• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

pomniejszone.pl - model wagonu motorowego serii SN61

OP
OP
DJs

DJs

Znany użytkownik
Reakcje
815 0 0
#21
Rzeczywiście nalutowywanie tego pasa jest karkołomne. Fakt.
Ale to jedyny sposób, aby go zrobić.
Zrobienie go z żywicy jest jeszcze trudniejsze.
Dach ma długość 260 mm. To dużo, a ciężko jest utrafić w odpowiedni skurcz na takiej długości, tym bardziej, że ten pas jest wokół całego pojazdu. No i na tym pasie są jeszcze okapy nad drzwiami i niektórymi oknami. Do tego ciężko jest na takiej długości zeszlifować odlew od spodu, aby ten pas miał 0,6mm wysokości na całej długości i nie zrobił się "banan".
Testowałem, także to jedyny sposób na uzyskanie tego pasa.

I parę fotek dla tych co nie będą w Poznaniu.

DSC_0179.jpg


DSC_0180.jpg


DSC_0181.jpg
 
OP
OP
DJs

DJs

Znany użytkownik
Reakcje
815 0 0
#24
Jest miodny, a jakie numerki farb używałeś ?? Ja też używałem Vallejo ale chyba troszkę źle dobrałem...

Zobacz załącznik 333361
Proszę bardzo. 6033 i 6027.
Ale z jakiego katalogu są to nie wiem, bo wybierałem je w sklepie z farbami samochodowymi i nie zwróciłem na to uwagi.

A listwa albo srebrny pasek między kolorami będzie? Ale i tak jestem zainteresowany, nawet z tym krzywym górnym paskiem.;)

Tak, jak najbardziej będzie z listwą z numerem 139.


A to fotka na zachętę, do obejrzenia całego modelu na mojej stronie www.pomniejszone.pl


SN61.jpg
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.373 463 29
#25
To tylko pozostaje czekać na informację o cenie (a w międzyczasie śledzić postęp prac u konkurencji). Ale ja byłbym zainteresowany malowaniem i oznakowaniem z lat 1970-80-tych - czy jest szansa na taką wersję?
 
OP
OP
DJs

DJs

Znany użytkownik
Reakcje
815 0 0
#27
Niestety na obecną chwilę nie będę robił wcześniejszych wersji, gdyż nie mam żadnej dokumentacji co do wyglądu i napisów eksploatacyjnych.
Jeśli ktoś takowe posiada i chciałby udostępnić to jak najbardziej jestem otwarty na propozycje.
Ewentualnie może ktoś wie, gdzie stoją pojazdy wcześniejszych serii w dobrym wyglądzie i poda lokalizację to z góry dziękuję za info.
Natomiast gdyby ktoś życzyłby sobie model ze zmianami na czole (z dostępnych fotek w necie) napisami wg własnego życzenia, bądź kolorach to nie ma problemu aby taki model wykonać.
To samo dotyczy numeru 168. Mogę go wykonać w soczystych, nie wypłowiałych kolorach.


A tak prezentował się mój SN61-168 na targach w Poznaniu na stoisku Elvis-Model, któremu dziękuję na możliwość pokazania go.


IMG_3685.jpg
 

Szymon32

Aktywny użytkownik
KSK Wrocław
Reakcje
59 2 0
#29
Model Bardzo Ładny:)Co rzuciło mi się w oczy to wymiar szyb czołowych wyglądają jakby były ciut za wąskie nie wiem czy to wynika z technologii wykonania modelu? dla porównania dwie fotki.
SN61-168_11.jpg
61-183.jpg
 

Zbyszek

Znany użytkownik
Reakcje
810 71 5
#33
Model TMF również ma te okna jakieś wąskie, chociaż są wyżej. Nie wiem, może jest to podyktowane technologicznie, ten słupek jest wąski.
Jedyne zdjęcie jakie mam czoła, ale na forum są dużo lepsze.
IMAG0397.jpg
 
OP
OP
DJs

DJs

Znany użytkownik
Reakcje
815 0 0
#34
Dzięki chłopaki za oglądanie modelu.
Okna z przodu mam idealnie wg wymiarów z oryginału (900x700 mm).
Po pomniejszeniu różnica między wysokością a szerokością wynosi 1,4 mm więc ciężko to wychwycić na modelu. Do tego ramka ma 0,3mm choć powinna mieć 0,2mm.
One wyglądają jakby były za małe porównując je do umownej linii pionowej jaką tworzy zewnętrzna krawędź okna w stosunku do zewnętrznej krawędzi obudowy reflektorów.
W oryginale ta osłona jest 20 mm wokół reflektora co daje 0,2 mm. Ja mam w tym miejscu 0,3 mm + grubość blachy (0,3 mm) zawijanej, więc 0,6 mm.
I tu dochodzimy do wcześniejszych kontrowersji czy zrobić wg wymiarów czy wg wizualności.
Poszerzę okna, nie ma problemu, zrobię to aby pasowało wizualnie.
Ale dzięki Wam wychwyciłem ważny błąd jaki zrobiłem.
Moje osłony wycieraczek są poniżej słynnego już pasa 0,6mm a powinny być w nim.

Poprawione, bo jeszcze nie "poszedł" projekt do trawienia.
 

piotr66

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
1.718 30 1
#35
Tak jak piszesz, okna są wymiarowo prawidłowe ale przez te ramki wydają sie zbyt małe. I jak zwykle chodzi tu o proporcje, jeżeli nie da sie zrobić tak cienkich ramek to ja bym okna jednak powiększył.
 

Gethvar

Znany użytkownik
Reakcje
229 4 0
#36
Ja bym jeszcze poprawił geometrię reflektorów, są jakby mniejsze niż obudowa, w której są osadzone, albo po prostu obudowa jest zbyt duża i sprawia przez to wrażenie iż krzywizna kończy się zbyt przyśrodkowo do osi symetrii wagonu...
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.373 463 29
#37
I tu dochodzimy do wcześniejszych kontrowersji czy zrobić wg wymiarów czy wg wizualności.
Według mnie, jednak ogólne wrażenie jest ważniejsze, niż perfekcyjne trzymanie się skali. Należałoby zrobić model dokładnie według skali i zobaczyć rezultat. A następnie, jeśli trzeba, delikatnie skorygować projekt. W końcu mało kto sprawdza wszystkie wymiary z suwmiarką, liczy się ogólne wrażenie, które powinno dawać iluzję miniatury. Pewne przekłamania są też konieczne z powodów technologicznych i czasem trzeba lekko "sfałszować" także inne wymiary (nawet niekonieczne ze względów technologicznych), by osiągnąć całościowy właściwy efekt.
 

krzychu12231

Znany użytkownik
Reakcje
48 0 0
#39
No jak dla mnie, to okna czołowe w modelu mają zbyt nisko górną krawędź, w oryginale ramka okienna styka się praktycznie z listwą dachową, w modelu wyraźnie widać, że krawędź ta jest za nisko, o czym pisał już Adam66. Nie wiem z czego to wynika i nie będę się tu wymądrzał, bo nie potrafię tego wyłapać, ale przydałoby się to poprawić, bo wyraźnie rzuca się w oczy.

A poza tym modelik piękny :)
 

Podobne wątki