• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Pomoc w planowaniu makiety H0

P

Paweł Piotr

Gość
#22
Piko937 napisał(a):
jaki plan polecacie
Żeby próbować odpowiedzieć na to pytanie musisz określić, jaką przestrzenią dysponujesz do zbudowania swojej makiety.
gbbsoft napisał(a):
polecam narysowanie porządne schematu. Albo za pomocą jakiegoś programu, albo na kartce w kratkę z zachowaniem proporcji
I to jest słuszna uwaga, a jak to jest istotne, zrobiłem szacunkowy pomiar Twojego rysunku z planem makiety: Poniżej na rysunku jest fragment Twojego planu i zaznaczony przybliżony wymiar drogi zwrotnicowej - około 130 cm.
Jeśli tą miarkę przyłożyć do całego planu, to wyjdzie, że potrzebujesz co najmniej powierzchni o wymiarach 845 cm/520 cm... Mając przybliżony wymiar powierzchni, jaką masz do dyspozycji i korzystając z planów, które można znaleźć w podanych przez innych forumowiczów linków, można próbować zbudować jakiś plan układu torowego dla Twojej makiety.
Warto też przemyśleć, co na tej makiecie chciałbyś mieć (jakie elementy infrastruktury kolejowej chciałbyś modelować - stacje, lokomotywownie, bocznice, linie kolejowe, mosty, wiadukty, przejazdy itp.).
I nie pytaj: jaki plan proponujecie, bo to Ty będziesz go budował i Ty sobie musisz go wybrać (chyba wiesz, co chcesz mieć?...).
Koledzy z większym doświadczeniem modelarskim i kolejowym podpowiedzą, jaki układ będzie realny (kolejowy), jaki układ będzie funkcjonalny, jakich materiałów używać i jak się do poszczególnych elementów zabrać, ale to Ty musisz zdecydować, co Ciebie najbardziej interesuje i czy będzie Ciebie na to stać...
Pozdrawiam
 

Załączniki

OP
OP
P

Piko937

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#25
Witam po dłuższej przerwie. Przez cały mój nieobecny czas udało mi się zrobić podctawe makiety. Zaplanowałem i ułożyłem na niej taki oto system torowy. Poniżej przedstawiam zdjęcia makiety w stanie "surowym"
 

Załączniki

Gajowy

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#27
No i teraz to co innego. Widać ile masz miejsca. Możesz jeszcze przesunąć ten rozjazd z tyłu, żeby mieć dłuższe tory bocznicowe na zapleczu. Na co one będą przeznaczone? Na jakąś lokomotywownię, stację towarową, czy tory postojowe dla wagonów osobowych?
 
OP
OP
P

Piko937

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#28
Więc tak na środku zostawiłem tyle miejsca bo chce tam zrobić miasteczko. Mam trochę kamienic to je wykorzystam. Natomiast tory bocznicowe będą przeznaczone na stacje towarową. Tam gdzie zostawiłem większy odstęp mam zamiar umieści magazyn towarowy
 
OP
OP
P

Piko937

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#29
Miałbym takie pytanie. Jaki podkład należy umieścić pod torami i na całej makiecie żeby potem uformować jakieś pagórki, posypać posypką modelarską. I ostatnie z czego najłatwiej zrobić góry, bo w mam zamiar umieścić na mojej makiecie jedną górę w prawym górnym rogu (patrząc na 1 zdjęcie).
 

malizna

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#30
Piko937 napisał(a):
Miałbym takie pytanie. Jaki podkład należy umieścić pod torami i na całej makiecie żeby potem uformować jakieś pagórki, posypać posypką modelarską. I ostatnie z czego najłatwiej zrobić góry, bo w mam zamiar umieścić na mojej makiecie jedną górę w prawym górnym rogu (patrząc na 1 zdjęcie).
temat rzeka,poszukaj na forum,jest tego od cholery, :grin:
 

JohnyTRS

Aktywny użytkownik
NAMR
Reakcje
304 1 0
#31
Zgadzam się, metod jest tyle ilu jest modelarzy.

Najprościej to ze styropianu, a potem szpachlówką wygładzić.

:arrow: Przeszukaj forum to znajdziesz pewnie kilka metod.

------------------------------------------------------------------------------------------------
Jaką odległość masz pomiędzy krawędzią płyty a torem zewnętrznym - wg mnie jest to trochę mało. :oops:
 

Podobne wątki