• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Polskie pociagi pancerne w okresie 1918-1921

Prezes TS

Expert
Ekspert
Reakcje
1.054 25 2
kamo115, mam pytanie;
kiedyś napisałem w tym wątku o improwizowanym wagonie z pociągu pancernego. wagon ten stał przy rampie w Pruszkowie.
Nazywam go improwizowanym, gdyż nie był to wagon pancerny, lecz zwykły wagon kryty towarowy. Posiadał on ściany wzmocnione od wewnątrz podwójnymi blachami, każda o grubości ok. 1 cm.
Dodatkowo w jednym końcu wnętrza znajdował się blok betonowy o kształcie przypominającym trapez, który wypełniał przestrzeń od podłogi aż po sufit wagonu.
W bloku tym były otwory strzelnicze dla karabinów.
Ja ten wagon oglądałem, niestety wówczas nie zrobiłem jego zdjęcia. Przy okazji obchodów rocznicy otwarcia pierwszego odcinka Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej, robiono porządki i ten wagon zezłomowano.
Teraz natrafiłem na jego zdjęcie w zbiorach Stacji Muzeum.
Prezentowana cyfrowa kopia jest kiepskiej jakości a do tego wydaje mi się, że odwrócona. Poprawiłem nieco i dołączam.
Czy można stwierdzić, od którego pociągu pancernego może pochodzić ten wagon improwizowany ?

Wagon pancerny Pruszków 1983, ex 3-os. Dessau 1909, D. Krakowski neg. nr 2281.jpg
Wagon pancerny Pruszków 1983, ex 3-os. Dessau 1909, D. Krakowski neg. nr 2281
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
K

kamo115

Pancernik Kamo
Reakcje
2.176 2 0
Dziękuję za ciekawe informacje. Moim zdaniem ten bojowy wagon pochodził z niemieckiego pociągu. Tylko czy z pancernego czy też może z pociągu ochrony kolei (tzw. Bahnschutzzug) ? Skoro miał wewnątrz "pancerz" raczej wagon bojowy. Zamieszczam zdjęcie niemieckiego pociągu pancernego PZ 2. Proszę zwrócić uwagę na duże otwory strzeleckie.
Z dokumentów archiwalnych wynika, że polskie wagony bojowe pozbawiano cech wojskowych i oddawano na PKP. Chyba, że wagon był uszkodzony, to wtedy go likwidowano.
[DOUBLEPOST=1512212007,1512211672][/DOUBLEPOST]Tak wygląda wagon bojowy "Zagończyka"( eks tabor kolejowy pruski/niemiecki)..
 

Załączniki

Podobne wątki