• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Porady i techniki modelarskie

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.565 386 20
#1
Zakładam ten temat dla wszystkich i wszystkich zapraszam do wpisywania swoich technik stosowanych w modelarstwie oraz do zadawania pytań co i jak zrobić. Mam nadzieję, że będzie z tego ciekawy poradnik dla nas wszystkich. :)
 
OP
OP
mafo

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.565 386 20
#3
wmafo
Witam !
Pomysl fajny , tylko nie wiem czy jest sens " dublowania" tematu bo mamy już na naszym Forum dzial :
Techniki modelarskie
Opisy technik, porady "How to", sztuczki i triki modelarskie i to nie tylko dla " kolejkowiczow ":)
Wiesz, nie każdy zagląda na forum kolejowe, tak jak nie każdy kolejarz ogląda część samochodową. Dodatkowo część kolegów ma wyłączony dostęp do jednej części, także uważam, że i na części samochodowej taki temat będzie miał rację bytu. :)
 
OP
OP
mafo

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.565 386 20
#5
Postanowiłem przygotować taką krótką informację o zrobieniu ładunku bali drewnianych.
Użyłem tu młodych gałązek leszczyny, które ściąłem jesienią, a obecnie są już wysuszone. Najpierw tniemy je na żądany wymiar.

IMG_7518.jpg



Następnie trzeba powycinać miejsca przyszłego odejścia kolejnych gałązek.

IMG_7519.jpg



Ponieważ gałęzie leszczyny mają zielony kolor, a mają zmienić się w sosnowe, lub świerkowe pnie, to trzeba zmienić ich kolor. Najpierw trzeba zakryć końce, żeby ich nie pomalować. Ja używam takiej gumy w płynie.Po wyschnięciu dopiero można zacząć malować.

IMG_7520.jpg
IMG_7521.jpg



No to teraz przerwa, bo czekamy jak wyschnie. :)
 
OP
OP
mafo

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.565 386 20
#6
Na szczęście ta guma schnie szybko i można było zabrać się za malowanie.
Najlepsza do barwienia drewna jest bejca. Ja użyłem tu dostępnej w małych opakowaniach bejcy w trzech kolorach: Mahoń, Dąb i Palisander. Po paru próbach dobrałem doświadczalnie kolor, który będzie imitował kolor sosny/świerku na zielonej korze leszczyny. Niestety przy takim mieszaniu nie da się zapisać w jakich ilościach której bejcy dodałem do mieszanki.:(

IMG_7522.jpg


IMG_7523.jpg



Po pierwszym malowaniu kolor jeszcze mi się jeszcze nie podobał, więc zabejcowałem drugi raz, no i teraz wszystko sobie schnie.

IMG_7524.jpg
 
OP
OP
mafo

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.565 386 20
#8
Dziś ciąg dalszy:
Po wyschnięciu wygląda to tak.

IMG_7528.jpg



Teraz trzeba zdjąć z końców gumę zabezpieczającą.

IMG_7529.jpg



No i teraz trzeba zmienić kolor drewna na przekroju, bo tu jest zbyt wpadające w zielony. Użyłem tu bejcy o kolorze Buk (akurat taka mi została po jakichś pracach domowych). Tu widać różnicę w trakcie malowania – jeszcze mokre.

IMG_7532.jpg



Po wyschnięciu wygląda tak.

IMG_7533.jpg



Teraz pozostaje tylko spryskać drewno cienką warstwą bezbarwnego lakieru matowego, żeby zabezpieczyć drewno. Ja użyłem tu takiego samochodowego lakieru.

IMG_7534.jpg



Po wyschnięciu lakieru bale drewna są gotowe do transportu.

IMG_7538.jpg


No i to by było na tyle. :) :kawa:
 

pierek

Znany użytkownik
Reakcje
76 9 0
#9
Zobaczcie jaki zajefajny prezent dostałem z zaprzyjażnionego tartaku w Kutnie kraz jest tylko tłem do fachowej roboty przy obróbce drewna :).

