• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Porządki w dziale wąskotorowym

Z

Zv

Gość
#1
Będę robił porządki w naszym dziale. Chciałbym powydzielać co ważniejsze wątki.
Jako autorów tematów prośże was o pomoc. Jest tego niemal 80 stron zgłaszajcie jeśli macie jakiś pomysł na wydzielenie tematu o jakiejś kolejce czy opisie taboru a będzie mi łatwiej :) wszelkie sugestie bieda pomocne.
Dyskutujmy w tym wątku a po wszystkim go po prostu usunę.
 

Dobrzyn

Moderator Forum Prawdziwa kolej wąskotorowa.
Zespół forum
Reakcje
1.092 3 1
#2
Proponuję wydzielić temat odnośnie wagonów ZO, było też coś o parowozach WSABP, wczesnych peiksach. Więcej grzechów nie pamiętam;-)
 

Harry Potter

Znany użytkownik
Reakcje
2.384 71 3
#4
W sumie może nie powinienem sugerować takiej formy, ale spójrz nawet na podział na 750mm.pl .Myślę, że coś takiego by mogło zdać egzamin.
Uogólniając: koleje publiczne ( wykaz kolejek), koleje przemysłowe ( wykaz kolejek), wojskowe (wykaz kolejek).
Dodatkowo każdy wykaz można rozbić na czynne i zlikwidowane. Jedynie przemysłowe może rosbić na dodatkowe podgrupy zależnie od branży (np. kopalniane, torfowe, etc).
Zastanawiam się tylko czy było by to ok pod innym względem- ktoś miał pomysł, coś stworzył... Dobrzyn, co o tym sądzisz - w sumie to obaj tam zaglądamy od czasu do czasu...?

Pozdrawiam z MMz:)
 
Ostatnio edytowane:

Dobrzyn

Moderator Forum Prawdziwa kolej wąskotorowa.
Zespół forum
Reakcje
1.092 3 1
#5
@Harry Potter myślę, że nie ma co rozmieniać się na drobne. Temat jest dość... wąski więc nie ma co tworzyć drugiego forum 750mm. Jestem też sceptyczny co do jakichkolwiek podziałów, posty dotyczące wąskotorówek pojawiają się na tyle rzadko, że uważam że nie ma takiej potrzeby. Zostawiłbym jak jest i wydzielał co ciekawsze dyskusje. Zostawiając oczywiście możliwość zakładania nowych - tematycznych
 

Harry Potter

Znany użytkownik
Reakcje
2.384 71 3
#6
Fakt, zwrot "robić porządki" jest zbyt ogólnikowy. Zvolack, jaki jest zakres planowanych porządków bo wydaje mi się, że pojechałem zbyt selektywnie...??
Dobrzyn, ogólnie ten sposób podałem za przykład, ale masz rację - to chyba zwykłe "xerowanie".

Pozdrawiam z MMz:)
 

Baldwin

Znany użytkownik
Reakcje
487 0 0
#7
Na pierwszy rzut to proponował bym wydobyć z działu kolei normalnotorowej tematy wąskotorowe .
A jak się uzbiera tematyka to wtedy można by porozdzielać tematycznie .
Ot takie przemyślenia co do porządków .
 
OP
OP
Z

Zv

Gość
#8
Na początek wydzielę kilka wartościowych wątków a potem będziecie je już sami tworzyć. Nie zamierzam robić tak szczegółowego podziału jak na 750.
 
OP
OP
Z

Zv

Gość
#11
Przywróciłem ocenianie i oceny. Możecie się popastwić nad zdjęciami bez ocen. Dział wylądował na głównej stronie.
SZUKAM MODERATORA DO TEGO DZIAŁU. Zgłoszenia na prv.
 

Kpt. Nemo

Łowca cech
Donator forum
Ekspert
Reakcje
20.032 494 29
#12
Bez kolejowych klimatów, reszta mogła by nosić nazwę "Śląska kolej wąskotorowa" nie jestem przekonany czy to dobry kierunek, znaczy te zmiany, ale w zasadzie niech tam.
Wybacz przyjacielu, ale nie mogłem się powstrzymać przed daniem głosu.
 

