mikl

Znany użytkownik
Reakcje
3.614 107 12
#17
Tory zasypane (i nawet rozjazdy działają). Dziękuję za podpowiedź z denaturatem. Teraz mam trochę inny problem. Posypka przy torach ściemniała pod wpływem kleju co absolutnie mi nie przeszkadza bo w rzeczywistości gleba i piasek mają różne kolory zależne od składu czy wilgotności.
Zacząłem sypać tą samą mieszankę pyłów na rozprowadzony klej na powierzchni płyty. Liczyłem że ściemnieje i upodobni się barwą do pyłu przy torach. Niestety utrzymuje swój oryginalny kolor. Jak ją przyciemnić? Może właśnie rozcieńczonym wikolem lanym na powierzchnie po zaschnięciu?
Może nie najbardziej ortodoskyjny pomysł, ale ja zakupiłem pudry i sobie zmieniam kolory jak chce. Tak robię z szutrem, pyłem czy piaskiem
 

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.939 386 20
#18
Zamiast pyłów możesz użyć też suchych pasteli, albo pomalować na potrzebny kolor (tu malowanie fajnie wychodzi aerografem).