IMGP0492.jpg
IMGP0494.jpg
IMGP0497.jpg
 
OP
OP
mafo

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.565 386 20
#10
Znaczy się transport dotarł w całości i nieuszkodzony. Fajne fotki wstawiłeś. Brawo.gif
 

CoLin's

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#11
Witam mam pytanie dotyczące jak zrobić taką felge jak ona sie nazywa chodzi tu o to że same "szprychy" są dalej a przed tym jest taki rant takie felgi stosuje sie do aut które mają glebe i chciałbym sie zapytac jak i z czego gdzie takie felgi odlac/zrobic wiem ,że prawdopodobnie z żywicy ale nie wiem jak żeby był takie efekt jak na zdj

[DOUBLEPOST=1467708399,1467707631][/DOUBLEPOST]
Znaczy się transport dotarł w całości i nieuszkodzony. Fajne fotki wstawiłeś. Zobacz załącznik 367998
witam mam pytanie do pana zdjęcia i cał opis pytania u góry
 
OP
OP
mafo

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.565 386 20
#12
Witam mam pytanie dotyczące jak zrobić taką felge jak ona sie nazywa chodzi tu o to że same "szprychy" są dalej a przed tym jest taki rant takie felgi stosuje sie do aut które mają glebe i chciałbym sie zapytac jak i z czego gdzie takie felgi odlac/zrobic wiem ,że prawdopodobnie z żywicy ale nie wiem jak żeby był takie efekt jak na zdj

[DOUBLEPOST=1467708399,1467707631][/DOUBLEPOST]
witam mam pytanie do pana zdjęcia i cał opis pytania u góry
Najprościej zrobić formę i odlać je z żywicy ale ja nie znam się na odlewach z żywicy, także musisz pytać innych kolegów.
[DOUBLEPOST=1468512264][/DOUBLEPOST]Ostatnio udało mi się zakupić żywicę akrylową światłoutwardzalną. Jest w bardzo fajnym pojemniku z dozownikiem pozwalającym na dokładną aplikację. Nakłada się bardzo fajnie, jest gęsta nie rozpływa się. Utwardza się dołączoną diodą przez 4 sekundy.
Dziś pierwsze próby na wikingowym modelu MB NG.
Najpierw pomalowałem przednie reflektory.

IMG_2377.jpg



Potem nałożyłem żywicę. Jak się postawi model, to żywica nie spływa.

IMG_2378.jpg



No i utwardziłem. Efekt jest zaskakujący, bo żywica jest totalnie przezroczysta i dopiero pod światło widać, że jest położona.

IMG_2379.jpg
IMG_2380.jpg



Więcej o tej żywicy można znaleźć tu-klik
 
OP
OP
mafo

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.565 386 20
#16
Pisałem ostatnio o markerze chromowym do malowania np lusterek lub też innych elementów chromowych. Marker z firmy MOLOTOW.
Molotow Liquid Chrome.jpg

No i powiem, że jest naprawdę z bardzo dużą zawartością chromu. Podmalowałem światła i grill w starej herpowskiej BMW 745i. Poniżej zdjęcie w porównaniu z oryginalnymi chromowanymi elementami brekinowego modelu BMW 2002:

FullSizeRender.jpg
 

Adam66

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
6.416 110 1
#17
Podmalowałem światła i grill w starej herpowskiej BMW 745i. Poniżej zdjęcie w porównaniu z oryginalnymi chromowanymi elementami brekinowego modelu BMW 2002
Nie wiem który model jest który:LOL: ale chrom na obu wygląda podobnie, więc rekomendacja jak najbardziej pomocna(y)
Tylko ta nazwa coś tak trochę nie bardzo:podstepny:
Zmywacz do tego specyfiku powinien nazywać się Ribbentrop:D
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Warsztat 3

Podobne wątki