Jarząbek

Znany użytkownik
Reakcje
1.581 73 0
#14
Proponuję podzielenie wątków zgodnie z podziałem dyrekcyjnym ... wtedy, gdy jeszcze działały dyrekcje okręgowe - 8 DOKP.
Oczywiście w DOKP Południowej i Dolnośląskiej nie było Wydziałów Kolei Wąskotorowych - czyli 6 grup tematycznych. Ze względu na wielkość niektórych kolei proponuję oddzielne grupy dla kolei kujawskich, bydgoskich i jędrzejowskich. Najprostsza sprawa to DOKP Pomorska i Śląska.
A pozostałe zaszeregowałbym następująco:
- DOKP Centralna - WKD i marecka oraz bialska, ełcka, mławska, myszyniecka, nasielska, piotrkowska i rogowska,
- DOKP Wschodnia - hrubieszowska, nałęczowska, przeworska i starachowicka,
- DOKP Północna - kętrzyńska, kwidzyńska i żuławska,
- DOKP Zachodnia - krotoszyńska, śmigielska, średzka, opalenicka, wieluńska i wrocławska.
Ponadto grupy kolei użytku niepublicznego - leśne, przemysłowe, cukrownicze i wojskowe oraz to czego nie możemy przyporządkować, czyli tzw mix.
W przypadkach wystąpienia większej ilości wpisów w temacie taborowym proponuje odrębne grupy np. peiksy czy też wagony motorowe, tak jak zostały wyodrębnione wagony Zakładów Ostrowieckich. Tak szybciutko licząc wychodzi na dobry początek 15 grup, no chyba, że o czymś istotnym zapomniałem. (
 
OP
OP
Z

Zv

Gość
#15
Wg mnie to szalony pomysł.. :D ale może w takim szaleństwie jest metoda. Pytanie czy Dobrzyn to ogarnie. Ja na początek bym wydzielił DOKP i kolejki niepubliczne oraz Tabor.
 

Jarząbek

Znany użytkownik
Reakcje
1.581 73 0
#16
Ja na początek bym wydzielił DOKP i kolejki niepubliczne oraz Tabor.
Zależy jak podchodzisz do tych niepublicznych - jedna wspólna grupa czy cztery w/g mojej propozycji? Wydzielenie DOKP (6), niepubliczne (4) i ewentualny tabor oraz obowiązkowy mix-pozostałe daje niewiele mnie grup. Oczywiście na początek można zrezygnować z odrębnych bydgoskich (płn), jędrzejowskich (wsch) i kujawskich (zach).
 

Dobrzyn

Moderator Forum Prawdziwa kolej wąskotorowa.
Zespół forum
Reakcje
1.092 3 1
#18
Jeste sceptycznie nastawiony do tego typu podziałów... Ale może?
Z tym że widzę to tak:
DOKP, niepubliczne (bez podziału na rodzaj) i tabor. Obawiam się tylko, że użytkownicy mogą albo nie wiedzieć, albo mieć w nosie w której DOKP dana kolejka była.
 

Jarząbek

Znany użytkownik
Reakcje
1.581 73 0
#19
Sceptycznie? ... To skoro Moderator jest nastawiony sceptycznie to zostawić tak jak jest. Już powoli dogorywa, jeszcze kilka dni i ... ostatnie namaszczenie a później to już ani ksiądz ani moderator potrzebni nie będą. :(
 

Dobrzyn

Moderator Forum Prawdziwa kolej wąskotorowa.
Zespół forum
Reakcje
1.092 3 1
#20
Sceptycznie, bo jak napisałem wyżej, nie chciałbym tu robić kalki forum 750mm.pl. Z drugiej jednak strony... Spróbujemy, tylko nie dziś i nie jutro, pewnie w ciągu najbliższego tygodnia do tego siądę. Proszę też o propozycje tematów do wydzielenia z ogółu. Wagony ostrowieckie już są, wydzielę jeszcze parowozy WSABP i Px48. Co jeszcze?