• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Pomoc w planowaniu makiety H0

Reakcje
0 0 0
#1
Witam. Zarejestrowałem się na tym forum całkiem niedawno ponieważ potrzebuję pomocy osob doświadczonych. Od kilku tygodni planowałem swoją wymarzoną makiete. Chciałem na początek coś prostego i wymyśliłem coś takiego. Co otym myślicie może trzeba coś zmienic, dodać może macie jakieś sugestie. W każdym razie licze na waszą pomoc.
 

Załączniki

Gała

Użytkownik
Reakcje
1 0 0
#8
Według mnie wywalając dwa tory stacyjne, zmniejszajac ilosc zwrotnic i krzyzówek do mniejszej ilosci bocznic. To sa tylko moje przemyślenia, które mogą byc oczywiscie błędne. Kazdy to widzi na swój sposób :grin: i kazdy bedzie to korygował jak mu sie to widzi
 

tkarkady

Aktywny użytkownik
Reakcje
744 0 0
#10
Witam serdecznie miłośników małej kolei i Ciebie kolego Piko937.
Również zarejestrowałem się niedawno żeby popatrzeć co tam budują inni.
Zdecydowałem się zabrać głos w Twoim wątku bo układ torów który zaplanowałeś jest bardzo podobny do tego co i ja sobie wymyśliłem.
Przy czym zaplanowałem o 3/4 rozjazdów mniej niż Ty a za to dłuższe bocznice i tory szlakowe (2 poziomy) .
Najlepiej ściągnij sobie TrainCada na komputer (jest za darmo) i w nim zaprojektuj układ torów swojej makiety. Zdziwisz się ile będzie potrzeba miejsca na to co narysowałeś na kartce.
Sądząc po rozmiarach twojej 3-stanowiskowej lokomotywowni , to wszystko chciałbyś zmieścić na długości około 2mb a to niestety nie będzie możliwe. Szkoda czasu na takie rysowanie.
pozdrawiam
 

gbbsoft

Aktywny użytkownik
Reakcje
11 0 0
#11
Piko937, a jakie to miałby mieć rozmiary?

Bardzo polecam narysowanie porządne schematu. Albo za pomocą jakiegoś programu, albo na kartce w kratkę z zachowaniem proporcji... Wtedy schemat zaczyna wyglądać całkiem inaczej...
 

Jaro

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#12
Dokładnie . Bardzo się zdziwisz . Przynajmniej jeśli masz zamiar robić pod skalę H0. To co narysowałeś wcale proste nie jest. Widać nie kupiłeś jeszcze nawet zestawu startowego. Drogi kolego- taka makieta co narysowaleś to co najmniej 1,5 metra szerokosci jak nie dwa metry. Na długość też pewnie że 3 metry wyjdzie. Pamietaj że jeden tor prosty (przynajmniej Roco) to 20 centymetrów . A jeden bok owalu to 6 zakrętów . Chyba, że dasz ciaśniejsze zakręty . Ja tego osobiście nie robię bo mam długie osobowe choć może by i na ciaśniejszych chodziło .
 

Jaro

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#13
A nie zdziwiło by mnie gdyby ta makieta nie miała rozmiaru 3 metry na 4 metry.
H0 to naprawdę dużą skala. Jeden wagon osobowy u mnie to jakieś 20 centymetrów i lokomotywa rąk samo. Zmierzylem kiedyś lokomotywę i dwa osobowe. Długość to jakieś 70 centymetrów . To sporo. Wyobraź sobie makietę o szerokości 1,5 metra. To zaledwie dwie długości pociągów . Ledwo lok wjedzie a już musi znowu skręcać . Na filmach na You Tube tego nie widać .
 
OP
OP
P
Reakcje
0 0 0
#16
Wymiary to ok. 1,7m szerokości i 3m długości. Zestaw startowy kupiłem od piko i mam tam trochę torów a-gleis. Zamierzam dokupić więcej i znich układać torowisko.
 
P

Paweł Piotr

Gość
#18
Piko937 napisał(a):
mam tam trochę torów a-gleis. Zamierzam dokupić więcej i znich układać torowisko.
Z torów układa się nawierzchnię kolejową, tory i rozjazdy służą do ułożenia układu torowego stacji, makiety, modułu.
Jaro napisał(a):
Ułożyłem na podłodze w moim największym pokoju.Musiałem część mebli wynieść,żeby się torowisko zmieściło
Torowiskiem na filmie do ułożenia torów jest podłoga, torowiskiem do ułożenia torów na makiecie jest płyta, stanowiąca podłoże makiety.
A czym jest torowisko na prawdziwej kolei - poczytaj tu:
http://ds5.agh.edu.pl/~qziou/viewtopic.php?t=4057
Opisując kolej, prawdziwą i w modelu, dobrze jest poprawnie używać terminologii kolejowej, w której określone pojęcia oznaczają poszczególne elementy infrastruktury kolejowej.
Pozdrawiam
 

WITKOIM

Znany użytkownik
Reakcje
27 0 0
#19
Paweł Piotr napisał(a):
Piko937 napisał(a):
mam tam trochę torów a-gleis. Zamierzam dokupić więcej i znich układać torowisko.
Z torów układa się nawierzchnię kolejową, tory i rozjazdy służą do ułożenia układu torowego stacji, makiety, modułu.
Jaro napisał(a):
Ułożyłem na podłodze w moim największym pokoju.Musiałem część mebli wynieść,żeby się torowisko zmieściło
Torowiskiem na filmie do ułożenia torów jest podłoga, torowiskiem do ułożenia torów na makiecie jest płyta, stanowiąca podłoże makiety.
A czym jest torowisko na prawdziwej kolei - poczytaj tu:
http://ds5.agh.edu.pl/~qziou/viewtopic.php?t=4057
Opisując kolej, prawdziwą i w modelu, dobrze jest poprawnie używać terminologii kolejowej, w której określone pojęcia oznaczają poszczególne elementy infrastruktury kolejowej.
Pozdrawiam
Paweł Piotr Ty to masz chłopie cierpliwość :D Może skopiuj sobie ten tekst, ponieważ zapewne będzie tego jeszcze.
Chłop swoje, baba swoje
jak to mówią ;)
 

Podobne wątki