• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Polskie pociagi pancerne w okresie 1918-1921

E

e-lektryk

Gość
#41
Tak, Danusia przetrwała ,ale spalony był ostatni na fotce wagon artyleryjski.
Ona właśnie miała koła szprychowe w wagonach artyleryjskich w przeciwieństwie do Poznańczyka.
Niestety nie mam wiedzy na temat parowozów przed I wś.
 
E

e-lektryk

Gość
#44
kamo115 napisał(a):
Dobrze widoczne podwozie wagonu szturmowego. Czy rosyjskie?
Raczej nie , myślę żę to platforma Pdkł
żeby choć wymiary się zachowały, niestety nic nie ma na temat pociągów pancernych same domysły.
 
OP
OP
K

kamo115

Pancernik Kamo
Reakcje
2.176 2 0
#47
Szeroki pociąg pancerny typu "Chunchuz" zbudowany został dla carskiej armii w 1915 roku. Po wielu perypetiach wojennych został zdobyty pod koniec maja 1919 roku przez polskie oddziały w Radziwiłłowie. Na cześć zdobywców - ułanów otrzymał nazwę "Krechowiak". Nazwa ta jednak nie została zatwierdzona przez NDWP. Jako regularny szeroki pociąg pancerny otrzymał numer i zatwierdzoną nazwę - P.P.20 "Generał Dowbor-Muśnicki" ( szeroki ). Został rozbity i zdobyty 6 czerwca 1920 roku przez kozaków z sowieckiej 1.Konnej Armii. Był to pierwszyy polski pociąg pancerny utracony w 1920 roku w wyniku ofensywy wojsk sowieckich. Po gruntownym remoncie i przebudowie został wcielony na uzbrojenie Armii Czerwonej.
 

Załączniki

E

e-lektryk

Gość
#49
Wygląda na to że w wagonach typu II zastosowano platformy i to właśnie typu PPks,
znalazłem rysunek wymiarowy na stronie Covalusa :

http://www.covalus.ovh.org/wag/ppkss.jpg

wózki w zasadzie jak Austryjackie, ale układ hamulcowy mi nie pasuje, na fotkach widać ze klocki hamulcowe są tylko od strony wewnętrznej kół a w austryjakach są z każdej strony.

http://www.covalus.ovh.org/wag/ppk.jpg


Mam prośbę do wszystkich :

Jeśli macie materiały jakie kolwiek na temat pociągów pancernych typu I , II, III, proszę o zamieszczenie ich tutaj lub o info na PW.
Zbieram wszelkie materiały dotyczące tych pociągów a w szczególności:
Nr 11 ("Danuta")
Nr 12 ("Poznańczyk")
Nr 13 ("Generał Sosnkowski")
Nr 52 ("Piłsudczyk")
Nr 53 ("Śmiały")
Mam zamiar opracować ich sylwetki i w miarę możliwości jakieś plany dla modelarzy, niestety jest jescze wiele niewiadomych a chcę aby był to materiał poprawny merytorycznie.
 
E

e-lektryk

Gość
#50
No i znów klapa, nie pasują platformy PPks.
Zrobiłem analizę wymiarową na podstawie wyskalowanego rysunku parowozu no i wyszło coś takiego:
PP11(Danuta)
 

Załączniki

E

e-lektryk

Gość
#51
Szukałem , szukałem i znalazłem:
do wagonów artyleryjskich II typu zastosowano platformy typu PPuksh z budką !!
-długość wagonu - 17,1m
- rozstaw osi wózka -2m
- rozstaw sworzni wozków -10m
wagon w oryginale posiadał 12 kłonic stalowych(myślę ze chodzi o 6 szt po każdej stronie.
Wiedziałem już to wcześniej ale długość wagonu nie dawała mi spokoju, okazało sie ze te wagony budowano w conajmniej 3 długościach, najdłuższy miał 20m długości i rozstaw czopów wózków 12,8m.

Teraz trzeba dotrzeć do materiałów ikonograficznych, oczywiście na forum nikt nie ma takich materiałów więc trzeba szukać gdzie indziej :D
Pozdrawiam
 

Baciar

Użytkownik
Reakcje
1 1 0
#53
Bardzo wszyscy cenimy Twój entuzjazm, ale ponawiam prośbę o podawanie źródła ikonografii.
Szczególnie, że zdjęcię jest własnością Przyjaciela.

Proszę - kamo115 - kup najpierw troszkę książek i magazynów. A jeśli jest to niemożliwe, wejdź sobie na odkrywca.pl (wątek pociągi pancerne).
Proszę, wiem że masz dobre chęci, ale nie łam praw autorskich.

