• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Pytanie? Pomoc w naprawie lokomotywy (lokomotyw).

Beobachter

Znany użytkownik
Reakcje
4.939 10 2
#1
Wprawdzie przeszukałem Forum, lecz nie udało mi się znaleźć informacji o polecanych serwisach zajmujących się naprawą uszkodzonych modeli. Ponieważ moje zdolności manualne są ... powiedzmy dość ograniczone, skazany jestem na pomoc fachową. Dotyczy to szczególnie spraw elektrycznych (o lutowanie nie mam pojęcia), elektronicznych (np. model cyfrowy utracił dźwięk, i to nie z powodu zapalenia gardła), czy też np. wymiany zębatki na osi pędnej.

Przykłady lokomotyw wymagających reanimacji / przeróbki to przykładowo:
Trix, który jest (jak należy sądzić) modelem Trix Express, a powinien być na układ dwuszynowy (opisane tu: http://forum.modelarstwo.info/threa...ikami-spalania-wewnętrznego.50817/post-925882)
Broadway Limited AT&SF 2-10-2, który odmówił posłuszeństwa (http://forum.modelarstwo.info/threads/kolekcja-na-5.49685/post-855600). Po demontażu okazało się, że pęknięta jest zębatka osi pędnej (zdjęcie poniżej). Niestety Broadway nie ma już kompletnych zestawów kołowych, lecz tylko są,e zębatki. To wymaga zdjęcia jednego koła z osi, wymianę zębatki i ponowny montaż koła w identycznie tej samej, co uprzednio pozycji (inaczej nie będą pasowały wiązary).
Śliczna BR 36 (u http://forum.modelarstwo.info/threads/kolekcja-niedostateczna-czyli-na-2.49921/post-875425) Roco niestety straciła głos. Lokomotywa jeździ, system ją „widzi” i cyfrowe sterowanie (prędkość, oświetlenie) działa, ale dźwięków brak (reset ma ustawienia fabryczne nie pomógł). Podejrzewam więc, że coś się rozlutowało w zasilaniu głośniczka.

Reasumując - czy znane są godne polecenia serwisy, lub obecni na Forum fachowcy mogący pomóc w usuwaniu takich usterek ? Naturalnie nie mam na myśli pomocy na zasadach charytatywnych. W przypadku pozytywnego odzewu znajdę jeszcze kilka innych modeli zasługujących na fachową pomoc (naprawa / cyfryzacja ).
 

Załączniki

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.370 463 29
#3
Chyba nie ma w naszym kraju oficjalnych serwisów modeli kolejowych. Warto spróbować kontaktu ze sklepami modelarskimi, wiele z nich albo dodatkowo zajmuje się serwisem, albo współpracuje z osobami tym się zajmującymi (przykład podał wyżej kolega @robertmuszka). Również być może niektórzy koledzy na forum, zajmujący przebudowami modeli, mogliby też pomóc w kwestii naprawy. Proponuję założyć wątek w dziale "Giełda", może ktoś się zgłosi.
 
OP
OP
Beobachter

Beobachter

Znany użytkownik
Reakcje
4.939 10 2
#4
Nie wiem, czy tu mozna, wiec jak cos to tel na pw.
Dziękuję - znalazłem bez problemu w internecie (y)

Proponuję założyć wątek w dziale "Giełda", może ktoś się zgłosi.
Tutaj mam pewne wątpliwości. Pod hasłem „usługi” znajdziemy tylko dwa wpisy, z których żaden nie dotyczy napraw.
Natomiast ew. ogłoszenie, bez możliwości weryfikacji faktycznych kompetencji ew. usługodawcy, może być wręcz zachętą do eksperymentowania na czyimś modelu, albo .... jeszcze gorzej (takie wątki też się pojawiają).
Gdy mówimy np. modelu Trix Express, zapewne umiejętność lutowania + podstawowe zrozumienie „kabelków” zapewne wystarczy. Tutaj zaufałbyś np. @MIKOT 1 obserwując jego poczynania (ale jeszcze się nie zgłosił :)).
Natomiast zdjęcie / założenie koła w modeli Broadway wymaga - moim zdaniem - sporych umiejętności i doświadczenia.

Stąd też moje pytanie - profesjonalny serwis podlega określonym rygorom wynikającym z prowadzenia działalności gospodarczej.
Fachowiec forumowicz jest tu znany z uczciwości i profesjonalizmu.
W obydwu takich przypadkach miałbym zaufanie.
Ale ogłoszenia na zasadzie „czy ktoś potrafi„ i ryzykowanie, że model nie wróci do nadawcy, lub wróci w stanie gorszym od oryginalnego (po opłaceniu usługi) to trochę proszenie się o kłopoty (mam pewne doświadczenia z jakością usług w Polsce - być może z tej przyczyny określona ostrożność :niepewny:).
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.370 463 29
#6
No cóż, kolega @Beobachter zrobi tak, jak uzna za najlepsze dla niego. Ja tylko napisałem, jakie w ogóle widzę możliwości, a wybór już nie należy do mnie.
Stąd też moje pytanie - profesjonalny serwis podlega określonym rygorom wynikającym z prowadzenia działalności gospodarczej.
Fachowiec forumowicz jest tu znany z uczciwości i profesjonalizmu.
Co do opcji, wymienionych wyżej, to nie znam w Polsce żadnego profesjonalnego serwisu, prowadzonego oficjalnie i podlegającego formalnym rygorom. Być może są takie, ale mnie nie są znane. A z drugiej opcji też nie miałem potrzeby korzystać, więc nie mogę nikogo polecić.
 
OP
OP
Beobachter

Beobachter

Znany użytkownik
Reakcje
4.939 10 2
#7
No cóż, kolega @Beobachter zrobi tak, jak uzna za najlepsze dla niego. Ja tylko napisałem, jakie w ogóle widzę możliwości, a wybór już nie należy do mnie.
Co do opcji, wymienionych wyżej, to nie znam w Polsce żadnego profesjonalnego serwisu, prowadzonego oficjalnie i podlegającego formalnym rygorom. Być może są takie, ale mnie nie są znane. A z drugiej opcji też nie miałem potrzeby korzystać, więc nie mogę nikogo polecić.
Doskonale rozumiem i doceniam pozytywne intencje :)