• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Port Miejski Wrocław

OP
OP
Artur

Artur

Bob Budowniczy
Zespół forum
Donator forum
FREMO Polska
MSMK
Reakcje
7.646 133 3
Znam to zdjęcie ale nie zapisałem go i nie mogłem jakiś czas temu znaleźć. Jest plan żeby zrobić takie drewniane konstrukcje do zsypu węgla ;)
 
OP
OP
Artur

Artur

Bob Budowniczy
Zespół forum
Donator forum
FREMO Polska
MSMK
Reakcje
7.646 133 3
Generalnie jak macie jakieś zdjęcia portów rzecznych to wrzucajcie to zawsze będzie jakaś inspiracja i ciekawostka ;)
 

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.192 39 0
Generalnie jak macie jakieś zdjęcia portów rzecznych to wrzucajcie to zawsze będzie jakaś inspiracja i ciekawostka ;)
Nie prowokuj ... swoich nie mam ale w necie sporo. Mam 2 barki rzeczne w 1/220 i tak pomyślałem, ze może jakaś diorama powinna powstać i tak z ciekawości wrzuciłem do neta "port rzeczny Poznań" i wyskoczyło sporo. Sugeruję hasło "port rzeczny" na fotopolska.eu.
 
OP
OP
Artur

Artur

Bob Budowniczy
Zespół forum
Donator forum
FREMO Polska
MSMK
Reakcje
7.646 133 3
Ja myślę o zrobieniu takiej galerii :) w zasobach forum. Zebrać materiały. Czasami ktoś ma ciekawe książki gdzie są fotografie, których w sieci nie znajdziemy. Np książka, w której masz wiele stron ale 4 zdjęcia związane z tematem ;)
 
OP
OP
Artur

Artur

Bob Budowniczy
Zespół forum
Donator forum
FREMO Polska
MSMK
Reakcje
7.646 133 3
Potrzebuję pomocy. Mam do rozwiązanie pewne zagadnienie z portu. Wydaje mi się że w pocie były 2-3 wagi wagonowe. Ale ich rozmieszczenie jest dość dziwne. 1-2 wagi były przy magazynie drobnicowym. Tylko po co?
Jedna waga przy magazynie cukier/zboże. Tutaj jest sens. Ale nie ma wagi do ważenia wagonów z placu dla kruszyw. Co prawda można by wykorzystać wagę pod magazynem cukier/zboże ale w tedy nie będzie operacji pod samym magazynem.

Teraz trochę fotografii:

Teraz tak. Niebieska linia układ torów. Czerwone linie to potencjalne wagi. Dodatkowo ponumerowane żeby kolejne zdjęcia były lepiej zrozumiałe.

1589281723349.png


Waga 1 Magazyn drobnicowy

1589281824214.png


1589281857879.png


Waga 3 magazyn cukier/zboże (to jest najbardziej prawdopodobne miejsce)

1589281937071.png


1589281973460.png


1589281998551.png


Waga nr 2 (tutaj pewien element magazynu zasugerował mi że mogła być tu waga. Co ciekawe ta waga jest po środku magazynu ale między dwoma zsypami.

1589282090688.png


Linia waga, kółka zsypy

1589282160866.png


Kółko po prawej

1589282202772.png


Kółko po lewej

1589282248212.png


A te okna wychodzą mniej więcej na środku tych desek, które są między szynami.

1589282332336.png


Co sądzicie o tych miejscach. Mogły tu być wagi?

@Kanclerz może wiesz coś na ten temat? Książka jest z okresu kiedy na 99% nie planowali w tych miejscach wag.
 

