• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Pomoc z DCC

kokos_komandos

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#1
Jako że jestem nowy na forum chciałbym na wstępie wszystkich przywitać.

Kupiłem zestaw startowy roco z centralką z21 i MM. Pomimo że został zakupiony w jednym z większych sklepów modelarskich w kraju to MM jest w języku niemiecki, angielskim, włoskim i chyba francuskim. I tu pytanie pierwsze. W jaki sposób zaktualizować MM (jest v 1.02) i dograć język PL?

Pytanie nr 2. Z posiadanego taboru dekoder ma jedynie lok z zestawu i bipa rivarossi. Po postawieniu bipy na tory oświetlenie od razu się zapaliło. Przy próbie dodanie dekodera do MM coś musiałem źle kliknąć bo oświetlenie zgasło i teraz za chiny nie mogę go zapalić. Zanim jednak to się stało bipa nie reagowała na F-ki (według obywatela od którego odkupiłem bipe miała mieć funkcje F1 do F8) jedyna możliwość zgaszenia była po wciśnięciu stop na MM (czyli odłączeniu napięcia). Po ponownym kliknięciu stop oświetlenie zapalało się z efektem świetlówki. Jak ożywić to oświetlenie?
 

Grzes

Moderator forum Sterowanie oraz Mikro-producenci.
Zespół forum
BGM
SMK Katowice
Reakcje
574 7 0
#3
Jeśli chodzi o zmianę softu i języka, to zainstaluj sobie aplikację Z21 Maintenance i tam masz zakładkę do zmiany.

Bipa pewnie z płytkami @karol_mar - zapytaj Go ;)
 
OP
OP
K

kokos_komandos

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#4
Skontaktuj się z Elvisem.
Tutaj masz namiary:

http://www.elvis-model.pl/Aktualności

Pozdrawiam
W sprawie MM czy bipy?

Jeżeli chodzi o bipę to chyba wpadłem na przyczynę problemu z brakiem możliwości dodania do MM. Przecież tam muszą być dwa dekodery (człon 2 i 3 nie są połączone elektrycznie) a ja próbowałem zaprogramować cały zestaw. Trochę bez sensu rozwiązanie bo żeby sterować oświetleniem trzeba by się przełączać między dekoderami. To z kolei rodzi kolejne pytanie, jakim cudem mogłem "wyłączyć" (domniemam przez zmianę jakiś ustawień) dwa dekodery na raz?
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.332 463 29
#5
Trochę bez sensu rozwiązanie bo żeby sterować oświetleniem trzeba by się przełączać między dekoderami.
Nie trzeba, wystarczy w obu dekoderach ustawić ten sam adres. Proponuję postawić na torze Bipę (ale tylko ją, bez żadnych innych pojazdów z dekoderem) i za pomocą MM ustawić jakiś jeden, wspólny adres (CV1). Niezależnie od tego, jaki adres był wcześniej, wszystkie dekodery, które odstaną sygnał, przestawią się na adres wprowadzony w MM. A czy bardziej ma sens: stosować dwa dekodery, czy prowadzić połącznie elektryczne przez cały skład, to już kwestia indywidualnego gustu.
 
OP
OP
K

kokos_komandos

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#6
Tak jak pisałem, innego taboru z dcc nie mam (lok z zestawu to H0e). Panie Andrzeju, czyli postawić najpierw 2 człony i ustawić im CV1, a później to samo zrobić z kolejnymi członami ustawiając im taki sam CV1?
 

Podobne wątki