• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

POMOCY!!! - sygnał blokowy PIKO

Reakcje
0 0 0
#27
Mój pierwszy dekoder który jest wybudowany w Lokomotywie to dekoder o nr. katalogowym Roco 10745 . Z instrukcji obsługu lokomotywy wynika ze ten dekoder spełnia wymagania ABC . Z tego co wiem to to nie jest dekoder Lenza . Chyba ze się mylę.... :roll:
 

TKK

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#28
kwb3rdu napisał(a):
Moj pierwszy dekoder ktory jest wybudowany w Lokometywe to dekoder o nr. katalogowym Roco 10745 . Z unstrukcji ktora obsugo lokomotywy wynika ze ten dekoder spelnia wymagania ABC . Z tego co wiem to to nie jest dekoder Lenza . Chyba ze sie myle.... :roll:
a co tam dokladnie w tej instrukcji napisali ??? (bo z WWW nic takiego nie wynika)
 
Reakcje
0 0 0
#29
Z tego co wyczytalem to ten Dekoder posiada takie funkcje:

Atomatyczne rozpoznanie sposobu pracy Analog/digital
Auomatyczne rozpoznaie jazdy 14/28/128 ??????
Wspomaganie hamowania DCC
Zbazpieczenie napiecia wszystkich wyjsc .
Mozliwosc wgrywania nowego softa .
Dotego sa trzy dodatkowe funkcje
F1 Zielony kabel do generatora dymu
F3 jazda manewrowa na pol gwizdka
F4 mozliwosc deaktywacji przyspieszania jak i hamowania.

Przetlumaczylem to z niemieckiego ale to jest i tak salata dla mnie .
. :D
porownalem to z tym co mi polecil gbbsoft i wydaje mi sie ze tu rozchodzi sie o w.w. funcje ABC

Mam nadzieje ze za trzecim razem zaczne cosik kumac ....... :LOL:
 

TKK

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#30
kwb3rdu napisał(a):
porownalem to z tym co mi polecil gbbsoft i wydaje mi sie ze tu rozchodzi sie o w.w. funcje ABC
:roll: - wyjscia funkcyjne A, B, C, D to nie to samo co ABC firmy Lenz.
ABC to skrot ktory GBB juz rozwinal. A to o czym mowisz to oznaczenie wyjsc dekodera - i nie ma to ze soba nic wspolnego. :-D
 
Reakcje
0 0 0
#32
TKK napisał(a):
kwb3rdu napisał(a):
porownalem to z tym co mi polecil gbbsoft i wydaje mi sie ze tu rozchodzi sie o w.w. funcje ABC
:roll: - wyjscia funkcyjne A, B, C, D to nie to samo co ABC firmy Lenz.
ABC to skrot ktory GBB juz rozwinal. A to o czym mowisz to oznaczenie wyjsc dekodera - i nie ma to ze soba nic wspolnego. :-D
A wiec co to oznacza dla mnie ??? :cry:
Ja mam ponad 10 Blokad Piko i chcialbym je w jakis sposob zintegrowac z DCC .
Tak jak juz wspominalem pod makieta (jako ukryty dworzec ).
 
Reakcje
0 0 0
#33
gbbsoft napisał(a):
Tak to jest proste do zrobienia . Mysle ze do tego celu nadaja sie diody Zennera .

!! Dodatkowo, aby działało to wybiórczo - pociąg jadący w jedną stronę, zgodną z semaforem, zatrzymałby się, a pociąg jadący w drugą stronę - nie.!!

To madre rowiazanie chyba mnie nie interesuje poniewaz zakladam ze sklady beda sie poruszaly w jednym kierunku a wiec ta 5 powrotna dioda bedzie nie potrzebna
..................
Czyli te blokady Piko moga mi sluzyc jedynie jako semafory ?????
 

gbbsoft

Aktywny użytkownik
Reakcje
11 0 0
#34
kwb3rdu napisał(a):
ta 5 powrotna dioda bedzie nie potrzebna ..................
Absolutnie nie masz racji!

W DCC kierunek płynięcia prądu nie ma nic wspólnego z kierunkiem jazdy lokomotywy.

W DCC prąd płynie w rytmie nadawanie bitów informacji: http://wiki.gbbkolejka.com/tiki-index.p ... dstawy+DCC

O kierunku jazdy decyduje dekoder na podstawie otrzymanych rozkazów. Na jednym torze może poruszać się (teoretycznie) kilka lokomotyw - każda w innym kierunku i z inną prędkością.

Wszystkie diody w BM-1 są potrzebne, ponieważ generalnie to przez BM-1 prąd ma przepływać (w obie strony). Pomysł polega na tym, że każda dioda obniża napięcie o "troszkę" i wstawienie nierównej ilości diod w każdą stronę powoduje, że napiecie w jedna stronę jest "trochę" niższe niż w drugą. To wykrywa dekoder (o ile potrafi) i odpowiednio reaguje. Dodatkowo wykrywa "na której szynie" jest niżej, co umożliwia zatrzymanie loka jeżeli jedzie w kierunku semafora z czerwonym światłem, a nie zatrzymanie - jeżeli jedzie w kierunku przeciwnym (semafor jest przecież nie dla niego).

PS. A czy to ci jest potrzebne, czy nie - to już inna sprawa...
 
Reakcje
0 0 0
#36
xdamian napisał(a):
ruszy płynnie. wedle ustawień jakie ma zapisane w dekoderze
Nie ruszy wedlug ustawienia dekodera poniewaz tak jak juz ktos wspomnial ten system blokad Piko dziala tylko w analogu . Dlatego trzeba ta czesc trowiska z blokadami puscic w analogu . Do tego potrzebny analogowy transformator lub modul nr. kat. Roco 10768 . ;)
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Elektryka 0
Elektryka 9
Elektryka 4
Elektryka 2
Elektryka 27

Podobne wątki