Tomek
 
OP
OP
K

kamo115

Pancernik Kamo
Reakcje
2.176 2 0
#54
Wszelkie zdjęcia oraz rysunki, ktore zamieściłem na FORUM są własnością ich właścicieli. Opublikowałem je jedynie w celach eukacyjnych i poglądowych.
"Proszę - kamo115 - kup najpierw troszkę książek i magazynów".
Po Dziadku legioniście i pancerniaku odziedziczyłem zbiór książek, czasopism i zdjęć przedwojennych. Książki i periodyki do tego tematu już mi się nie mieszczą w 2 szafach.
Zacytuję Pańskie słowa z 2002 roku:
"Interesujące jest to, że o kilku PP wymienionych w wykazie do tej pory nie mamy żadnych informacji. W fundamentalnej pozycjii dotyczacejpolskiej broni pancernej M.Żebrowski nie wymienia: PP "Gedymin", "Gryf Pomorski", "Krakow", "Magik", "Kiliński",'Ochotnik", "Pantera","Saper","Wawel",,"Szturmak","Za Niemen","Naprzód" oraz "Wileńczyk"....
Czy uda się ustalić losy wymienionych pociagów? A właśnie TO FORUM to jedynie dobra droga do wyjaśnienia wielu "białych plam". Bo "Hunowie XX wieku" zniszczyli archiwalia oraz materiały ikonograficzne do tego tematu.
P.S. Po raz ostatni w 1982 roku to zdjęcie ( pociagu pancernego "Tadek Ślązak" ) zamieścił Pan Janusz Magnuski w broszurce - Pociag pancerny "Zygmunt Powstaniec". I od tej pory nikt nie napisał nic nowego, mimo, że pojawiły się nowe relacje i nowe zdjęcia do tego tematu.
 

Załączniki

E

e-lektryk

Gość
#57
Baciar napisał(a):
Bardzo wszyscy cenimy Twój entuzjazm, ale ponawiam prośbę o podawanie źródła ikonografii.
Szczególnie, że zdjęcię jest własnością Przyjaciela.

Proszę - kamo115 - kup najpierw troszkę książek i magazynów. A jeśli jest to niemożliwe, wejdź sobie na odkrywca.pl (wątek pociągi pancerne).
Proszę, wiem że masz dobre chęci, ale nie łam praw autorskich.

Tomek
Już się zaczyna polskie piekiełko :twisted:
ps. moje projekty modeli kartonowych lokomotyw i wagonów można ściągnąć z byle torrenta za friko i jakoś nie płaczę o prawa autorskie, a tu za jakąś fotkę czyjegoś pradziadka(kupioną na alledrogo zapewne) wrzawa się robi.
 

Baciar

Użytkownik
Reakcje
1 1 0
#58
@e-lektryk

Proszę Pana.

Po pierwsze, "polskie piekiełko" zaczyna się wtedy, gdy ktoś publicznie powiada, że ściąga sobie coś z "byle torrenta za friko", a potem - jak znam życie - narzeka, że książki, plany i zdjęcia takie drogie...

Po drugie, "polskie piekiełko" polega na tym, że osoba zarzuca kupowanie zdjęć na Allegro, a to nie jest grzechem, podobnie jak przejęcie kolekcji DRG po trzecim mężu szóstej żony...

Po trzecie wreszcie, "polskie piekiełko" jest wtedy, gdy osoba nie rozróżnia własności materialnej i niematerialnej, aczkolwiek obydwie policzalne są dość intensywnie...

Żegnam osobę "za friko",
T.
 
OP
OP
K

kamo115

Pancernik Kamo
Reakcje
2.176 2 0
#59
Trzy zdjęcia powstańczego pociągu pancernego PPP-13 "Nowak" wykonane w 1921 roku podczas postoju na dworcu kolejowym w Tarnowskich Górach. Pytanie jest tylko takie: kiedy te zdjęcia zostały wykonane, czy w czerwcu? czy lipcu 1921 roku? Może ktoś posiada informację na ten temat?
Imię "Halina" nosiła francuska armata górska kalibru 65 mm wz.1906. Każda armata zamontowana w polskich pociągach pancernych posiadała nazwę własną. Umożliwiało to wydawanie komend ogniowych.
 

Załączniki

Baciar

Użytkownik
Reakcje
1 1 0
#60
Bardzo piękne zdjęcia. Dziękuję.
Dlaczego jakiś cholernik spaskudził je własnym - pożal się Boże - nickiem...
Wystarczy zamieścić obrazek w 72 dpi i jpeg - nie będzie się do niczego nadawał, a już na pewno nie do kradzieży i druku.

Masz rację, że na Śląsku nazywano działa imionami panien intensywnie i takoż wydawano komendy.
Niemniej jednak nie przekłada się to na praktykę działań pociągów na Wschodzie.
Porównaj 32 strony o "Piłsudczyku" autorstwa Wańkowicza choćby - dobry tekst.

Tomek

[edytował info o rozdzielczości]
 

Załączniki

Podobne wątki