Załączniki

Kanclerz

Znany użytkownik
Reakcje
363 2 0
Wydaje mi się, że co do "materiału" dowodowego na temat jednej z wag oznaczonej jako nr 2 masz całkowitą rację. Natomiast co do reszty - nie wypowiem się, uważam, że trzeba by mimo wszystko zajrzeć do książki. Być może dałaby informację co tam miało być albo czemu tam nie mogło być wag wagonowych (bo były na przykład zsypy). Z racji, że po wojnie z portu korzystano dopiero po opuszczeniu go przez Armię Radziecką, brak części sprzętów, powszechna powojenna bieda, niepewność mieszkańców miasta co do jego przyszłości sprawiły, że chałupnicze rozwiązania okolic zsypów do magazynów (płyty betonowe w tokach międzyszynowymi) miały tylko ułatwić utrzymanie porządku po rozładunku wagonu i nie są pozostałościami po wagach wagonowych.

Moim zdaniem bezsprzecznie pozostałością wagi wagonowej jest miejsce nr 2. Dobudówka z późniejszymi oknami, dylatacja toru - to wszystko ewidentnie wskazuje na miejsce po wadze. Sprawdzę zdjęcia wnętrza - może wszedłem do tego pomieszczenia będąc w środku. Co do miejsca nr 1 to się nie wypowiem - być może waga tam była ale wymieniono szyny i dla bezpieczeństwa eksploatacji zakryto wszystko betonowymi płytami? Ciężko uwierzyć, że tu też była waga aczkolwiek logika Twojego myślenia ma sens.
 

sheriff

Znany użytkownik
Reakcje
472 9 0
Co do miejsca nr 3:
Byłem tam wczoraj. Na długości jakichś 150-200m tor ma wymienione podkłady i położone szyny S49 z lat 60-tych. To miejsce jest w funkcji dość analogiczne z tymi zsypami widocznymi na fotce po wyżej po prawej, tylko tak jak @Kanclerz pisze, płyty wynikają raczej z potrzeby utrzymania miejsca w czystości a nie z zabudowania tutaj wagi. Ogląd lokalizacji i konstrukcja przyziemia budynku również moim skromnym daniem nie wskazują na to aby tu mogła być waga. Poza tym wydaje mi się, że wagi raczej były budowane w miejscach gdzie nie ładowano/rozładowywano wagonów.

Zdroofka
Andrzej
 
OP
OP
Artur

Artur

Bob Budowniczy
Zespół forum
Donator forum
FREMO Polska
MSMK
Reakcje
7.646 133 3
Jest jeszcze teoria że mogły być tu zsypy. Przynajmniej miejsce 3. Potem ślimakami do piwnicy i do góry.

Co do miejsca 2 teoria ze zsypem też jest możliwa. Zdjęcie wnętrza, które mam może to potwierdzać.

@Kanclerz jak masz fotki wnetrza to poproszę. Ja jedną znalazłem i pojawił się kolejne pytania.

@sheriff dzięki za wizję lokalną ;)
 

sheriff

Znany użytkownik
Reakcje
472 9 0
Jest jeszcze teoria że mogły być tu zsypy. Przynajmniej miejsce 3. Potem ślimakami do piwnicy i do góry.
To na milion procent były zsypy, przy czym w przynajmniej jednym przypadku od strony basenu portowego (teraz nie pomnę już w którym), wygląda to tak jakby pod spodem nie było żadnych instalacji do odbierania ładunków, a postawiano jedynie np. taczki. Byłem na spacerze z młodym i kompletnie nie pomyślałem o zrobieniu zdjęć. Dajcie znać co Wam sfotografować to przy okazji cyknę fotki.

Zdroofka
Andrzej
 
OP
OP
Artur

Artur

Bob Budowniczy
Zespół forum
Donator forum
FREMO Polska
MSMK
Reakcje
7.646 133 3
ja znalazłem taką fotkę. Magazyn przy miejscu 1. Zastanawia mnie do czego to było. To ma szerokość ponad 4 metrów

1589451757230.png
 
OP
OP
Artur

Artur

Bob Budowniczy
Zespół forum
Donator forum
FREMO Polska
MSMK
Reakcje
7.646 133 3
ale 4 m szerokości to jak worek pod to podpiąć? Dlatego liczę że może @Kanclerz będzie miał jeszcze jakieś fotki :)
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Buduję makietę 11
Buduję makietę 75

Podobne wątki